Data publikacji:

Jaki tablet warto kupić?

Tablet to idealne połączenie smartfona i komputera. Świetnie sprawdza się do rozrywki, np. gier czy oglądania filmów, ale także w pracy, np. grafika. Zastanawiasz się, jaki tablet warto kupić? W poniższym poradniku postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Omawiamy poszczególne parametry tego typu sprzętu oraz podpowiadamy, co jest w takich urządzeniach niezbędne. Na samym końcu znajdziecie z kolei krótki ranking polecanych tabletów. Zapraszamy do lektury!
tablet

Jaki tablet warto kupić? Wybierz system operacyjny najlepiej dopasowany do twoich potrzeb

Każdy tablet będzie miał swój system operacyjny. Ale jaki tablet warto kupić? Poniżej omawiamy poszczególne systemy. Przeczytaj i dobierz model idealnie dopasowany do twoich potrzeb.
  • Tablety z systemem Android
Takich tabletów jest na rynku najwięcej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że tablety z Androidem mają dostęp do dużej biblioteki gier i aplikacji, które sprawdzają się nie tylko podczas rozrywki, ale także nauki czy pracy. Ponadto system Android jest dostępny w różnych przedziałach cenowych zatem każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Tablety z systemami od Apple
Na rynku znajdziecie tablety od Apple, czyli iPady z systemami Mac OS X i OS 15. Jeśli mieliście kiedyś iPhone’a, to wiecie, czego spodziewać się po tablecie z takim systemem. Na plus można ocenić to, że takie tablety bardzo płynnie działają. Posiadają również świetne możliwości synchronizacji z innymi urządzeniami Apple. Warto jednak wspomnieć, że iPady są stosunkowo drogie.
  • Tablety z systemem Windows
Ten system jest w tabletach najrzadziej spotykany. Systemy Windows są dedykowane profesjonalistom, czyli taki system jest dla was, jeśli zamierzacie na swoim tablecie pracować. Minusem tabletów z systemem Windows jest ich wysoka cena. Niektórzy twierdzą także, że takie tablety są mało intuicyjne.
Zatem jak wybrać tablet najlepszy dla siebie? Grunt to wiedzieć, w jakim celu będziemy z niego korzystać najczęściej. Do rozrywki polecamy tablety z system Android. Do pracy o wiele lepiej sprawdzi się system Windows lub systemy od Apple – w te ostatnie inwestujcie tylko wtedy, kiedy macie już inne urządzenia marki Apple i chcecie je wszystkie zsynchronizować.

Jak kupować tablet? Jakie parametry są najistotniejsze? Na to koniecznie zwróć uwagę

Jak kupić dobry tablet? Poznać jego parametry. Poniżej omawiamy to, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, kupując tego typu urządzenie.

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Na rynku znajdziesz tablety o przekątnej od 7 do nawet 13 cali. Jeśli nie wiesz, który tablet kupić, to już pędzimy z podpowiedzią. Tablety o przekątnej od 7 do około 8 cali są bardzo poręczne, więc idealnie sprawdzają się w podróży. Są idealnie do rozrywki. Ponadto ze względu na swój niewielki rozmiar, mogą też być użytkowane przez dzieci.
Tablety o przekątnej od 9 do 10 cali też świetnie sprawdzają się jako forma rozrywki. Z tą różnicą, że przy takiej przekątnej możecie śmiało oglądać filmy i grać, zachowując jednocześnie wysoką jakość obrazu.
Co z większymi tabletami? Te będą przeznaczone do pracy np. dla grafików czy ilustratorów. Takie tablety najefektywniej zastępują laptopy. Co ciekawe, na rynku jest coraz więcej dużych tabletów.

A teraz porozmawiajmy przez chwilę o rozdzielczości ekranu. Ta odpowiada za jakość obrazu. Tutaj zasada jest prosta – im wyższa rozdzielczość, tym dane urządzenie ma obraz wyższej jakości. Jeśli potrzebujecie tabletu do rozrywki, to możecie stawiać na tablety o rozdzielczości około 1280 x 800 pikseli. Szukacie urządzenia do pracy? Wówczas wybrany tablet powinien mieć rozdzielczość nie mniejszą niż 1920 x 1080 pikseli.

