Data modyfikacji:

5w30 czy 5w40 - jaki olej wybrać?


Prawidłowa praca oraz żywotność silnika uzależniona jest bezpośrednio od wydajności jego systemu smarowania. W związku z tym wielu kierowców zastanawia się nad tym, jaki olej silnikowy wybrać, by silnik ich auta odpowiednio pracował oraz był właściwie chroniony. Jest to szczególnie ważne zimą, ponieważ niskie temperatury to trudne warunki dla silników spalinowych. Niniejszy artykuł odpowiada na pytania, jaki olej wybrać i czy ma być to 5w30, czy 5w40?
olej

Czym kierować się przy wyborze oleju do samochodu?


Na wstępie należy podkreślić, że olej silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny, który umożliwia prawidłową pracę jednostki napędowej, niezależnie od tego, czy jest to silnik zasilany benzyną, gazem czy olejem napędowym. Warto jednak pamiętać, że każdy olej silnikowy charakteryzują odpowiednie parametry, z których najważniejsza jest klasa lepkości SAE. Potocznie parametr ten nazywany jest gęstością lub rzadkością oleju. Lepkość określa, z jakim oporem jedne cząsteczki czy warstwy oleju przepływają przez drugie. Warstwy oleju o niższej lepkości (rzadkie) przepływają łatwiej, a warstwy oleju o wyższej lepkości (gęste) trudniej. Przykładem określenia klasy lepkości może być kod 5w30, który oznacza, że zimą olej posiada lepkość 5, a latem 30.

Wybierając olej silnikowy, obowiązkowo należy przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ niewłaściwa klasa oleju może doprowadzić do przeciążenia silnika, a nawet jego zatarcia. Należy mieć świadomość, że temperatura oleju w trakcie pracy silnika stale ulega zmianie, w związku z czym zmienia się również jego lepkość oraz grubość filmu olejowego. Jest ona zdecydowanie wyższa w momencie uruchomienia silnika, co pozwala zwiększyć tarcie między elementami stykowymi, a w efekcie szybciej rozgrzać jednostkę napędową. Wzrost temperatury silnika wiąże się ze spadkiem lepkości oleju silnikowego, co zmniejsza tarcie, a tym samym jego obciążenie. W związku z tym należy pamiętać, że przekroczenie lepkości oleju bezpośrednio wpływa na zwiększenie obciążenia silnika podczas rozruchu, a stała praca w takich warunkach zdecydowanie skraca jego żywotność. Mniejszym zagrożeniem jest zbyt niska lepkość oleju, ponieważ w takiej sytuacji zwyczajnie zbyt szybko się on przepali, co może skutkować niedoborami. Warto również pamiętać, że oleje różnych klas nie mogą być mieszane, ponieważ pozorna oszczędność może doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup oleju silnikowego w internecie, co pozwala znaleźć produkt w niższej cenie np. na stronie Ceneo.pl.

Przeczytaj również: Objawy zużytego sprzęgła - jakie są objawy zużytego sprzęgła?

Olej silnikowy 5w30 czy 5w40? Właściwości

Porównując oleje silnikowe 5w30 i 5w40, należy stwierdzić, że parametry ich pracy w niskich temperaturach są takie same. Oba produkty zachowują optymalną lepkość silnika w temperaturach od -30°C oraz płynność przy temperaturze -35°C. Tym, co je różni, są natomiast parametry pracy w wysokich temperaturach. Lepkość kinematyczna oleju 5w30 mieści się w granicach 9.3–12.5 mm2/s, a jego lepkość dynamiczna wynosi 2.9 mPas. W przypadku oleju 5w40 lepkość kinetyczna jest wyższa i wynosi 12.5–16.3 mm2/s, a lepkość dynamiczna kształtuje się na poziomie 3.5 mPas.
Opisane wyżej parametry obu olejów silnikowych sprawiają, że każdy z nich posiada zarówno wady, jak i zalety. Przykładowo olej silnikowy 5w40 tworzy grubszy i silniejszy film olejowy, który doskonale uszczelnia szczeliny i sprawdza się przy znacznych obciążenia, dzięki czemu jest często wykorzystywany w potężnych, wysokowydajnych samochodach sportowych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wskutek wysokiej odporności na rozruch może mieć on wpływ na dynamikę silnika. Warto także mieć świadomość, że im większy zakres temperatur pracy oleju silnikowego, tym krótsza będzie jego żywotność. W przypadku oleju silnikowego 5w30 warto zaznaczyć, że posiada on większą pompowalność przez system smarowania. W efekcie skuteczniej oczyszcza on elementy jednostki napędowej, co pozwala efektywniej je chłodzić oraz zmniejszyć spalanie paliwa. Jeżeli jednak zwiększone zostaną szczeliny między parami ciernymi, użycie oleju 5w30 może doprowadzić do jego wycieków.

Olej 5w30 czy 5w40 - który wybrać?


Wybierając olej do samochodu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta, które poza lepkością, mogą dotyczyć również:

• składu oleju bazowego - do niektórych silników dedykowane są wyłącznie oleje syntetyczne, a do innych wyłącznie mineralne;

• klasyfikację API i ACEA - należy pamiętać, że nawet produkty o tej samej klasie lepkości SAE mogą różnić się od siebie ilością dodatków, zawartością popiołu oraz innymi parametrami.

Należy pamiętać, że zastąpienie oleju silnikowego 5w30 olejem silnikowym 5w40 i odwrotnie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to producent samochodu. W wielu przypadkach jest to dozwolone, w związku z czym jego właściciel ma wybór. Czym się wtedy kierować? Przede wszystkim stylem jazdy oraz kondycją silnika. W sytuacji, gdy samochód używany jest głównie do jazdy miejskiej i często stoi w korkach lub jeździmy z wysokimi prędkościami, lepiej jest wybrać olej 5w40. Sprawdzi się on również w przypadku starszych aut. Jeżeli jednak kierowca preferuje spokojną jazdę i zależy mu na niskim spalaniu paliwa czy ekologii, to optymalnym wyborem będzie olej silnikowy 5w30. Oczywiście przy każdorazowej wymianie oleju silnikowego należy również pamiętać o wymianie filtru oleju, który można kupić na Ceneo.pl.
Podsumowując, należy stwierdzić, że właściwy wybór oleju silnikowego jest kluczowy dla właściwej pracy silnika. Ułatwi to znajomość podstawowych parametrów olejów silnikowych oraz zrozumienie ich oznaczeń. Oczywiście należy pamiętać, by parametry wybranego oleju silnikowego zawsze mieściły się w normach wyznaczonych przez producenta samochodu, co zagwarantuje prawidłową eksploatację silnika.
Grzegorz Woźniak
Autor: Grzegorz Woźniak