Data modyfikacji:

Aparat na kliszę – czy warto i jaki wybrać?

Od kilku lat można zauważyć bardzo silny trend powrotu do przedmiotów retro. Ludzie bardzo chętnie sięgają po płyty winylowe, odtwarzane na gramofonach, a także po aparaty pozwalające wywoływać zdjęcia w tradycyjny sposób. Czy zakup aparatu na kliszę w dzisiejszych czasach ma sens? Poznaj kilka faktów o aparatach analogowych.

Aparat na kliszę

Aparaty analogowe mają wielu zwolenników. Ich używanie stoi w opozycji do robienia zdjęć telefonem, których robimy często kilkadziesiąt, aby następnie wybrać najlepsze z nich.

Aparaty na kliszę wymagają precyzji, zastanowienia, uchwycenia jednego momentu – co sprawia, że zdjęcia wykonane w ten sposób mają w sobie pewną magię i niepowtarzalność. Czy to jednak wystarczające powody, aby zdecydować się na zakup analoga?

Jak działa aparat na kliszę?

Aparat fotograficzny na kliszę działa w oparciu o światłoczułą błonę, nazywaną kliszą. Klisza powstaje z tworzywa, na które nakłada się światłoczułą emulsję. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, mogą być one monochromatyczne lub kolorowe.

Podczas robienia zdjęcia, światło wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której klisza się naświetla. Po wykorzystaniu wszystkich zdjęć w kliszy, należy ją wyjąć z aparatu i przechowywać w opakowaniu chroniącym przed światłem.

Następnie taką dobrze zabezpieczoną rolkę przekazuje się do wywołania. W specjalnej ciemni klisza jest nasączana w płynie zwanym wywoływaczem, który pozwala przekształcić utajony obraz w negatywowy obraz jawny.

Ile kosztuje aparat na kliszę?

Ceny aparatu na kliszę zależą od modelu, na który się zdecydujemy. Dobry, używany aparat można kupić do 1000 zł. Koszt zakupu aparatu jednorazowego z kliszą to wydatek ok. 50 zł.

Jaki aparat na kliszę?

Przede wszystkim osoby, które dopiero pragną rozpocząć przygodę z fotografią klasyczną powinny wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Na początek proponujemy proste modele, które pozwolą opanować sztukę robienia zdjęć tradycyjną metodą lub aparaty jednorazowe. W tym celu sprawdzą się używane aparaty analogowe.

W przypadku zamiaru robienia profesjonalnych klasycznych zdjęć, warto zastanowić się nad zakupem nowego modelu. Nowy aparat na kliszę jest dużo tańszy od aparatu cyfrowego, chociaż oczywiście można znaleźć również wyjątki. Należy jednak pamiętać, że koszt robienia takich zdjęć jest wyższy, ponieważ wymaga zakupu klisz i wywoływania zdjęć – w przypadku aparatów cyfrowych, zdjęcia można również przechowywać w formie cyfrowej.

Akcesoria do aparatu na kliszę

Przy zakupie aparatu na kliszę warto rozważyć także kupno dodatkowych akcesoriów, takich jak pokrowiec na aparat, który zabezpieczy sprzęt, szczególnie podczas podróży.

Pomocnym gadżetem jest także statyw, który zapewni lepszą stabilizację obrazu. Większość aparatów na kliszę zasilana jest przez baterie paluszki, dlatego polecamy posiadać zawsze ich zapas.

Jak przechowywać zdjęcia z aparatu na kliszę?

To, co jest wielkim plusem aparatów na kliszę to fakt, że chęć zobaczenia zdjęć zmusza użytkownika do ich wywołania. Takie odbitki warto przechowywać w albumach na zdjęcia, dzięki czemu można doskonale segregować wspomnienia i często do nich wracać. Najlepsze ze zdjęć z najcenniejszymi dla nas momentami polecamy oprawiać w ramki.