Data publikacji:

Jaki subwoofer do auta wybrać?


Większość z nas uwielbia słuchać muzyki w samochodzie. Niezależnie, czy podczas długiej, wielogodzinnej wyprawy, czy krótkiej drogi do pracy, warto zadbać o najlepszą jakość dźwięku. Zamontowanie subwoofera w bagażniku lub pod siedzeniem może się okazać świetnym rozwiązaniem. Szczególnie polecany jest dla fanów muzyki elektronicznej lub hip-hopu, gdzie brzmienie basu naprawdę ma znaczenie. Zdecyduj się na zakup pasywnego lub aktywnego subwoofera i ciesz się dobrą muzyką podczas jazdy samochodem. Jeżeli nie wiesz, który wybrać, ten poradnik z pewnością ci pomoże.
głośnik

Jaki subwoofer do auta?

Co to jest subwoofer?


Subwoofer samochodowy to niezależne urządzenie, zawierające głośnik niskotonowy. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, jest to głośnik podkreślający brzmienie basu, poprzez swoją konstrukcję wprawia powietrze w ruch, sprawiając, że występuje efekt drżenia ścian i wyposażenia samochodowego. Subwoofery są dobrym uzupełnieniem klasycznych, samochodowych systemów audio. Znajdziesz je również w zestawach kina domowego.

Subwoofer pasywny czy aktywny? Który wybrać do samochodu?


Za tymi dwoma określeniami kryją się odmienne urządzenia, które dopasujesz do swojego samochodu. Jeżeli chcesz zadbać o najlepszą jakość dźwięku w swoim aucie, zastanów się nad zakupem jednego z dwóch rodzajów subwoofera. Przed jego kupnem warto dokładnie zapoznać się z jego opisem i opiniami. Tego typu sprzętu zazwyczaj nie możesz przetestować. Dlatego tak istotne jest wcześniejsze sprawdzenie cech i parametrów wybranego subwoofera.

Subwoofer aktywny zawiera głośnik oraz wzmacniacz. Znajdują się one w obudowie i są do siebie specjalnie dopasowane. Sprawdzi się przy głośnikach średnio- i wysokotonowych, pozwala odciążyć amplituner i wzmacniacz dźwięku. Sprzęt działa w pełni samodzielnie.

Subwoofer pasywny nie jest samodzielnym urządzeniem, musi być podłączony do zewnętrznego amplitunera lub wzmacniacza dźwięku. Jest o wiele bardziej podobny do klasycznego głośnika. Znacznie tańszy od subwoofera aktywnego, nie bez przyczyny. Urządzenie musi być kompatybilne ze wzmacniaczem, bez tego dźwięk będzie niskiej jakości lub nie będzie go wcale.

Poznaj najważniejsze cechy subwoofera przed jego zakupem!


Jaki subwoofer do auta wybrać? Jeżeli nie jesteś znawcą sprzętu samochodowego, lecz zależy ci na najwyższej jakości dźwięku w twoim aucie, powinieneś przemyśleć zakup subwoofera aktywnego. Jest to droższe urządzenie, lecz działa niezależnie i nie wymaga kompatybilnego wzmacniacza dźwięku lub amplitunera. Jeśli uwielbiasz ciężkie brzmienie, ten sprzęt zapewni ci odpowiednio mocny bas. Najważniejsze parametry i cechy subwoofera aktywnego, na które należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim jego wielkość. To twoje upodobania muzyczne ją warunkują. Jeżeli jesteś miłośnikiem hip-hopu, muzyki elektronicznej lub metalu, większy subwoofer to zdecydowanie głębszy bas. Fani muzyki pop lub osoby mniej zdecydowane, mogą pozwolić sobie na zakup mniejszego urządzenia, ale za to z bardziej dynamicznymi głośnikami.

Kolejną ważną rzeczą jest typ nadwozia. W niektórych samochodach będzie trzeba zainwestować w o wiele mocniejszy sprzęt. Typ nadwozia sedan, gdzie bagażnik jest oddzielony od kabiny, będzie tego wymagał.

Wszystko zależy też od twojego budżetu. Powinieneś wziąć go pod uwagę, bo rozpiętość cenowa urządzeń tego typu jest ogromna. Na im większy głośnik się zdecydujesz, tym więcej będzie on kosztował. Kiedy nie stać cię na wymarzony, wielki sprzęt, zdecyduj się na coś mniejszego, za to bardzo dobrego jakościowo.

Zdecydowanie zwróć uwagę na to, ile masz miejsca w bagażniku. Jeżeli twoje tygodniowe zakupy zajmują go całego lub często wozisz ze sobą dużą liczbę rzeczy, warto rozważyć mniejsze urządzenie. Im większy będzie twój subwoofer, tym większa będzie jego obudowa, a co za tym idzie, będzie zajmować dużą ilość miejsca.

Sporym dodatkowym wydatkiem będzie potrzebny do większego subwoofera osprzęt. Są to wszelkie kable zasilające, mocny wzmacniacz, a często i kondensator. Jest to spory wydatek, który może nie zmieścić się w nawet sporym budżecie. Przez to i montaż staje się utrudniony.

Jaki subwoofer aktywny do auta wybrać? Mały czy duży? Plusy i minusy


Niezależnie od jego wielkości, każdy z subwooferów ma swoje wady i zalety. Małe urządzenie nie oznacza kiepskiej jakości dźwięku i słabego basu, mimo że jest zwykle znacznie tańsze od większych subwooferów. Zweryfikuj, na czym najbardziej ci zależy i wybierz najlepszy sprzęt dla twojego samochodu.

Małe głośniki to takie o średnicy od 20 do 25 centymetrów. Taki rozmiar ma wiele zalet, które mogą przekonać cię do jego zakupu. Przede wszystkim jest to bardzo dynamiczny i szybko reprodukowany bas. Różnicę widać, zwłaszcza jeżeli wybierzemy połączenie go ze skrzynią zamkniętą. Plusem są też niewielkie rozmiary. W twoim bagażniku pozostanie jeszcze wiele wolnej przestrzeni, którą możesz zagospodarować na wiele różnych sposobów. Ciesz się dużą ilością miejsca, tygodniowe, duże zakupy nie będą stanowić problemu, a w drodze na nie posłuchasz swojej ulubionej muzyki w dobrej jakości. Kolejną zaletą takiego małego subwoofera samochodowego są jego wymagania względem mocy. Dzięki ograniczeniu jego wielkości, do sprzętu możesz podłączyć słabszy wzmacniacz, który nie będzie stanowił problemu. Cena gra tutaj dużą rolę. Mniejszy aktywny subwoofer samochodowy to o wiele lepsza cena.

Duży subwoofer samochodowy również ma wiele plusów. Zaliczają się do nich urządzenia o średnicy od 30 centymetrów wzwyż. Jaki subwoofer do samochodu wybrać? Istnieją modele o średnicy nawet 80 centymetrów! To z pewnością zainteresuje bardziej zaawansowanych użytkowników, dla których wielkość ma znaczenie. Najpopularniejsze urządzenia to jednak takie o średnicy 30 i 38 cm. Subwoofery tego typu mają jedną, ale bardzo istotną zaletę. To właśnie one gwarantują najlepszy, niezwykle niski i głęboki bas. To może przekonać dużą liczbę osób, ale dla innych będzie stanowić niewiele znaczącą różnicę. Tak duże urządzenie w innych aspektach nie jest specjalnie różne, za to ma wiele minusów. Za taką wielkością idzie znacznie mniej wolnej przestrzeni w bagażniku. Dlatego nie jest to dobry wybór dla małych, miejskich samochodów, które i tak nie mają jej sporo. Różnica cenowa także jest dosyć istotna. Tego typu sprzęt będzie nawet kilkukrotnie droższy, niż mniejszy odpowiednik.
Autor: Marcin Krawczyk