Data modyfikacji:

Jak podłączyć pad od konsoli do komputera

Pad Xbox 360 do PC to kontroler, doskonale znany graczom i fanom tej konsoli firmy Microsoft. Okazuje się ze jest to narzędzie służące nie tylko do gry przed ekranem telewizora. Z powodzeniem można za jego pomocą obsługiwać wiele gier dedykowanych komputerom PC. Dzięki takiemu rozwianiu możemy cieszyć się wygodą i prostotą gry na padzie, także podczas gry w tytuły ekskluzywne dla platformy PC. Kontroler Xbox 360 współpracuje bezproblemowo z systemem Windows i można go w łatwy i szybki sposób sparować. Możemy tego dokonać na systemach: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 oraz Windows 7. Warunkiem jest to aby nasz komputer wyposażony był w gniazdo  USB , w które będziemy mogli wpiąć nasz sprzęt. W poniższym poradniku, postaram się opisać krok po kroku co należy zrobić, aby przejść przez cały proces instalacji i cieszyć się grą na padzie. 

Jak podłączyć pad od konsoli do komputera?

Jak podłączyć pada do Windows 10?

Pierwszym i obecnie najpopularniejszym systemem z jakim możemy się spotkać w przypadku nowych komputerów jest Windows 10. Dla porządku dodam że opisy instalacji na poszczególnych wersjach systemu, będą ułożone w porządku chronologicznym, od wersji najnowszej do najstarszej. Jeśli posiadasz więc starszą wersję, przewiń tekst do odpowiedniego akapitu. To tyle jeśli chodzi o wstęp. Przejdźmy teraz do instalacji pada Xbox 360 na PC. 

- Pierwszym ktrokiem, jaki powinniśmy uczyć chcąc sparować nasze urządzenia, powinno być podłączenia pada Xbox 360 do naszego komputera PC za pomocą portu  USB 2.0  lub  USB 3.0.

- Po podłączeniu urządzenia, system Windows 10 samoistnie wyszuka sterowniki do pada xbox 360. Warunkiem jest to aby nasz komputer posiadał stały dostęp do łącza internetowego. Sterowniki będą instalować się w tle. Po zakończonym procesie, otrzymamy powiadomienie o pozytywnym zainstalowaniu sterownika i gotowości naszego kontrolera do użytku.
- Przed przystąpieniem do gry, powinniśmy dowiedzieć się czy nasza gra współpracuje z kontrolerem Xbox 360. Xbox 360 pad PC niestety nie jest obsługiwany przez wszystkie gry. Zazwyczaj możemy w prosty sposób sprawdzić to wchodząc do gry i wybierając menu opcji, w którym powinno znajdować się okno lub zakładka o nazwie sterowanie. Z reguły w tym panelu mamy możliwość wyboru kontrolera. Jeśli nie posiadamy najnowszej wersji gry, warto jest sprawdzić czy dostępne są aktualizacje. Jeśli tak, pobierzmy je i zainstalujmy na dysku. Producenci, zwłaszcza starszych gier, często dodają możliwość gry padem, dopiero po jakimś czasie od premiery, warto jest więc posiadać zawsze aktualną wersję gry. 

Jeśli przeprowadziliśmy wszystkie czynności poprawnie, a komputer mimo to nie wykrywa naszego kontrolera, powinniśmy przepiąć go do innego  portu USB , jeśli mimo tego automatyczna instalacja sterowników, nie rozpoczyna się, powinniśmy sprawdzić czy nasz system zaktualizowany jest do najnowszej wersji. Jeśli nie, zainstalujmy wszystkie nowe aktualizacje i spróbujmy podłączyć kontroler ponownie. 

Przeczytaj również: Jakie wybrać rzeczy do pokoju gracza?

Jak zainstalować pad w systemie Windows 8.1 lub 8

W tym przypadku instalacja przebiega podobnie, jak w systemie Windows 10. Należy wiec podpiąć kontroler do komputera wyposażonego w port  USB 2.0  lub  USB 3.0 , a wszelkie sterowniki powinny zainstalować się automatycznie. Jeśli natomiast tak się nie dzieje, lub występują inne problemy, możemy spróbować zainstalować kontroler w trybie zgodności z systemem  Windows 7 . Aby tego dokonać należy postępować według następującej instrukcji:

- Po pierwsze należy wejść na stronę firmy Microsoft, znaleźć podstronę z opisem instalacji naszego pada , oraz przejść do sekcji z plikami do pobrania. 

