Data modyfikacji:

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą - czyli ranking żarówek H4

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą po zamontowaniu w reflektorze? Które żarówki H4 zapewniają najwięcej światła? Jakie żarówki H4 najlepiej świecą? Po czym poznać dobre żarówki H4? Ranking żarówek H4 pozwoli nam wybrać najlepsze modele, charakteryzujące się świetnymi parametrami. Czy żarówki H4 mogą świecić jasnym, białym światłem, które zbliżone jest barwą do żarników ksenon?
jakie żarówki h4

Co to jest żarówka H4?

Przed skupieniem się na poszczególnych parametrach modeli żarówek H4, warto dowiedzieć się, czym jest żarówka H4 i na jakiej zasadzie działa. Popularna H4 to żarówka halogenowa, która zbudowana jest z dwóch żarników, dzięki którym możliwe jest obsługiwanie w samochodach świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych.

Oba włókna zawarte w żarówce H4 występują w towarzystwie specjalnej metalowej płytki, której zadaniem jest przysłanianie pewnej części światła emitowanego przez żarniki. Dzięki temu żarówki te podczas pracy i jazdy samochodem nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Najpopularniejszym typem żarówek H4 wykorzystywanym obecnie w samochodach są produkty o mocy 55 W oraz wydajności świetlnej równej 1000 lumenów. W zależności od intensywności eksploatacji żarówek H4 należy liczyć się z potrzebą ich wymiany po około 350–700 godzinach pracy.

W kwestii żarówek H4 pojawiają się coraz to nowsze ulepszenia i innowacje, wpływające na ich żywotność, wytrzymałość, jak i nasilenie emitowanego światła. Co ważne, pojawienie się udoskonalonych modeli nie jest dedykowane jedynie najnowszym samochodom, ale z powodzeniem może znaleźć zastosowanie również w autach starszego typu.

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą i na które warto się zdecydować?

Żarówki H4 to jedne z elementów wyposażenia auta, na których nie warto oszczędzać. Mowa przecież o widoczności zarówno auta, jak i sytuacji na drodze. Należy więc wybierać jedynie sprawdzonych i czołowych producentów. Odpowiadając na pytanie, jakie żarówki H4 najlepiej świecą, trafioną odpowiedzią będą produkty takich marek jak Philips, Tungsram, i Osram.

Istnieje przekonanie, że najlepszymi żarówkami H4 są produkty Philips z serii Racing Vision. Posiadają one zoptymalizowaną konstrukcję, ulepszoną budowę żarnika oraz bańkę wykonaną z bardzo wytrzymałego szkła kwarcowego, odpornego na promieniowanie UV. Zwiększone jest w nich również ciśnienie wypełnienia gazowego. Wszystko to powoduje, że żarówki H4 od Philipsa emitują światło aż o 150% jaśniejsze niż inne przeciętne modele. Zwolennicy bielszego światła o temperaturze barwowej 3500 K mogą w tym przypadku postawić na model X-treme Vision G-force. Zapewni on pracę do 450 godzin i światło o 130% jaśniejsze od większości modeli.

Tungsram i Osram – marki żarówek H4 godne zaufania

Poza Philipsem warte uwagi są również żarówki marki Tungsram, a w szczególności model MegaLight Ultra +150%. Konstrukcja ich żarnika jest niezwykle precyzyjna, a bańka w 100% wypełniona ksenonem. Produkty od Tungsram spełniają europejską homologację ECE i są całkowicie bezpieczne. Bańka posiada srebrne wykończenie, dzięki czemu auto zyskuje nowoczesny i elegancki charakter. Warty uwagi jest również model MegaLight Ultra +120%, dodający autom typowo sportowy charakter.

Wśród modeli Osram najbardziej polecana jest natomiast żarówka H4 Night Breaker Laser +150%. W tego typu produktach zastosowana została technologia ablacji laserowej. Zasięg oświetlenia to nawet do 150 metrów przed samochodem, a światło przez nie emitowane jest aż o 150% jaśniejsze niż w przypadku przeciętnych odpowiedników.

Jakie żarówki H4 najlepiej świecą?

Żarówki halogenowe H4 przeznaczone są do montowania w przednich reflektorach samochodów osobowych i w przednich reflektorach samochodów ciężarowych.
 • Żarówki mają standardową budowę, z metalowym cokołem i długą, szklaną bańką.
 • Żarówki wykorzystują dwuwłóknowy rdzeń wolframowy, dzięki któremu jedna żarówka H4 pełni funkcję dwóch świateł. Jeśli zasilane jest jedno włókno - żarówka zapewnia oświetlenie wymagane dla świateł mijania. Jeśli zasilane jest drugie włókno - żarówka zapewnia oświetlenie wymagane dla świateł drogowych (tak zwanych długich).
 • Żarówki halogenowe H4, przeznaczone do montowania w reflektorach samochodów osobowych, dostosowane są do pracy z napięciem 12 V.
 • Żarówki halogenowe H4, przeznaczone do montowania w reflektorach samochodów ciężarowych, przystosowane są do pracy z napięciem 24 V.
 • Żarówki halogenowe H4 oferowane są w różnych wariantach mocy, np. 35/35 W, 60/55 W itd.
 • Żarówki H4 wolno stosować tylko w tych miejscach montażowych w reflektorach, gdzie przewidział to producent (i gdzie znajdują się odpowiednie oznaczenia na obudowie reflektora). Samodzielna wymiana żarówek H4 jest możliwa. Jest prosta, jeśli producent samochodu zapewnił możliwość dostępu do tylnej obudowy reflektora.

Przeczytaj również: Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Żółte i czerwone kontrolki w samochodzie

Dlaczego warto wybierać markowe żarówki H4?

W punktach sprzedaży można znaleźć mnóstwo modeli żarówek H4. Wiele z nich to produkty niskiej jakości.
 • Wiele tanich produktów, zwłaszcza bezmarkowych, może doprowadzić do uszkodzenia reflektora.
 • Wiele modeli tanich żarówek pracuje przez bardzo krótki czas. To znacząco zmniejsza bezpieczeństwo, bo żarówka może się przepalić w trakcie jazdy.
 • W sprzedaży można znaleźć zamienniki standardowych żarówek halogenowych H4, wykonane w technologii LED. To tak zwane retrofity. Pomimo tego, że są energooszczędne i w praktyce stanowią bardzo dobry zamiennik dla standardowych żarówek halogenowych, ich stosowanie nie jest dozwolone (na terenie całej UE).

Jak wybrać dobre żarówki H4? Dlaczego warto wybierać produkty markowe?

 • Markowe produkty zapewniają dobre parametry świecenia. Mogą generować o wiele więcej światła, niż standardowe żarówki halogenowe. To wszystko przekłada się na większe pole widzenia kierowcy.
 • Wiele modeli żarówek H4 zapewnia silniejszy strumień światła, dzięki czemu wzrasta zasięg światła, a dzięki niemu pole widzenia kierowcy po zmroku.
 • Nowoczesne modele żarówek H4 mogą generować ładną barwę światła, zimną biel, która zbliżona jest do barwy światła generowanego przez lampy ksenonowe.
 • Markowe żarówki charakteryzują się dobrą jakością wykonania, która wpływa na długi okres użytkowania żarówek.
 • Najlepsze żarówki są w stanie pracować do 700 godzin w odpowiednich warunkach eksploatacji, w aucie ze sprawną instalacją elektryczną.
 • Niektóre modele markowych żarówek zaprojektowano tak, aby generowały bardzo białe, zimne światło. Jego barwa naśladuje światło generowane przez żarniki ksenon. Zimne białe światło, zbliżone do barwy 4200 kelwinów, ma pozytywny wpływ na dobrą widoczność w nocy.
żarówka h4

Ranking żarówek H4 - które warto wybrać? Które żarówki H4 świecą najlepiej?

 • OSRAM H4 NIGHT BREAKER LASER - żarówki zapewniają do 150 metrów więcej widoczności (przy „długich” światłach), o 150% więcej światła niż w standardowych żarówkach H4, a także o 20% więcej bieli, co optycznie zbliża barwę światła do lamp ksenon.
 • PHILIPS H4 RACING VISION GT200 - producent uznał za priorytet zapewnienie jak największej ilości światła. Żarówka generuje do 200% więcej światła niż jej standardowe odpowiedniki.
 • PHILIPS H4 WHITE VISION ULTRA - producent położył nacisk na zapewnienie jak najbielszego światła, którego barwa jest zbliżona do wartości 4200 kelwinów.

Przeczytaj również: Jak polerować lampy? Jakie są sposoby na polerowanie lamp?

 • TUNGSRAM H4 MEGALIGHT - żarówki generują do 90% więcej światła niż standardowe modele żarówek H4.
 • OSRAM H4 COOL BLUE - żarówki opracowane z myślą, o generowaniu barwy bardzo białego, zimnego światła, zbliżonej do wartości 4200 kelwinów.
 • PHILIPS X-TREME VISION MOTO 100% H4 - żarówki generują do 100% więcej światła niż popularne, standardowe odpowiedniki.
 • OSRAM COOL BLUE BOOST 5000k H4 - żarówki halogenowe, w których producent położył nacisk na generowanie jak najbielszego, zimnego światła o barwie zbliżonej do wartości 5000 kelwinów.
 • PHILIPS ECOVISION H4 LONGLIFE - żarówki, w których producent położył nacisk na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i zwiększenie żywotności, nie zapominając też o zwiększeniu mocy światła (do 10% więcej w porównaniu do żarówek standardowych). Mniejsze zużycie energii (o 12%) powinno przełożyć się na mniejsze obciążenie alternatora i zmniejszone zużycie paliwa.
 • OSRAM ULTRALIFE H4 - żarówki, w których producent położył nacisk na zapewnienie maksymalnej trwałości i związanego z tym bezpieczeństwa. Producent zapewnia 4 lata gwarancji na produkt.
 • PHILIPS WHITE VISION H4 - żarówki halogenowe H4 o barwie zbliżonej do zimnego, białego światła.
 • BOSMA H4 EXTREME W - żarówki halogenowe H4, w których producent starał się zapewnić jak najbielszą, zimną barwę światła, zbliżoną wyglądem do światła generowanego przez ksenony.
 • AMIO H4 - żarówki H4, które generują do 130% więcej światła niż standardowe odpowiedniki.
Wiele modeli żarówek H4 sprzedawanych jest w zestawach po 2 sztuki. Najlepiej wymieniać żarówki parami. Warto zawsze mieć przy sobie zapasową żarówkę H4, na wypadek przepalenia.

Częste przepalanie się żarówek H4 w danym aucie może być spowodowane problemami z instalacją elektryczną samochody (przebicia, nagłe skoki napięcia, zwarcia).
Autor: Michał Lisiak, Patrycja Wojas