Data publikacji:

Ranking najlepszych olejów silnikowych

Dobry olej silnikowy to podstawa – wpływa bezpośrednio na sprawność i trwałość wszystkich elementów silnika oraz jego osprzętu. Chcesz wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru najlepszego oleju? Zapraszamy do poniższego poradnika. Znajdziesz w nim nie tylko garść przydatnych informacji, ale również ranking olejów silnikowych – sprawdź, które są uznawane za najlepsze na rynku.
ranking olejów silnikowych

Ranking olejów silnikowych:

  1. Poznaj rodzaje olejów silnikowych
  2. Najlepszy olej silnikowy – jak go wybrać?
  3. Najlepsze oleje silnikowe – ranking

Ranking olejów silnikowych. Poznaj rodzaje olejów silnikowych

Zanim przedstawimy ranking olejów silnikowych, najpierw poznajmy jego rodzaje. 80% składu oleju silnikowego stanowi baza olejowa. Biorąc to pod uwagę, możemy podzielić oleje na:
  • Mineralne
Rafinowane z ropy naftowej. Dziś nie są już praktycznie używane w samochodach osobowych. Wyjątek? Bardzo stare auta (20 lat i więcej) z wieloma uszkodzeniami. Wówczas właściciele chcą maksymalnie ograniczyć koszty utrzymania, a więc decydują się na najtańszy olej.

Przeczytaj również: 5w30 czy 5w40 - jaki olej wybrać?

  • Półsyntetyczne
Idealna alternatywa dla najtańszych olejów mineralnych i najdroższych olejów syntetycznych. Oleje półsyntetyczne wytwarzane są na drodze syntezy chemicznej. Są więc rafinowane zarówno z ropy naftowej, jak i syntetycznych odpowiedników. Oleje półsyntetyczne będą idealne dla aut 10-letnich i starszych oraz tych z dużym przebiegiem. Nie obciążają uszczelnień silnika i są bardziej odporne na starzenie niż oleje mineralne.
  • Syntetyczne
Najlepsze oleje dostępne na rynku. Wytwarzane są na drodze syntezy chemicznej i najlepiej chronią silnik. Dodatkowo świetnie pracują zarówno w bardzo wysokich, jak i bardzo niskich temperaturach – korzystając z takich olejów zimą, nie będziecie mieć problemów z rozruchem auta. Oleje syntetyczne będą idealne dla aut nowych i tych do 10 lat. Na taki rodzaj oleju powinni też zdecydować się właściciele aut z turbosprężarkami.

Najlepszy olej silnikowy – jak go wybrać? Lepkość oraz klasa jakości

Około 6% składu oleju silnikowego stanowią regulatory lepkości. Lepkość oznacza z jaką łatwością olej będzie przepływał przez elementy silnika przy określonej temperaturze. Jak ją dobrać? Przeczytaj instrukcję obsługi samochodu. Znajdziesz tam zalecenia producenta dotyczące właśnie tego parametru. Jak zapisywana jest lepkość? Dla najczęściej stosowanych olejów wielosezonowych zazwyczaj w takim formacie - 10W-60. Liczba przed W oznacza, jak płynny jest olej w niskiej temperaturze. Liczba po myślniku wskazuje z kolei lepkość w wysokiej temperaturze. Ogólne zalecenia mówią, aby w Polsce wybierać oleje, w których liczba przed W jest jak najniższa, np. 0 czy 5, a liczba po myślniku jak najwyższa, np. 40 lub 60.
Przy wyborze odpowiedniego oleju nie bez znaczenia jest klasa jakości. Jedną z najważniejszych klasyfikacji jakościowych jest API. W klasyfikacji API oleje podzielone są na te przeznaczone do silników benzynowych (S) i silników wysokoprężnych (C). Litery wpisane za S lub C oznaczają klasę jakości. Im dalsza litera alfabetu, tym olej jest wyższej jakości. Przykład: dla silników benzynowych najlepszy będzie olej z oznaczeniem SM, a najgorszy SA. Dla silników wysokoprężnych z kolei najlepszy będzie olej z oznaczeniem CJ, a najgorszy z CA.

Najlepsze oleje silnikowe – ranking

Motul 8100 X-clean C3 5W40

W 100% syntetyczny olej MID SASP, co oznacza, że ma ograniczoną zawartość popiołu siarczanowego i fosforu. Dla jakich samochodów sprawdzi się ten olej? Dla aut osobowych z silnikami Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Ponadto sprawdzi się też przy silnikach benzynowych zgodnych z normami Euro 4,5 oraz 6. Takie silniki potrzebuję stosowania olejów klasy ACEA C3 i o wysokiej lepkości wysokotemperaturowej – właśnie taki jest prezentowany olej od Motul (klasa jego lepkości to 5W40).

Castrol Magnatec 5W40 C3 

Syntetyczny olej o podwyższonej lepkości 5W40. Przeznaczony do samochodów osobowych i ciężarowych, a także do maszyn rolniczych czy budowlanych. Olej zawiera inteligentne molekuły Dualock, które tworzą barierę ochronną i zmniejszają zużycie silnika aż do 50%. Olej jest odpowiedni do silników START-STOP, redukuje zużycie paliwa i jest olejem typu LOW SAPS (olej niskopopiołowy).

Shell Helix Ultra 5W40

Olej syntetyczny o podwyższonej lepkości 5W40 przeznaczony do samochodów osobowych. Olej został zatwierdzony do użytku przez wielu producentów pojazdów z wysoko obciążonymi silnikami – to jedyny olej stosowany przez Ferrari. Olej zapewnia bardzo dobrą ochronę przed szlamem. Co więcej, producent gwarantuje wysokie oczyszczanie nawet podczas najdłuższych zalecanych przez producenta okresów między wymianami oleju.

Mobil Super 3000 Xe 5W30

Olej, który jest mieszanką olejów syntetycznych. Ma lepkość 5W30 i sprawdza się dla samochodów osobowych z silnikami Diesla. Przeznaczony jest głównie do silników Diesla Volkswagena z pompowtryskiwaczami – te wymagają użycia zatwierdzonych olejów według specyfikacji Volkswagena VW 505.01. Lepkość 5W30 zapewnia szybki przepływ oleju przy rozruchu nawet w niskich temperaturach, co chroni wszystkie części silnika przed zużyciem. Ponadto dzięki niższej lepkości można zauważyć oszczędność paliwa i redukcję emisji spalin.

Ford Motorcraft A5 5W30

Syntetyczny olej silnikowy do silników benzynowych i wysokoprężnych, czyli silników Diesla. Przez producenta olej zalecany jest do wszystkich silników Forda, w których do tej pory stosowany był olej Formula E 5w30. Ze względu na niską lepkość, olej oszczędza paliwo i redukuje emisję CO2, zapewniając jednocześnie wysoki poziom ochrony oraz smarowania.

Elf Evolution FULL-TECH FE 5W30

Olej syntetyczny o lepkości 5W30 przeznaczony do samochodów benzynowych. Producent zaleca go zwłaszcza silnikom Renault i Dacia. Olej charakteryzuje się niską zawartością popiołów, fosforu i siarki oraz posiada bardzo dobrą odporność na utlenianie. Dzięki specjalnej formulacji olej umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa oraz pozwala stosować wydłużone okresy pomiędzy jego wymianami. Warto też wspomnieć, że olej ma właściwości myjące oraz dyspergujące, co doskonale chroni silnik przed zużyciem i zmniejsza ilość zanieczyszczeń.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.