Data publikacji:

Jaka lustrzanka do 2000 zł? 5 polecanych modeli

Każdy amatorski fotograf, staje prędzej czy później przed dylematem wyboru lustrzanki. Jaki aparat kupić do 2000 złotych? Które modele warte są uwagi, a które powinniśmy odpuścić już na starcie. Lustrzanka do 2000 zł, można okazać się już półprofesjonalnym sprzętem.

Tekst podzielony został na dwie części. W pierwszej, omówię na co warto zwrócić decydując się na zakup lustrzanki, w drugiej pojawi się lista pięciu aparatów które polecam. Kolejność w której zostały one ułożone jest całkowicie przypadkowa. Sprawdź polecane aparaty fotograficzne typu lustrzanka do 2000 złotych.

Lustrzanki, które aktualnie możesz kupić w promocji:

Specyfikacja techniczna lustrzanek. 

  • Podstawowym parametrem, jaki określają producenci lustrzanek cyfrowych jest matryca. To na niej zapisywane jest zdjęcie. Obecnie najczęściej spotykanym typem jest matryca wykonana w technologii CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Nieco rzadszym rozwiązaniem są matryce CCD (Charge Coupled Device). Te pierwsze oferują lepszą jakość obrazu i mniejszą ilość szumów na zdjęciu.
  • Rozdzielczość matrycy. Jest to kolejny parametr, który wpływa na jakość wykonywanych zdjęć. Zazwyczaj podawana jest w Mpix i oznacza ilość fotoczułych komórek na matrycy. Pamiętajmy że nie zawsze większa ilość Mpix jest lepsza. Producenci często chwalą się wysokimi rozdzielczościami matrycy. Do użytku cywilnego spokojnie wystarczy nam lustrzanka oferująca nie więcej jak 20 Mpix rozdzielczości.
  • Zakres czułości ISO. Jest to wartość, która określa nam to ile światła jest potrzebne do tego aby wykonać dobrze naświetlone zdjęcie. Im większa jest rozpiętość zakresu oferowanego przez lustrzankę, tym bardziej uniwersalny jest to sprzęt, pozwalający na wykonywanie poprawny zdjęć w skrajnych warunkach oświetleniowych. W budżetowych lustrzankach odpowiednim zakresem jest zazwyczaj 100 – 25600.
  • Obsługiwane nośniki pamięci. W dzisiejszych czasach standardem kart pamięci jest format SD. Warto jest szukać takich lustrzanek, które nie posiadają dedykowanych często drogich kart pamięci. Szukajmy sprzętu obsługującego uniwersalne karty.
  • Wyświetlacz LCD i wizjer. Klasyczne lustrzanki analogowe posiadają jedynie wizjer. Sprzęt cyfrowy, najczęściej posiada zarówno wizjer jak i wyświetlacz LCD. Pozwala nam to na podgląd zdjęć w czasie rzeczywistym, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca na karcie, które normalnie zajmowały by nieudane zdjęcia.
  • Typ akumulatorów. Do wyboru mamy dwa typy baterii. Zwykle są to akumulatory litowo jonowe cechujące się długą żywotnością. Akumulator może być konkretnie dedykowany dla danego sprzętu, mogą to być także zwykłe baterie, które kupimy w każdym sklepie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
  • Dodatkowe funkcje. To różnego rodzaju ‘bajery oferowane przez producentów’ Są to między innymi filtry, elektroniczna stabilizacja obrazu, automatyczne programy i tryby fotografowania. Profesjonalny fotograf poradzi sobie bez tego typu dodatków, jednak dla początkującego mogą być one bardzo przydatne.

Ranking lustrzanek do 2000 zł

Nikon D3400
Canon EOS 1300D
Canon EOS 100D
PENTAX K-50
SONY ALPHA A68

Skoro wiemy już jakimi wartościami, określane są parametry lustrzanek, pora przejść do zestawienia pięciu polecanych lustrzanek w cenie do 2000 złotych

