Data modyfikacji:

Lustrzanka do 2500 zł - jaką wybrać? Ranking [TOP 5]

Lustrzanka do 2500 zł to dość popularna klasa aparatów - jest to jednak kwota jednocześnie duża i mała. Duża, gdyż pozwoli nam to wybrać dobry aparat z klasy amatorskiej, czasem nawet z podstawowym zestawem obiektywów, jednak w tej cenie zaczynają być dostępne również aparaty klasy średniej. Oczywiście, jeżeli będziemy chcieli wybrać tę drugą opcję, to w założonym budżecie może już zabraknąć środków na sensowny obiektyw, tym samym nasz budżet stenie się zbyt mały. Spójrzmy więc na kilka propozycji w wybranej kategorii cenowej, które mogą być dobrym wyborem dla większości odbiorców i znacząco ułatwią uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaką lustrzankę wybrać.
Przeczytaj również o funkcjonalnych statywach do 150 zł

1. Nikon D3300

Nikon D3300 to aparat dość podstawowej klasy, jednak ze względu na jego bardzo rozsądną cenę, w budżecie 2500 zł możemy skompletować zestaw z dwoma obiektywami: 18-55 mm oraz 70-300 mm. Taki zestaw będzie w pełni wystarczający, by nauczyć się fotografować, a także docenić potęgę wymiennych obiektywów - bo przecież to one stanowią największą siłę lustrzanek. Fakt, że nie jest to aparat zbyt drogi, nie oznacza jednocześnie, że nie ma on interesujących możliwości. Zapewnia nam on bowiem dużą matrycą CMOS o rozdzielczości ponad 24 milionów pikseli, wykonaną w formacie DX.

Specjalnie dla początkujących fotografów w lustrzankę wbudowano tryb podręcznika, uczący jak efektywnie wykorzystać wszelkie funkcje aparatu oraz po prostu jak robić świetne zdjęcia. Jeżeli lubimy dzielić się swoimi zdjęciami, to Nikon D3300 z pomocą opcjonalnego adaptera bezprzewodowego umożliwi nam przesyłanie zdjęć bezpośrednio do naszych ulubionych serwisów internetowych.

Jeśli zależy nam na szybkości, to ze względu na wykorzystanie zaawansowanego procesora przetwarzania obrazu EXPEED 4 uzyskamy bardzo sprawne działanie aparatu zarówno jeśli chodzi o robienie zdjęć - tryb zdjęć umożliwia robienie aż pięciu klatek na sekundę - jak i szybkie a jednocześnie precyzyjne łapanie ostrości. Odpowiada za nie rónież autofocus 11-polowy, który potrafi utrzymać ostrość obiektu nawet, wtedy gdy ten się szybko porusza.

2. Canon 600D

Canon jako dobry aparat na początek proponuje swój model EOS 600D. Ma nieco mniejszą matrycę niż wspomniany wcześniej Nikon (jest to 18 megapikseli), jednak w praktyce nie jest to istotne ograniczenie z perspektywy użytkownika. W zamian umożliwia choćby korzystanie z bardzo szerokiej gamy akcesoriów fotograficznych dostosowanych do aparatów Canon.

Dla wielu osób ważny też będzie wyświetlacz o większej rozdzielczości, który w dodatku możemy ustawiać pod praktycznie dowolnym kątem - znacznie ułatwia to robienie zdjęć z nietypowych pozycji i perspektyw. Jeśli nie planujemy dokupowania zewnętrznej lampy błyskowej, to warto pochwalić aparat Canona za wyjątkowo duży zasięg tej wbudowanej - to aż 13 metrów. Jeśli natomiast zdecydujemy się na dodatkową lampę - to znów Canon ułatwi nam korzystanie z niej dzięki możliwości zdalnego sterowania lampami Speedlite z poziomu aparatu.

Plusem jest też dość duża ergonomia, dzięki której dostęp do większości najczęściej wykorzystywanych funkcji jest bardzo prosty.

3. Pentax K-S1

Jeśli ktoś chce zaoszczędzić trochę pieniędzy, to za trochę mniejszą kwotę niż za produkty Canona i Nikona możemy wybrać Pentax K-S1. To co prawda odrobinę starszy model, ale nadal posiada wiele użytecznych cech. Choćby bardzo szybko migawka, potrafiąca się otworzyć na 1/6000 sekundy - podczas gdy większość konkurencji oferuje jedynie 1/4000 sekundy. Daje to dużą przewagę przy choćby fotografii sportowej.

