Data publikacji:

Jaki ozonator do samochodu wybrać?

Staranne czyszczenie wnętrza samochodu jest bardzo ważne dla utrzymania higieny w jego wnętrzu. Jednak nie wszystkie zanieczyszczenia można usunąć konwencjonalnym myciem lub praniem tapicerek. W tkaninach oraz kanałach wentylacyjnych wciąż będą znajdować się cząsteczki odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych lub intensywnych zapachów, a także potencjalnie chorobotwórcze bakterie, grzyby i wirusy, które są wdychane przez kierowcę i pasażerów. Ich usunięcie jest bardzo ważne nie tylko dla osób z różnego typu alergiami czy schorzeniami dróg oddechowych, ale i dla każdego, kto w aucie spędza dużo czasu, na przykład podczas codziennych dojazdów. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia zapachów i patogenów z auta jest ozonowanie, które można wykonać samodzielnie dzięki specjalnemu generatorowi ozonu. Jednak jaki ozonator do samochodu wybrać?

polerka

Jaki ozonator do samochodu

Ozonator samochodowy – nie tylko dla warsztatów samochodowych

Ozonator samochodowy to urządzenie, które wiele osób może znać z warsztatów samochodowych; cieszy się jednak również coraz większą popularnością wśród indywidualnych użytkowników. Wybierając tego typu urządzenie, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób oraz w jakim celu ma być używane.

Ozonator jest urządzeniem prostym w obsłudze. Wystarczy umieścić go na siedzeniu lub podłodze po stronie pasażera, a następnie wylot generatora skierować pod skrytkę - jest to bowiem miejsce, z którego układ klimatyzacji zasysa powietrze. Następnie należy uruchomić silnik samochodu oraz ustawić klimatyzację na najniższą temperaturę, obieg wewnętrzny oraz maksymalną moc dmuchawy i otworzyć wszystkie otwory wentylacyjne.

Ozonator podłącza się do gniazda zapalniczki, a następnie ustawia się czas ozonowania, który, w zależności od wydajności sprzętu, może wynosić od 15 minut do ponad godziny. Co ważne, na czas ozonowania należy koniecznie opuścić pojazd. W jakim celu przeprowadza się tego rodzaju zabieg?

Po co stosuje się ozonator do samochodu?

Pracujący ozonator wytwarza ozon - odmianę tlenu składającą się z cząsteczek, w których występują trzy atomy tego pierwiastka (w odróżnieniu od normalnego tlenu atmosferycznego, który ma postać cząsteczek dwuatomowych). Gaz ten najczęściej kojarzony jest z problemem dziury ozonowej lub charakterystycznym zapachem powietrza po burzy, jednak wykazuje on silne właściwości antyseptyczne - skutecznie zabija bakterie, wirusy oraz grzyby i ich przetrwalniki. Ich duże ilości znajdują się we wnętrzu auta oraz kanałach wentylacyjnych. Ozonowanie pozwala więc na zdezynfekowanie powietrza w samochodzie oraz wszystkich przedmiotów, które się z tym powietrzem stykają - w tym tapicerek, dywaników lub podsufitek. Dzięki temu znacznie zmniejszona zostaje ilość alergenów wdychanych przez osoby przebywające w pojeździe.

Dzięki swoim właściwościom ozon usuwa także cząsteczki odpowiedzialne za utrzymywanie się w samochodzie rozmaitych zapachów, w tym dymu papierosowego, zwierząt, potu, jak również środków piorących i perfum. Ma to szczególne znaczenie nie tylko dla alergików, ale i dla osób, które mają skłonności do choroby lokomocyjnej i źle znoszą intensywne wonie podczas jazdy. Ozonowanie, w przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza lub tradycyjnych choinek zapachowych, pozwala na usunięcie zapachu, a nie tylko jego maskowanie.

Jaki ozonator do samochodu wybrać?

Zastanawiając się, jaki generator ozonu do samochodu będzie najlepszy, należy wziąć pod uwagę dwa aspekty: metodę wytwarzania ozonu oraz wydajność urządzenia.

Od sposobu, w jaki urządzenie wytwarza ozon, zależy bezpieczeństwo stosowania generatora. Na rynku dostępne są między innymi ozonatory kwarcowe oraz modele oparte na technologii płytek ceramicznych. Obydwa rodzaje urządzeń są bardzo skuteczne, jednak te drugie wytwarzają podczas pracy wielotlenki azotu, z których z czasem powstaje kwas azotawy, który ma negatywny wpływ na znajdującą się w aucie elektronikę oraz barwniki w tworzywach.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na ilość ozonu wytwarzaną przez urządzenie, czyli jego minimalną wydajność. Warto wybierać urządzenia, w których wynosi ona przynajmniej 5000 mg (czyli 5 g) na godzinę. Jest to istotne, ponieważ wytwarzany ozon cały czas się rozpada. Dla uzyskania odpowiedniego efektu konieczne jest więc zachowanie równowagi między ozonem wytworzonym a tym, który uległ rozpadowi.

Niższa wydajność oznacza zazwyczaj dłuższy czas pracy urządzenia konieczny do uzyskania zadowalających rezultatów ozonowania. W przypadku ozonatorów o szczególnie niskiej wydajności efekt ich działania może się także okazać krótkotrwały; może się to również wiązać z pozostawieniem części szkodliwych patogenów oraz cząsteczek zapachowych wewnątrz samochodu.

Podsumowując, przed zakupieniem konkretnego modelu ozonatora do domu i do samochodu konieczne jest sprawdzenie, w jakiej technologii został on wykonany, jak również, ile ozonu jest w stanie wytworzyć w ciągu godziny. Warto porównać różne urządzenia, na przykład za pomocą Ceneo.pl, co pozwoli dobrać najlepsze urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Generator ozonu do samochodu - o czym pamiętać przed użyciem?

Decydując, jaki ozonator do auta kupić, należy pamiętać, że w celu uzyskania doskonałego efektu, należy dobrze przygotować samochód przed jego rozpoczęciem.

Przede wszystkim wnętrze należy dokładnie posprzątać, zwracając szczególną uwagę na usunięcie piasku, błota, roślinności lub innych zanieczyszczeń, które są źródłem różnego rodzaju zapachów.

Konieczne jest dokładne odkurzenie wnętrza i tapicerek, a także nawiewów. Doskonale sprawdzą się tu odkurzacze samochodowe, które pozwalają na szybkie i precyzyjne usunięcie zabrudzeń.
Elementy z tworzyw sztucznych warto umyć specjalnym preparatem do czyszczenia plastiku, pozbawionym substancji nabłyszczających (nabłyszczacze pozostawiają na powierzchni tłustawą warstwę, która przyciąga kurz).

Ważne jest także oczyszczenie wlotu powietrza oraz okolic filtra kabinowego. W tych miejscach mogą znajdować się resztki roślinne, takie jak rozkładające się liście czy trawa, co również powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Warto także dobrze wywietrzyć samochód.

Dzięki tym zabiegom pojazd jest dobrze przygotowany do zabiegu ozonowania, gwarantując jego doskonałe efekty.
Autor: Katarzyna Łukaszewska