Aparat Nikon D3400

Dobra lustrzanka dla amatorów. Omawiany zestaw wyposażony jest również w podstawowy obiektyw. Rozdzielczość matrycy w tym modelu wynosi 24,2 Mpix. Zastosowana matryca to APS-C w technologi CMOS. Zakres czułości ISO wynosi 100 – 25600. Dzięki zastosowaniu procesora EXPEED 4, płynnie rejestruje on filmy redukując przy tym szumy. Za precyzyjne ustawianie ostrości zdjęć, nawet szybko poruszających się obiektów odpowiada 11 punktowy Auto Focus. Wbudowany wyświetlacz LCD, daje nam możliwość podglądu fotografii i kadrowania bezpośrednio na jego ekranie. Aparat posiada także analogowy wizjer. Standardowy format zapisywanych zdjęć to JPEG lub NEF. Zapisu możemy dokonywać na kartach pamięci w formatach: SD, SDHC, SDXC. Obudowa wykonana jest z czarnego tworzywa z gumowanymi uchwytami. Aparat posiada także wbudowaną lampę błyskową i szynę do montażu zewnętrznej lampy.

Lustrzanka cyfrowa Canon EOS 1300D

Kolejna lustrzanka w zestawie wraz z obiektywem. Rozdzielczość matrycy wynosi 18 Mpix, co jest wystarczającą liczbą do amatorskiej fotografii. Wielkość matrycy to APS-C w standardzie C-MOS. Za wydajność i szybkość przetwarzania zdjęć odpowiada procesor obrazu DIGIC4+. Wbudowany moduł Wi-Fi, daje nam możliwość bezprzewodowego transferu zapisanych obrazów, bezpośrednio do komputera lub telewizora. Za odpowiednią ostrość zdjęć odpowiada 9 punktowy Auto Focus. Lustrzanka posiada także możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD. Format zapisywanych zdjęć to RAW lub JPEG. Format obsługiwanych kart pamięci to SD, SDHC i SDXC. Ekran LCD, umożliwia nam podgląd zdjęć. Obudowa wyposażona jest w szynę do montażu dodatkowej lampy. Sprzęt posiada także podstawową wbudowaną lampę błyskową. Obecnie jego cena wynosi około 1700 złotych

Aparat fotograficzny Canon EOS 100D

Druga w zestawieniu lustrzanka od firmy Canon. Cechuje się nieco mniejszym rozmiarem w stosunku do swojej poprzedniczki, więc nico lepiej nadaje się do sesji plenerowych i nieplanowanych wyjazdów. Matryca o rozdzielczość 18 Mpix zapewnia perfekcyjną jakość zdjęć oraz niewielki poziom szumów. Zasadniczo jest ona bardzo podobna do przedniej omawianej lustrzanki. Wyróżniają ją 3 calowy ekran, który można obsługiwać za pomocą dotyku. W tym modelu również znajdziemy 9 punktowy Auto Focus oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Jego zwarta obudowa zawiera w sobie wbudowaną lampę błyskową i pozwala na szybką instalacje dodatkowego osprzętu na szynie. Jego cena to około 1700 złotych.

Lustrzanka - PENTAX K-50

Model na styk mieszący się w zaplanowanym budżecie, niestety w tej cenie zabrakło obiektywu w zestawie. Oferuje on 16.2 megapikselową matrycę w technologii CMOS w rozmiarze APS-C, która obsługiwana przez procesor obrazu PRIME M. Do kadrowania służy wizjer lub też 3 calowy ekran z możliwością podglądu. Zdjęcia zapisywane są w formacie RAW i JPEG na kratach pamięci Eye-Fi, SD, SDHC, i SDXC. Oprócz wbudowanej lampy błyskowej posiada on również możliwość dodatkowej na szynie. Jego obecna cena to około 2000 złotych

SONY ALPHA A68

Ostatnia z polecanych lustrzanek w tej cenie, również nie posiada w komplecie obiektywu. Jak na amtorski aparat w tej półce cenowej prezentuje się on naprawdę okazale. Matryca o rozdzielczości 24 Mpix, o rozmiarze APS-C wykonana została w technologii CMOS Exmor. Procesor obrazu odpowiadający za przetwarzanie zdjęć to BIONZ X. Czułość ISO wacha się w zakresie 100-25600. A maksymalna prędkość fotografowaniaa wynosi 8 kl/s. Aparat obsługuje karty pamięci: SD, SDHC, SDXC, MS Pro Duo i MS PRO-HG Duo. Ekran zamontowany został na ruchomej ramce, która pozwala na jego odchylanie. W obudowie znalazło się miejsce na lampę błyskową i dodatkową szynę do montażu osprzętu. Jego aktualna cena to około 1900 złotych
Tekst: Redakcja Jego-Styl.pl