Eleganckie zegarki garniturowe wyróżniają się mocno spłaszczoną kopertą, która bez trudu mieści się pod mankietem koszuli. Koperty dobrej jakości zegarków wykonane są najczęściej ze stali szlachetnej, zwanej również chirurgiczną. Jest ona zabezpieczona przed rdzewieniem i nie powoduje reakcji alergicznych.
Na rynku dostępne są modne zegarki męskie wykonane ze złota lub srebra, jednak ze względów ekonomicznych częściej wykorzystuje się technologię próżniowego lub galwanicznego pokrywania stali cienką warstwą złota. Inne materiały, z których wykonuje się koperty, to m.in. tytan, mosiądz, ceramika, platyna, pallad, aluminium oraz tworzywa sztuczne.
Najbardziej powszechne są lunety zewnętrzne, choć można również spotkać zabudowane wewnątrz. Ruchome bezele stosowane są zazwyczaj w zegarkach sportowych, np. diverach czy chronografach.
W czasomierzach o podniesionej wodoodporności stosuje się też zakręcane koronki, które są szczelniejsze od koronek push pull. Nowoczesne zegarki mogą mieć ukryty w koronce dodatkowy przycisk, służący np. do podświetlania tarczy.
Dobierzesz więc kolor zegarka do barwy innych skórzanych elementów lub założysz casualowy pasek typu NATO. Mocowania pasków mają różną szerokość, więc weź to pod uwagę podczas zakupu nowego paska.
Na tarczach mogą znajdować się dodatkowe elementy, takie jak subtarcze, datownik czy przezroczyste wstawki umożliwiające obserwację pracującego mechanizmu. Budowa tarczy zegarka mocno wpływa na formalność czasomierza. Im mniej elementów, funkcji i ozdób, tym wyższa formalność.
W sportowych zegarkach stosuje się też szkiełka z tworzyw sztucznych. Hesalitowe szkiełka rysują się stosunkowo łatwo, jednak można je w prosty sposób wypolerować.
Mechaniczne zegarki przykrywane są czasem przezroczystymi szkiełkami, by móc obserwować piękno „żywego” mechanizmu.
Zegarki kwarcowe napędzane są baterią pastylkową. Choć nie budzą takich zachwytów jak zegarki mechaniczne, mają jedną ważną zaletę – są bardzo precyzyjne.
Rezerwa chodu, czyli czas pracy na pełnym napięciu sprężyny, wynosi ok. 50 godzin. Zegarki mechaniczne można poznać po płynnie poruszającej się wskazówce sekundowej. W zegarkach kwarcowych działa ona zazwyczaj skokowo.
Budowa zegarka mechanicznego jest bardzo skomplikowana, dlatego mechanizmy nazywa się czasem „sercem” zegarka.
Energia kumulowana jest w sprężynie samoczynnie, w czasie ruchu zegarka na nadgarstku. Aby zegarek z naciągiem automatycznym działał, wystarczy go nosić. Zegarek automatyczny można przechowywać w ładującym go rotomacie, jednak nie jest to konieczne.
Przeczytaj także: