Data modyfikacji:

Jak dobrać zegarek do stroju?

Zegarek to jeden z najpopularniejszych męskich dodatków do stroju. Niektórzy twierdzą wręcz, że to jedyna biżuteria, na którą może sobie pozwolić prawdziwy mężczyzna. Nie będziemy tego roztrząsać i przejdziemy do znacznie ważniejszego tematu: jak dobrać męski zegarek do stroju? Jak się okazuje, jest tutaj kilka pułapek, których warto unikać.

Jaki zegarek na co dzień?

Najpowszechniejszą grupą zegarków dostępnych na rynku są zegarki nieformalne. Doskonale pasują do luźnego stroju codziennego, stanowiąc ciekawą ozdobę ręki. Zegarki codzienne wyróżniają się wieloma ozdobami, funkcjami, dodatkowymi tarczami i są zazwyczaj większe niż zegarki garniturowe. Modne zegarki męskie dostępne są w najróżniejszych kolorach tarcz, kopert, wskazówek i pasków. Same paski nie ograniczają się zaś do klasycznych pasków skórzanych czy bransoletek. To często paski plecione, gumowe lub wykonane z nylonu (paski NATO).
Podobnie jak odzież codzienna, tak i zegarki utrzymane w tym duchu nie stawiają przed użytkownikiem konkretnych wymagań. Różnorodna i przyciągająca stylistyka jest zaletą, którą warto się bawić kreując własny styl. Chociaż w tym aspekcie nie ma jasnych zasad, to należy wykazać się duża czujnością. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że wiele casualowych zegarków wygląda ciekawie, ale tylko na sklepowej półce. Po założeniu go na rękę może się okazać, że jest zbyt duży, niepraktyczny, nieforemny i nijak nie pasuje do twojego stroju. Inna sprawa, że intensywny kolor zegarka może odciągać uwagę od twojego ubioru i mocno rzucać się w oczy. Upewnij się też, że dodatkowe tarcze zegarka rzeczywiście spełniają swoją funkcję i nie są jedynie atrapami.

Jaki zegarek do stroju półformalnego?

Chronografy, piloty, divery — słysząc te nazwy miłośnicy czasomierzy najczęściej rozpływają się w myślach o swoim wymarzonym modelu zegarka. Całkiem słusznie, bowiem są one na wskroś uniwersalne. Klasyczne zegarki z nienarzucającymi się ozdobami to dobry wybór na początek przygody z zegarkami, gdyż łatwo dopasować je zarówno do casualowego, jak i półformalnego stroju. Innymi słowy założysz je z równie dobrym skutkiem do koszulki polo oraz do mniej formalnego garnituru. Sięgnąć możesz po np. zegarki Diesel, Gino Rossi, Casio, Adriatica, Tissot czy Timex.

Przeczytaj również: Męski styl smart casual
W stylu półformalnym królują przede wszystkim bransolety oraz paski skórzane. Bransolety, wbrew pozorom, cechują się nieco mniejszą formalnością. Paski skórzane są bardziej eleganckie więc jeśli wybierasz się na oficjalną imprezę, wybierz ten rodzaj paska. Nie oznacza to jednak, że musisz kupić kilka zegarków. Znacznie lepszym pomysłem jest zakup… zegarka męskiego z bransoletą oraz dodatkowych pasków.

Wymiana paska zajmie ci zaledwie minutę, a dzięki temu zyskasz zestawy na różne okazje. To ważne, bowiem kolor paska powinien być dobrany do koloru innych skórzanych elementów stroju: butów i paska. Założenie zegarka o innej barwie nie jest karygodnym błędem i nikt nie będzie cię za to wytykał palcami, ale skoro można w prosty sposób zachować zasady, to czemu tego nie zrobić?

Jak dobrać zegarek do garnituru?

Wybór zegarka do garnituru to z pozoru prosta, ale w gruncie rzeczy problematyczna kwestia. Głównie dlatego, że wiele osób myli zegarki garniturowe z eleganckimi zegarkami półformalnymi. Te pierwsze są minimalistyczne. Mają gładką jasną tarczę, niewielkie indeksy oraz proste wskazówki. Jedyną dodatkową funkcją, jaką można w nich spotkać, jest datownik. Tego rodzaju zegarki podkreślają elegancki styl i doskonale pasują do formalnego garnituru. Jednocześnie mają dość płaską i niewielką kopertę, dzięki czemu swobodnie chowają się pod mankietem koszuli.
Skoro wybór zegarka do garnituru jest tak łatwy, dlaczego przysparza tak wielu problemów? Jak łatwo się domyślić, kłopot tkwi w tym iż wydaje się zbyt… mało elegancki. Niektórzy twierdzą wręcz, że o wiele więcej prestiżu doda im bogato zdobiony diver lub ociekający dodatkowymi funkcjami tachometr. Tutaj warto przypomnieć, że w klasycznej modzie męskiej mniej znaczy więcej. To dlatego minimalistyczne oksfordy są bardziej eleganckie od fantazyjnych brogsów, a gładkie granatowe garnitury lepiej pasują do formalnych uroczystości niż tweedowe garnitury w kratę.

Do jakiego stroju pasuje smartwatch?

Popularność smartwatchy i smartbandów sprawia, że pojawia się pytanie: jak je zakwalifikować? Nie są one wszak tylko zegarkami i spełniają wiele innych funkcji. Służą do monitorowania aktywności fizycznej, sprawdzania wiadomości, umożliwiają słuchanie muzyki i są niejako wsparciem dla smartfona.

Mimo wszystko, warto je traktować podobnie jak zwykłe zegarki. Oznacza to, że smartwatche i smartbany z wyświetlaczem należy dobierać głównie do ubrań sportowych, podobnie jak tradycyjny zegarek męski sportowy, zaś inteligentne zegarki przypominające zwykłe zegarki — do ubrań codziennych lub pół-formalnych. Założenie smartwatcha do garnituru być może ma sens, wszak można wówczas zliczyć kroki wykonane w czasie zabawy weselnej, ale nie jest w dobrym guście. Tego rodzaju zegarek nie pasuje do formalnego stroju i będzie się z nim gryźć. Czasem styl jest ważniejszy niż kwestie praktyczne.

Na koniec przypomnimy o rzeczy elementarnej: zegarek dodaje prestiżu i świadczy o stylu użytkownika tylko wtedy, gdy jest oryginalny. Nawet jeśli wybierzesz dość wierną kopię, zawsze możesz trafić na miłośnika zegarków, który dość szybko wykryje fałsz. Zamiast podrabianego Rolexa lub Patek Philippa, lepiej wybrać niedrogi, a oryginalny model z asortymentu np. Casio, Seiko, Swatch, Citizen czy Lorus. Co ciekawe, o jakości zegarka nie zawsze świadczy cena. Wiele stosunkowo drogich zegarków znanych firm odzieżowych (stąd nazywanych „majtkowcami”) zbudowanych jest na  tanich mechanizmach. Tego rodzaju zegarki nie są podróbkami, warto się jednak zastanowić, czy ważniejsze jest logo, czy mechanizm wewnątrz zegarka.
Autor: Szymon Sonik