Data modyfikacji:

Jak obliczyć spalanie samochodu?

W większości współczesnych samochodów spalanie obliczane jest przez komputer pokładowy. Co jednak zrobić, gdy auto nie ma licznika spalania, jest wyposażone w instalację gazową lub masz podejrzenie, że wskazania komputera są nieprawidłowe? Podpowiadamy, jak w prosty sposób obliczyć spalanie samochodu.
jak obliczyć spalanie samochodu

Dlaczego warto kontrolować spalanie samochodu?

Kontrola spalania samochodu ma duże znaczenie i to nie tylko ze względu na ekonomię. Choć oszczędności są bardzo ważne i chyba nikt nie przepada za kosztownymi wizytami na stacji benzynowej, spalanie samochodu może wiele powiedzieć o kondycji silnika. Nagły wzrost spalania może świadczyć o usterce bądź zużyciu części eksploatacyjnych. O jakich awariach możesz dowiedzieć się analizując spalanie samochodu?

Przeczytaj także: Jaka kamera samochodowa będzie najlepsza?

Wysokie spalanie, o ile nie wynika ze zmiany warunków lub stylu jazdy, może wskazywać na szereg przyczyn. Powodem mogą być m.in. zanieczyszczone filtry, zużyte świece zapłonowe, zapieczone hamulce, popsute wtryskiwacze paliwa, niesprawna sonda lambda lub uszkodzony termostat.

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Obliczanie spalania auta warto zacząć od wizyty na stacji paliw. Nie obędzie się bowiem bez zatankowania baku do pełna. Dzięki temu po przejechaniu kilkuset kilometrów można sprawdzić, jak dużo paliwa ubyło w zbiorniku.

Aby wyniki były dokładne i miarodajne, oba tankowania warto przeprowadzić na tej samej stacji, tym samym dystrybutorze i w podobnej temperaturze powietrza. Trzeba też ustalić, do którego odbicia pistoletu tankować. Wzburzone paliwo może wyłączyć pistolet nieco wcześniej, więc warto zatankować do drugiego lub trzeciego odbicia.

Przeczytaj również: Ranking najlepszych olejów silnikowych

Po pierwszym zatankowaniu samochodu pamiętaj o zresetowaniu licznika przebiegu dziennego. Przejedź następnie minimum 100 km i udaj się ponownie na stację.

Ideałem byłaby wizyta po równych 100 km, dzięki czemu obliczenie średniego zużycia samochodu byłoby wręcz oczywiste, jednak najczęściej trudno zaplanować trasę co do kilometra. Jak więc obliczyć średnie spalanie? Wystarczy podzielić ilość spalonego paliwa przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnożyć wynik przez sto.

Przykład obliczeń spalania samochodu:

Spalone paliwo: 28 litrów
Przejechany dystans: 346 km

Po podzieleniu 28 przez 346 i pomnożeniu przez 100 otrzymujemy wynik 8,09 (w przybliżeniu). Średnie spalanie wynosi więc ok. 8 litrów paliwa.

Pomiary warto powtórzyć kilkukrotnie, co pozwoli uśrednić wyniki i da jeszcze większą dokładność. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie spalania samochodu w różnych warunkach, np. podczas jazdy autostradowej, poza terenem zabudowanym i w mieście.

Jak obliczyć spalanie gazu?

W samochodach z instalacją LPG obliczenie spalania może być stosunkowo trudne. W końcowym rozrachunku trzeba bowiem uwzględnić nie tylko gaz, ale i benzynę, która spalana jest podczas rozruchu silnika.

W zależności od pory roku, rodzaju silnika i ustawień instalacji, ilość spalanej benzyny może się różnić. Jak sprawdzić, ile gazu i benzyny spala samochód? Obliczanie spalania gazu jest równie proste. Należy jedynie zatankować do pełna zarówno zbiornik gazu, jak i benzyny. Na dystansie 100 km ubytek benzyny może być niewielki, dlatego warto przeprowadzić pomiar po dłuższym przebiegu, np. 500 km. Nie dotyczy to jednak, co oczywiste, jednorazowej trasy.

Co najbardziej wpływa na spalanie samochodu?

Na zużycie paliwa największy wpływ ma styl jazdy oraz warunki, w jakich porusza się auto. W mieście silnik spali więcej paliwa na 100 km niż w trasie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę inne czynniki, które przyczyniają się do "paliwożerności".

Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu, włączona klimatyzacja, niskie temperatury powietrza, jazda z bagażnikiem dachowym — to wszystko wpłynie na średnie zużycie paliwa.