Funkcjonalność aparatu możemy też rozszerzać - dokupując opcjonalny moduł GPS, pilot do zdalnego wyzwalania migawki, albo umożliwiając bezprzewodowe przesyłanie zdjęć za pomocą funkcjonalności Eye-Fi. Estetom może się podobać fakt, że model ten dostępny jest też w znacznie ciekawszych kolorach niż standardowa czerń.

Dość często chwalone jest też wygodne i intuicyjne menu, ułatwiające korzystanie zarówno z podstawowych, jak i z bardziej zaawansowanych funkcji. W porównaniu z konkurencją, Pentax zapewnia również dość niski poziom szumów na zdjęciach w bardzo szerokim zakresie ISO. Tym bardziej ułatwia to wykonywanie zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych.

4. Nikon D5300

Model ten przez wielu zaliczany jest do klasy półprofesjonalnej. Jego wybór może zatem być rozsądny z perspektywy długofalowego użytkowania. Mimo iż pod pewnymi względami jest dość podobny do jego prostszego odpowiednika - D3300, to jest wiele elementów, które świadczą o przewadze modelu D5300. Potrafi on bowiem w zasadzie wszystko to co jego mniejszy brat, ale oferuje dodatkowo choćby dużo bardziej zaawansowany autofocus wykorzystujący aż 39 punktów, podczas gdy 2 wymienione wcześniej modele jedynie około dziesięciu. Ma on także dużo lepszy ekran - większy, o większej rozdzielczości oraz z możliwością regulacji jego położenia.

Wbudowany stereofoniczny mikrofon oraz możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli w nawet 60 klatkach na sekundę umożliwia wykorzystanie tego modelu nawet jako zastępstwo całkiem zaawansowanej kamery. Co więcej, aparat ten ma wbudowaną funkcjonalność połączenia bezprzewodowego oraz dość długi czas życia baterii, umożliwiający wykonanie około 600 zdjęć na jednym ładowaniu.

Na koniec warto też wspomnieć o wbudowanym odbiorniku GPS, umożliwiającym automatyczne zapisywanie informacji o lokalizacji, w której zrobiliśmy zdjęcie.

5. Sony Alpha SLT-A68

Wprowadzenie przez firmę Sony serii lustrzanek Alpha wprowadziło spore zamieszanie na rynku - to między innymi tam mogliśmy po raz pierwszy dostać stabilizację obrazu wbudowaną w korpus oraz wygodny podgląd na żywo - zachowując jednocześnie rozsądną cenę aparatu. Również teraz, wybierając model A68 dostaniemy wbudowaną stabilizację, co pozwoli nam wykonywać stabilne zdjęcia - nawet jeśli nasz obiektyw nie zapewnia takiej funkcji.

Propozycja Sony zapewnia również niezwykłą szybkość - co potwierdza wykonywanie w trybie ciągłym aż ośmiu zdjęć na sekundę. Bardzo zaawansowany autofocus umożliwia nie tylko sprawne działanie w warunkach kiepskiego oświetlenia, ale też płynne ostrzenie podczas kręcenia filmów. Jeśli zatem planujemy wykorzystywanie naszego aparatu również do tego celu - to właśnie tak dobra lustrzanka jak A68 może być optymalnym wyborem.

Aparat przystosowany jest do korzystania z kart pamięci typu Memory Stick, jednak bez problemu obsługuje również tradycyjne, tańsze karty SD. Ciekawym pomysłem jest też wyposażenie aparatu w dodatkowy, monochromatyczny wyświetlacz LCD informujący o najważniejszych ustawionych parametrach - do tej pory była to cecha jedynie lustrzanek z najwyższej półki cenowej.
Wybierając aparat dla siebie, pamiętajmy jednak cały czas, że bez względu na ilość zaawansowanych technologii, jakie producent wbudował w swój produkt - to, czy uzyskamy dobre zdjęcia, będzie zależało znacznej mierze od nas. Wybór lustrzanki tylko po to, by wszystkie zdjęcia wykonywać w trybie automatycznym, nie ma bowiem większego sensu. Warto więc nauczyć się w pełni obsługi własnego aparatu a niezależnie który model z wyżej opisanych wybierzemy - efekty pozytywnie nas zaskoczą. Pamiętajmy też, że wybór lustrzanki to potencjalnie tylko początek wydatków - jeśli w ciągniemy się świat fotografowania, to zapewne będziemy chcieli uzupełnić nasz zestaw o dodatkowe lampy, filtry, statywy i inne akcesoria.

Sprawdź również ranking lustrzanek do 2000 zł