Data modyfikacji:

Zegarki męskie z chronografem — czym są, jak działają i kiedy nosić?

Wśród casualowych czasomierzy zegarki męskie z chronografem mają szczególne miejsce. Wyglądają bardzo atrakcyjnie i mocno wpływają na prestiż zegarka. Nawet jeśli nie masz pojęcia czym jest chronograf, z pewnością widziałeś go wiele razy. Wyjaśniamy jak działa chronograf oraz jak z niego korzystać.

Zegarki męskie z chronografem

Co to jest chronograf?

Choć nazwa chronografu może przywodzić na myśl skomplikowane laboratoryjne aparatury, w rzeczywistości nie kryje się za nią nic wielkiego. Chronograf to nic innego jak analogowy stoper zamontowany w zegarku. Obsługiwany jest poprzez dwa przyciski, znajdujące się po obu stronach koronki, czyli pokrętła do ustawiania godziny. 

Zegarki męskie z chronografem można poznać po dwóch lub trzech dodatkowych subtarczach. Jedna z nich, wyskalowana od 1 do 10, informuje o dziesiętnych częściach sekundy. Druga odmierza minuty, które upłynęły od momentu włączenia chronografu. Trzecia zaś może pokazywać sekundy odliczane przez stoper lub sekundy czasu aktualnego. Wówczas główna wskazówka sekundnika na głównej tarczy wskazuje analogiczne wartości. W różnego rodzaju chronografach sposoby te stosowane są zamiennie, dlatego nie musisz się martwić tym, że główny sekundnik pozostaje nieruchomy. W takim układzie sekundy odczytasz na małej tarczy.

Przeczytaj również: Modny zegarek męski - jaki model wybrać?

Czy warto kupić zegarek z chronografem?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że w dzisiejszych czasach chronografy pełnią głównie funkcję estetyczną. Choć stoper może być bardzo przydatny i wykorzystasz go np. gotując jajka, licząc czas okrążenia czy odliczając czas do końca ważności biletu, w rzeczywistości chodzi głównie o sam wygląd tarcz. Dodatkowe subtarcze wzbogacają stylistykę zegarka i mogą dodać mu charakteru. Nic więc dziwnego, że do ich projektu producenci zegarków przykładają często bardzo dużą uwagę, a ich stylistyka może nieco utrudniać odczytywanie wartości.

Na co uważać kupując zegarek z chronografem?

Mniej uczciwi producenci oraz importerzy wzięli sobie tę zasadę do serca tak mocno, że całkowicie unieruchomili małe wskazówki zegarka. Atrapy udające chronograf to domena głównie tanich zegarków produkowanych w Chinach. Ich jakość jest, lekko mówiąc, wątpliwa. Czasem można spotkać też częściową funkcjonalność, tj. zegarek z jedną działającą tarczą odliczającą np. sekundy lub minuty. Jeśli nie chcesz się rozczarować po zakupie, upewnij się, że wybrany przez ciebie czasomierz ma w pełni sprawny chronograf.

Jak obsługiwać chronograf?

Chronograf obsługuje się dwoma przyciskami. Górny przycisk znajdujący się na godzinie drugiej służy do uruchamiania i zatrzymywania stopera. Dolny zaś do resetowania wyniku. Niektóre chronografy umożliwiają także odczytanie międzyczasu. Wystarczy uruchomiony górnym przyciskiem stoper zatrzymać dolnym „pusherem”. Wskazówki zegarka zatrzymają się, co umożliwia odczytanie międzyczasu. Stoper będzie jednak cały czas pracował w tle, mierząc czas. Po ponownym naciśnięciu dolnego guzika stoper powróci do aktualnej wartości. Aby zatrzymać pracę stopera, wystarczy nacisnąć górny przycisk. Po jego zatrzymaniu można skasować wynik przyciskiem dolnym.

Początkowo obsługa chronografu i odczytywanie wyników może wydawać się nieintuicyjne, jednak w rzeczywistości jest bardzo proste i łatwe. Zaletą chronografu jest duża dokładność. Wyniki mogą być podawane z dokładnością do 1/10 a nawet 1/100 sekundy. To z pewnością przyda się w sporcie, gdzie ułamki sekundy mogą zadecydować o zwycięstwie lub pobiciu rekordu.

Obsługa tachometru w zegarku

Niektóre chronografy są wyposażone również w tachometr, czyli przyrząd do mierzenia średniej prędkości na odcinku jednego kilometra (lub jednej mili) albo godzinowej produkcji. Tachometr ma formę nieruchomego pierścienia okalającego tarczę, na którym znajduje się skala liczbowa. Jak z niego korzystać?

Pomiar prędkości — włącz chronograf i zatrzymaj go po przebyciu dokładnie jednego kilometra. Wskazówka sekundnika wskaże na skali tachometru wartość liczbową oznaczającą średnią prędkość na tym odcinku.

Pomiar tempa produkcji — włącz chronograf w momencie rozpoczęcia wykonywania danej czynności (np. obierania ziemniaka) i po zakończeniu zatrzymaj chronograf. Tachometr wskaże teoretyczną liczbę ziemniaków, które jesteś w stanie obrać w ciągu godziny. 

Do jakiego stroju pasują męskie zegarki z chronografem?

Zegarki z chronografem bardzo często mają minimalistyczny, elegancki wygląd. Stąd wielu mężczyzn kojarzy je z zegarkami formalnymi. Mimo klasycznego wyglądu chronografy raczej nie pasują do garnituru i nie powinno się ich zakładać na uroczyste wydarzenia tj. śluby, wesela, studniówki albo bale. Ich środowiskiem naturalnym są stroje smart-casualowe lub casualowe. Męskie zegarki z chronografem dobrze wyglądają w towarzystwie sportowej marynarki, nieformalnego garnituru czy swetra. Co ciekawe, zakładając na nie pasek nato świetnie odnajdą się też w sportowych i militarnych stylizacjach. 

Założenie dyskretnego chronografu do garnituru nie będzie drastycznym błędem, ale znacznie lepiej prezentuje się zegarek typowo garniturowy — niewielki, płaski i bez dodatkowych tarcz. Klasyczny chronograf mógłby być zbyt gruby, przez co nie zmieściłby się pod mankietem koszuli.

Jaki zegarek z chronografem wybrać?

Męski chronograf to doskonały pomysł na pierwszy zegarek. Jest bardziej uniwersalny od zegarka sportowego i nieco atrakcyjniejszy wizualnie od zegarka garniturowego. Dodatkowo chronografy są wytrzymałe, więc będą idealne na co dzień. Dobrej jakości, niedrogie zegarki z chronografem znajdziesz w ofercie firm Seiko, Casio, Timex, Lorus, Orient czy Festina.