Dysk twardy

Jaki kupić dobry tablet? Ten z dużą pamięcią. Nie polecamy kupować tabletów z wbudowaną pamięcią mniejszą niż 32 GB. Dlaczego? Ponieważ na takim sprzęcie będziecie mogli jedynie przeglądać internet i zainstalować kilka aplikacji. Jeśli chcecie pobierać zdjęcia czy filmy, 32 GB to minimum. Optymalnym przedziałem będzie pamięć między 32 GB a 64 GB. Do pracy polecamy tablety z pamięcią około 128 GB i więcej. Warto jednak wspomnieć, że taki sprzęt sporo kosztuje.

Pamięć RAM

Chcesz kupić tablet? „Który wybrać?” to pytanie, które zaprząta ci myśli? Dobry tablet powinien mieć co najmniej 3 GB pamięci RAM. Ta pozwoli na swobodne przeglądanie internetu, korzystanie z aplikacji, a także pobieranie zdjęć czy filmów. Tablety do pracy według nas powinny mieć jeszcze większą pamięć RAM.

Ilość rdzeni procesora

Tutaj zasada jest prosta – do rozrywki sprawdzą się już tablety z procesorem 2 i 4-rdzeniowym. Do pracy niezbędny będzie procesor 6 lub 8-rdzeniowy. Ale właściwie za co odpowiada procesor w tablecie? Za wydajność. Im lepszy procesor, tym tablet będzie działał płynniej. Rzadziej będzie się też zawieszał, a polecenia będzie wykonywał szybko i sprawnie. Przy zakupie tabletu na lata, warto więc zainwestować w jak najlepszy procesor.

Rodzaj ekranu

Ma bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Jakie rodzaje ekranów znajdziecie w tabletach? Poniżej omawiamy dokładniej te najpopularniejsze i najczęściej występujące na rynku.
  • Tablety z ekranem IPS.
Najczęściej spotykany rodzaj wyświetlacza w tabletach. Ekrany IPS oferują solidną jakość i dobrze odwzorowują kolory. Na rynku znajdziecie tablety z ekranami IPS zarówno z niższej, jak i z wyższej półki cenowej
  • Tablety z ekranem Retina
Stosowany wyłącznie w tabletach marki Apple. Ekrany Retina zapewniają świetną jakość obrazu – są bardzo jasne i mają głęboki kontrast.
  • Tablety z ekranem TFT
Takich tabletów jest na rynku coraz mniej. I słusznie, ponieważ według niektórych takie wyświetlacze mają bardzo słabe parametry. Nie warto więc inwestować w tablet z takim ekranem.

Bateria

Jaki tablet warto kupić? Ten z baterią o wydajności nie mniejszej niż 1500 mAh. Taka bateria zazwyczaj zapewnia około 3,5 godziny użytkowania na jednym ładowaniu. Oczywiście im wydajniejsza bateria, tym lepiej – zwłaszcza jeśli chcesz korzystać z tabletu w podróży. Warto jednak zaznaczyć, że tablety z dużą baterią są zazwyczaj grubsze. Ponadto większa bateria będzie niezbędna w tabletach z dużymi ekranami, np. urządzeniami przeznaczonymi do pracy.

Rodzaj wbudowanego aparatu

Oczywiście aparat wbudowany w tablet nigdy nie będzie tak wydajny jak ten w najnowszych smartfonach. Jaki tablet najlepiej kupić? Aktualnie najlepsze tablety na rynku mają aparaty o maksymalnej rozdzielczości 13 Mpix. Nie warto jednocześnie kupować tabletów z aparatami mniejszymi niż 8 Mpix.

Obsługa kart pamięci

Dobrze, gdyby wybrany przez ciebie tablet miał możliwość obsługiwania kart pamięci. Daje to większe pole do popisu, zwłaszcza jeśli chcecie przechowywać na tablecie wiele filmów i zdjęć.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Autor: Arkadiusz Kobylański