Data modyfikacji:

Towarzyskie gry planszowe na imprezę

Dobra gra planszowa na imprezę to taka, której zasady można wyjaśnić znajomym w ciągu 5 minut. Nie mają skomplikowanej fabuły i porywającego scenariusza, ale gwarantują świetną zabawę. Oto 10 propozycji gier towarzyskich, po które sięgniesz nie tylko w przypadku braku prądu.

Najlepsze gry planszowe na imprezę

impreza i jenga

Ego

Zastanawiasz się, czy naprawdę dobrze znasz swoich znajomych? A może myślisz, że oni wiedzą o tobie wszystko? Ego to gra towarzyska, w której punkty dostajesz za poprawne przewidywanie odpowiedzi innych graczy.

W zestawie jest 220 osobistych pytań, na które dana osoba musi odpowiedzieć zgodnie ze swoimi upodobaniami, przekonaniami i charakterem. To idealna rozrywka zarówno w gronie świeżo poznanych osób, jak i przyjaciół.

Tajniacy

Tajniacy to gra skojarzeń. Zadaniem twojej drużyny jest wskazać konkretne słowa z planszy. Aby było trudniej, osoba prowadząca rozgrywkę może podać tylko jedno słowo (skojarzenie) oraz liczbę kart, które się z nim łączą.

To niczym rozbrajanie bomby, bo wskazując zbyt ogólne skojarzenie możesz sprawić, że gracz z twojej drużyny wskaże słowo drużyny przeciwnej. Tajniacy to idealna gra planszowa dla 4-8 osób, choć jest też wersja dla 2 osób. To idealna gra do zabawy w większym gronie!

Czarne Historie

Zasady Czarnych Historii są proste: jedna osoba czyta tajemniczą zagadkę, a reszta osób musi odgadnąć co i w jaki sposób się wydarzyło. Opowieści dotyczą nieoczywistych wypadków lub śmierci, dlatego zadaniem grających jest wskazać, jak do tego doszło.

Co ważne, mogą oni zadawać tylko takie pytania, na które można odpowiedzieć „tak”, „nie” lub „nieistotne”. Dostępne są zarówno podstawowe serie kart, jak i tematyczne, np. „Głupia śmierć”, „Tajemnice zaświatów”, „Śmiertelne wakacje”, „Seks i zbrodnia” czy „Boże narodzenie”.

Zaletą gry jest to, że nie potrzebujesz stołu ani dodatkowych akcesoriów, więc można w nią zagrać niemal wszędzie.

5 sekund

Nawet szeroka wiedza może okazać się niewystarczająca, jeśli nie poradzisz sobie z presją czasu. Czy jesteś w stanie wymienić w ciągu 5 sekund trzy czerwone warzywa, państwa na literę W lub niemieckie marki samochodów?

Na pozór pytania wydają się łatwe, ale nieubłaganie odmierzająca czas klepsydra potrafi namieszać w głowie. Dzięki niej uświadomisz sobie, jak trudno przywołać  do głowy rzeczy, które przecież doskonale pamiętasz. Podczas gry w 5 sekund, salwy śmiechu są wręcz gwarantowane.
towarzyskie gry planszowe

Dobble

Dobble to kolejna bardzo prosta, acz trzymająca w napięciu gra. Składa się z kart symboli. Na każdej karcie znajduje się przynajmniej jeden symbol, który odnajdziesz na dowolnej innej karcie.

Zadaniem graczy jest odnaleźć i wskazać ten symbol, by zgarnąć kartę dla siebie (odkrywając kolejną). Kto zbierze więcej kart, wygrywa. Zaletą Dobble jest to, że mieści się w niewielkiej puszce, więc można zabrać ją na piknik czy urlop ze znajomymi. Nie daj się zwieść jej opakowaniu. Choć wygląda jak gra dla dzieci, dużo przyjemności sprawi także dorosłym graczom.

Jenga

Być może Jenga nie jest grą planszową, ale nie mogłoby jej braknąć w naszym zestawieniu. To już imprezowa legenda. Wyciągnięcie klocka i położenie go na górze wymaga nie tylko zręczności, ale też wiedzy na temat fizyki i analizowania ruchów przeciwników. Co naturalne, wraz z każdym wypitym drinkiem poziom trudności gry wzrasta. Kto przewróci wieżę, przegrywa.
Przeczytaj również: Jakie gry planszowe w Black Friday?

Monopoly

Zasad gry polegającej na zarządzaniu nieruchomościami nie trzeba tłumaczyć, grał w nią chyba każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Monopoly ma dziesiątki tematycznych wersji, np. Polska, PRL, Lego, Gra o Tron, Pokemon, Queen czy The Simpsons. Wybierz tę, która jest ci najbliższa. Jeżeli chcesz uniknąć podkradania z banku pieniędzy, wybierz wersję z płatnością elektroniczną.

Cortex

Cortex to jedna z tych gier, w których liczą się refleks, pamięć a nawet… dotyk! To swego rodzaju gimnastyka dla mózgu. W każdej rundzie należy zmierzyć się z jednym z ośmiu wyzwań, które angażują inne funkcje poznawcze.

Musisz rozpoznać prawidłowo kolory, znaleźć drogę do labiryntu lub wskazać odpowiedni element układanki. Szczególnie ciekawym elementem gry są karty dotykowe, dzięki którym możesz zdobyć dodatkowy punkt. Każda z nich ma inny kształt i fakturę, a rozpoznanie ich za pomocą dotyku wcale nie jest takie proste!

Taboo

Jak skłonić inną osobę, by odgadła hasło „przecinek”. Nic prostszego, wystarczy podpowiedzieć, że chodzi o coś związanego z interpunkcją, znakiem, zdaniem lub kropką. I właśnie te słowa będą tymi, których nie możesz wypowiedzieć. Lista zabronionych słów podana jest na karcie i wymówienie któregokolwiek z nich wiąże się z porażką. Taboo wyzwoli w tobie prawdziwą kreatywność oraz nieszablonowość!
towarzyskie gry planszowe

Rummikub

Na koniec pozostawimy grę Rummikub, czyli coś dla najbardziej pomysłowych. Gra składa się z 104 kości z liczbami od 1 do 13 (w czterech kolorach) oraz dwoma jokerami. Jej idea polega na układaniu określonych ciągów cyfrowych lub zbiorów kolorowych i wyłożeniu na stół wszystkich własnych kości. Kto zrobi to pierwszy, wygrywa. W podstawowej wersji gry może brać w niej udział maksymalnie 4 graczy, jednak dokupując rozszerzenie (dodatkowe klocki), w Rummikub może zagrać nawet 6 graczy.
Gry towarzyskie to idealny towarzysz każdej imprezy. Wybraliśmy takie tytuły, które wciągną nawet tych najbardziej wrogo nastawionych do planszówek. Powyższe tytuły sprawdzą się świetnie także na spotkaniach rodzinnych, imprezach firmowych i w tych wszystkich sytuacjach, gdy za wszelką cenę trzeba przełamać niezręczną ciszę.

Polecamy:

Autor: Szymon Sonik