- Następnie należy wybrać jeden z dwóch dostępnych plików. W zależności od tego jaki system operacyjny posiadamy, wybierzmy plik dla Windows 7 32 bit , lub Windows 7  64 bit . (Jeśli nie wiemy jaką wersję systemu posiadamy, możemy w łatwy sposób to sprawdzić przechodząc do menu ‘Mój komputer’, następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne pole i wybieramy właściwości. Naszym oczom ukaże się okno z informacjami o naszym komputerze i systemie jaki posiadamy) .

- Po pobraniu pliku, odszukujemy go w folderze docelowych i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy. Następnie klikamy na właściwości i otwieramy kartę zgodność. 
- W zakładce zgodność, odhaczamy okienko  ‘uruchom ten program w trybie zgodności’, aby następnie z rozwijalnego menu wybrać opcję  Windowa 7.

- Klikamy przycisk  Zastosuj , zatwierdzając zmiany, a następnie zamykamy okno przyciskiem  OK.  

- Po zakończonym procesie wybierania zgodności, klikamy dwukrotnie program instalacyjny i czekamy na zakończenie całej instalacji sterowników. Okno dialogowe, może wyświetlić komunikat o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Jest to standardowa procedura przy instalacji większości sterowników komputerowych.
 
Po zakończonym procesie instalacji, należy przetestować poprawność działania pada Xbox 360. Aby tego dokonać na ekranie startowym systemu Windows 8, wpiszmy frazę  joy.cpl  Przeniesie nas ona do listy dostępnych kontrolerów. Wybieramy pozycję kontroler do Xbox 360, a następnie klikamy na zakładkę właściwości. Test przeprowadzamy naciskając spusty i klawisze na kontrolerze. Jeśli nasze działania powodują reakcje na ekranie komputera pad został podłączony poprawnie. Teraz należy jedynie sprawdzić czy gra w którą chcemy zagrać obsługuje sterowanie przy pomocy pada.

Instalowanie kontrolera w systemie Windows 7

Proces instalacji pada w systemie Windows 7, jest najmniej zautomatyzowany i wymaga nieco pracy i cierpliwości. Instalacja sterowników w tym przypadku nie przebiega automatycznie i należy ją wykonać ręcznie. Są na to dwa sposoby:

- W pierwszym, po podłączeniu kontrolera przy pomocy portu  USB , wsadzamy do napędu  CD/DVD  dysk instalacyjny, który został dołączony do naszego kontrolera. Po krótkim czasie, automatycznie powinno uruchomić się okienko instalatora. Jeśli tak się nie dzieje, należy wejść do menu  Mój komputer  I kliknąć dwukrotnie na ikonkę stacji CD/DVD. W oknie dialogowym klikamy przycisk  Zainstaluj  I czekamy na zakończenie procesu. Po zakończeniu instalacji, zostanie wyświetlony monit o konieczności ponownego uruchomienia komputera. 

- Jeśli zapodzialiśmy gdzieś płytę ze sterownikami nie powinniśmy się przejmować. Sterowniki można bowiem bezproblemowo pobrać ze strony firmy  Microsoft . Po pobraniu odpowiedniego pliku postępujemy tak samo jak w przypadki instalacji z nośnika  CD  

Po zakończonym procesie instalacji, należy skontrolować jej poprawność i to czy nasz pad faktycznie działa. W tym celu klikamy menu  Start , następnie wpisujemy polecenie  Uruchom , i w otwartym oknie wpisujemy komendę  joy.cpl . Naszym oczom ukaże się lista dostępnych kontrolerów, z której wybieramy pozycję  Kontroler dla konsoli Xbox 360 . Klikamy zakładkę, właściwości i testujemy działanie naszego urządzenia poprzez klikanie przycisków i obserwowanie jakie wywołują reakcje na komputerze.