Data modyfikacji:

Jak dobrać zegarek do garnituru?

Zegarek może być znakomitym uzupełnieniem męskiego eleganckiego wizerunku. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Przeczytaj, jak dobrać zegarek do garnituru, aby pasował do charakteru stylizacji.

Jak dobrać zegarek do garnituru?

Jaki zegarek do garnituru?

Klasyczne zegarki męskiegarniturowe służą nie tylko do sprawdzania godziny. Są również estetycznym dodatkiem. Pełnią funkcję eleganckiej biżuterii i podkreślają styl właściciela. Modne zegarki męskie mogą być subtelną informacją o znajomości branży zegarmistrzowskiej, podkreśleniem statusu społecznego, lub – co tu dużo ukrywać – stanu majątkowego. W negocjacjach biznesowych kosztowne gadżety w dalszym ciągu są elementem budującym pozycję oraz wizerunek. Aby jednak zegarek garniturowy mógł dodać szyku, musi być dobrze dobrany.

Przeczytaj również: Jak dobrać zegarek do stroju?

Zegarek do garnituru – kształt i grubość koperty

Największą wpadkę można zaliczyć już podczas wyboru koperty. I nie chodzi nawet o jej kształt, rodzaj materiałów czy kolor. Elementem dyskwalifikującym jest grubość koperty. Zegarki garniturowe nie bez przyczyny są bardzo cienkie i smukłe. Muszą chować się pod mankietem koszuli i być dostępne bezproblemowo, bez zahaczania i przeciskania przez rękaw. Modele dla nurków (divery) lub sportowe najpewniej utrudnią to zadanie, a ciągłe eksponowanie eleganckiego gadżetu jest w złym guście.

Przeczytaj również: zegarki męskie z chronografem, który wybrać?

Duże znaczenie ma również wielkość koperty. Klasyczne zegarki garniturowe są stosunkowo niewielkie. Ich średnica ma około 30-35 mm, co w dzisiejszych czasach jest rozmiarem kojarzonym z modelami kobiecymi. Większość czasomierzy dla mężczyzn dostępna jest w większych rozmiarach, powyżej 35 mm średnicy. Przed zakupem należy upewnić się, czy koperta nie wystaje poza nadgarstek. Powinna przylegać do niego i tworzyć wraz z paskiem schludny owal. Zbyt duży zegarek może wyglądać karykaturalnie, a na dodatek będzie niewygodny.

Kolor koperty najlepiej dobrać do koloru innych elementów stroju, np. spinek do mankietów czy klamry paska. Elementy te najczęściej wykonane są ze srebra, dlatego zegarek ze srebrną kopertą będzie najbardziej użyteczny.

Zegarek do garnituru – kolor tarczy

Choć tarcze zegarków męskich dostępne są w wielu odcieniach, najbardziej elegancka jest tarcza biała. To przy okazji bardzo uniwersalny kolor, który nie rzuca się zanadto w oczy i nie zdominuje formalnej stylizacji. Często można się też spotkać z tarczami kremowymi lub jasnoszarymi. Najlepiej wygląda tarcza gładka, pozbawiona ozdób, kontrastowych deseni czy dodatkowych subtarcz. Te elementy świetnie odnajdują się w stylu półformalnym. W towarzystwie eleganckiego garnituru nie prezentują się już tak dobrze. W formalnych strojach, zakładanych na wyjątkowe okazje, tj. wesela, śluby, pogrzeby czy bale, nic tak nie podkreśla elegancji jak minimalizm. Dotyczy to także indeksów godzinowych oraz wskazówek, które powinny być proste i pozbawione odblaskowych wstawek.

Zegarek do garnituru – dodatkowe funkcje

Przeglądając oferty firm produkujących zegarki z łatwością znajdziesz egzemplarze naszpikowane ciekawymi funkcjami. Dostrzeżesz w nich dodatkowe subtarcze, odsłonięte mechanizmy, tachometr, chronograf, tachymetr, wysokościomierz czy wskaźnik faz księżyca. W wersji garniturowej, w której króluje minimalizm, próżno ich szukać. To nie wada, a zaleta, podkreślająca formalny styl zegarka. Wiele osób dopuszcza jednak obecność niewielkiego datownika, umieszczonego najczęściej na godzinie trzeciej.

Jaki kolor paska w zegarku do garnituru?

Popularnym błędem jest przekonanie, że metalowa bransoleta jest bardziej elegancka od skórzanego paska. Choć produkty te często polecane są jako garniturowe, w rzeczywistości najbardziej formalnym typem jest zegarek z czarnym skórzanym paskiem. Kolor nie jest przypadkowy. Dobiera się go do pozostałych skórzanych elementów stroju, tj. butów i paska. W formalnych sytuacjach dżentelmen zakłada czarne oksfordy, dlatego zegarek z czarnym paskiem jest pozycją obowiązkową w kolekcji.

Co natomiast zrobić, jeśli w oko wpadnie ci model z bransoletą? Na szczęście rozwiązanie jest bardzo proste. Kup go i dokup czarny pasek. Mając bransoletę oraz kilka pasków skórzanych (np. czarny i brązowy), możesz w ciągu kilku minut dopasować jedną kopertę do kilku strojów i okazji. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zakup kilku tańszych zegarków.

Jaki rodzaj mechanizmu wybrać, kupując elegancki zegarek?

Zegarek jest tak dobry, jak dobry jest jego mechanizm. Często można spotkać się z tzw. majtkowcami – urządzeniami sygnowanymi logo popularnych marek odzieżowych - których jakość jest niewspółmierna do ceny. Często mają tani mechanizm kwarcowy, nieróżniący się niczym od tych stosowanych w modelach za kilkadziesiąt złotych. Inwestując w zegarek kilkaset lub kilka tysięcy złotych, warto upewnić się, że ma dobrej jakości mechanizm automatyczny lub nakręcany. Modele mechaniczne i automatyczne nie są tak dokładne jak kwarcowe, ale to właśnie „żywy” mechanizm świadczy o ich jakości.

Zakup zegarka do garnituru jest doskonałą okazją na zainwestowanie w model ponadczasowy, który będzie z tobą przez wiele lat. To element mocno wpływający na wizerunek, dlatego warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego produktu. Wystrzegaj się natomiast podróbek, bo Rolex lub Patek Philippe kupiony za kilkadziesiąt złotych na bazarze jest wątpliwą inwestycją.

Przeczytaj inne nasze teksty na temat zegarków: