Data modyfikacji:

Jaką koszulę na lato wybrać?

Gdy żar leje się z nieba i najchętniej wskoczyłbyś do basenu, wcale nie jesteś skazany na T-shirt. W walce z upałem sprawdzą się też koszule stworzone specjalnie z myślą o lecie. Jaką koszulę na lato wybrać? Sprawdź!

Jaką koszulę na lato wybrać?

Jaki materiał koszuli na lato?

Największym błędem w wyborze koszuli na lato jest dobór niewłaściwego materiału. To z tego powodu wielu mężczyzn sądzi, że koszule garniturowe są niewygodne i zbyt ciepłe. Syntetyczne materiały mogą zadziałać niczym folia i uniemożliwić cyrkulację powietrza. Do tego rodzaju materiałów należą m.in. poliester, akryl czy poliamid. Choć świetnie sprawdzają się w odzieży sportowej (np. trekkingowej lub do biegania), wykonane z nich koszule powodują spory dyskomfort termiczny. Najlepiej natomiast wypadają koszule z cienkiego i luźno tkanego materiału naturalnego, np. lnu lub bawełny typu oksford.

Letnie koszule wykonane są w ten sposób, aby zapewnić skórze jak największą przewiewność. Jednocześnie chronią ją przed poparzeniami słonecznymi. Dlatego też w ciepłych krajach nosi się odzież okrywającą szczelnie całe ciało, mimo iż logika nakazywałaby zrzucenie wszystkich warstw i paradowanie z gołym torsem.

Przeczytaj również: Jaki T-shirt do marynarki? Najlepsze połączenia

Jaki kolor koszuli na lato?

Nie można zapomnieć o innym ważnym wyznaczniku wygodnej letniej koszuli, czyli o kolorze. Czarny kolor pochłania promienie świetlne każdego koloru, co sprawia, że słońce mocno nagrzewa ubranie. Analogicznie kolor biały odbija wszystkie promienie, więc nie gromadzi energii słonecznej w postaci ciepła. Te proste zasady fizyki możesz wykorzystać do tego, aby schłodzić się latem. Wybierz koszule w jasnym kolorze, tj. białym, błękitnym czy jasnoróżowym. Unikaj natomiast koszul kremowych i beżowych, gdyż mogą zlewać się z kolorem skóry lub wyglądać na pożółkłe.

Krótki czy długi rękaw koszuli na lato?

Według purystów mody męskiej jedyną klasyczną opcją jest koszula z długimi rękawami. Latem długi rękaw można podwinąć, więc nie wpływa to tak mocno na komfort termiczny, a przy okazji wygląda bardzo stylowo. Niemniej jednak noszenie koszul z krótkim rękawem nie jest błędem i nie trzeba się tego wstydzić. Pod warunkiem, że wybierzesz koszulę typowo casualową, idealną do codziennej stylizacji. Wówczas rękawki są estetycznie zwężane, podkreślają linię barków i lekko opinają się na ramionach. Tego rodzaju koszule najczęściej mają krój pozwalający na noszenie ich na wierzchu.

Koszula garniturowa z krótkim rękawem niemal zawsze wygląda źle i niepoważnie, zwłaszcza w połączeniu z krawatem. Krótkie, acz stosunkowo szerokie rękawki powiewają na wietrze i wyglądają niczym chorągiewka. Wyłaniające się z niej ramiona wydają się szczuplejsze niż w rzeczywistości, co może dać karykaturalny efekt. To nie przypadek, że w dobrych sklepach z koszulami garniturowymi nie znajdziesz modeli z krótkim rękawem.

Jaki rodzaj koszuli na lato wybrać?

W letnich kolekcjach klasyczne koszule z kołnierzykiem typu kent, włoskim lub button-down mają silne miejsce od lat. Nie oznacza to jednak, że to jedyna propozycja. Coraz większą popularnością cieszą się koszule ze stójką, która idealnie podkreśla letni charakter. Mniej obiekcji spotyka też noszenie zwiewnych koszul lnianych, których naturalną cechą są liczne zagniecenia. Jeśli natomiast założenie koszuli w czasie upału jest dla ciebie nie do przeskoczenia, wybierz coś bardziej eleganckiego od T-shirtu, czyli koszulkę polo. Polo wykonane z piki jest bardzo wygodne i przewiewne, a przy okazji ma kołnierzyk podnoszący odrobinę formalność.

Zamiana T-shirtu z napisami na letnią koszulę to pierwszy krok w drodze do wakacyjnego smart casualu. Początki mogą być trudne, ale z czasem z pewnością się przyzwyczaisz. Kluczem do sukcesu jest materiał, który musi być przyjemny w dotyku i przewiewny. Jeśli uda się go znaleźć, koszula będzie dla ciebie niczym druga skóra.

Autor: Szymon Sonik