Data publikacji:

Jakie wybrać rzeczy do pokoju gracza?

Profesjonalny pokój gamingowy to marzenie niejednej osoby. Aby spełniał on swoje funkcje i stanowił doskonałą opcję na spędzanie wolnego czasu, powinien być wyposażony w kilka istotnych rzeczy. Wówczas nawet chwila spędzona przy ulubionej grze dostarczy niezapomnianych wrażeń i przeniesie w wirtualny świat w najlepszym możliwym wydaniu. Rzeczy do pokoju gracza dostępne są dzisiaj w szerokiej gamie różnych produktów, z których niektóre stanowią must have dla fanów gier komputerowych. W co powinien być wyposażony pokój gamingowy z prawdziwego zdarzenia i na co zwrócić uwagę podczas wyboru poszczególnych produktów?  
jakie wybrać rzeczy do pokoju gracza

Czym jest studio gamingowe?

Studio gamingowe, czyli specjalny pokój gracza, jest charakterystycznym miejscem w domu lub mieszkaniu, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pokojów i pomieszczeń. Powinno być urządzone w sposób, który już od progu powinien przenosić użytkownika w świat gier, wirtualnego świata oraz wszelkich combosów, levelowania i lootu.
Główny miejscem w tego typu pokoju jest stanowisko gamingowe z odpowiednio dobranym komputerem. Jednak to nie wystarczy, by poczuć unikalny klimat takiego pokoju. Równie ważne są wszelkie dodatki, urządzenia elektroniczne potęgujące wrażenia i efekty przejścia w świat wirtualny, a także oświetlenie, kolorystyka wnętrza, dekoracje i unikalne gadżety do pokoju gamingowego.
Jak więc urządzić pokój gracza? Gaming room powinien być pewnego rodzaju świątynią gier. Dlatego warto wyposażyć go w profesjonalny sprzęt, który spełni najwyższe oczekiwania i wymagania ulubionych gier oraz odzwierciedli zamiłowanie użytkownika do charakterystycznych tytułów. Dekoracje gamingowe: ulubieni bohaterowie pod postacią figurek, plakaty czy tworzące klimat oświetlenie będą strzałami w dziesiątkę, dzięki którym, nie wychodząc z domu, będzie można przenieść się w wirtualny, a zarazem jak najbardziej realistyczny świat.

Gdzie urządzić pokój gracza? Inspiracje

Niezależnie od tego, czy do dyspozycji gracza będzie mały pokój gamingowy, czy też większe pomieszczenie, pokój gier w domu warto dobrze przemyśleć i dopasować do własnych preferencji. Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas planowania tego typu pomieszczenia, jest jego funkcjonalność. Często w świecie wirtualnym spędza się nawet kilka godzin, dlatego istotny jest komfort i kilka kluczowych wymiarów.
Podczas planowania pokoju gamingowego trzeba wziąć pod uwagę właściwą odległość gracza od monitora. Nie może być ona zbyt mała, zwłaszcza jeśli użytkownik zdecyduje się na większy monitor niż standardowe, w które wyposażone są popularne laptopy. Decydując się na zaawansowany sprzęt, odległość, przy której granie jest komfortowe, to nawet trzy metry (tak jest chociażby w przypadku dużych monitorów gamingowych). Dlatego wybierając właściwe pomieszczenie, warto wiedzieć, jakiego rodzaju elektronika będzie się tam znajdować.
W kwestii metrażu pomieszczenia również warto zastanowić się, jakiego rodzaju gry będą tam gościć. Jeżeli gracz jest miłośnikiem gogli VR, pokój gamingowy powinien mieć powierzchnię co najmniej 4 m2. Poszukując idealnego miejsca w domu na gaming room, dobrą opcją będzie wykorzystanie przestrzeni, w których występują skosy, wnęki, trudno dostępne miejsca lub niedostateczne oświetlenie. Doskonałą opcją na pokój dla gracza będzie zatem piwnica lub poddasze, gdzie dostęp światła jest mniejszy lub nie ma go wcale. Tego typu warunki sprzyjać będą odbiorowi obrazu. Światło bowiem, niezależnie od tego, czy jest naturalne, czy sztuczne, nie powinno padać bezpośrednio na monitor. Wnęki i trudno dostępne miejsca doskonale sprawdzą się natomiast jako przestrzenie dla ścianek gamingowych, dzięki czemu pokój dodatkowo można wyciszyć.

W co wyposażyć gaming room? Stwórz pokój gamingowy marzeń!

Do najważniejszych elementów wyposażenia gaming roomu należy biurko gamingowe na dwóch nogach z regulowaną wysokością i przepustami kablowymi. Często tego typu meble wyposażone są również w przydatne graczowi udogodnienia, takie jak podstawka do napojów czy słuchawek. Nieodłączny biurku jest też fotel gamingowy. Jego siedzisko oraz wyprofilowanie powinno być indywidualnie dopasowane do gracza. Pozwoli to wyeliminować ryzyko problemów z kręgosłupem, karkiem czy stawami, nawet po wielogodzinnej grze. Dobry fotel gamingowy będzie miał możliwość regulacji niemal wszystkich parametrów związanych z wysokością i kątami nachylenia poszczególnych jego części.
Nie mniej ważne są również akcesoria gamingowe. Dla fanów konsoli nieodłącznym elementem wyposażenia gaming roomu będzie gamepad i stacja dokująca, dzięki czemu brak energii nie przerwie najlepszej zabawy i umożliwi sprawny powrót do świata gier. Miłośnicy symulatorów natomiast nie mogą obejść się bez kierownicy z joystickiem wyposażonym w stojak. Dla największych fanów jazdy wirtualnej dostępne są całe kokpity, które możliwie w najbardziej realistyczny sposób odwzorowują wirtualne wojaże.

Jakie jeszcze dodatki do stanowiska gamingowego są niezbędne?

Niezbędnymi, choć nieco mniejszymi elementami wyposażenia pokoju gamingowego, są mysz i klawiatura. Warto postawić tu na klawiatury mechaniczne z klawiszami wyposażonymi w oddzielne przełączniki i posiadające jak najwyższy punkt aktywacji kliknięcia. To niezwykle ważne m.in. w grach typu multiplayer. Nawet ułamek sekundy może w tym przypadku zadecydować o wyniku gry. Dlatego im szybszy czas reakcji, tym lepiej. Nie mniej ważne są myszki, które powinny być idealnie wyprofilowane i wyposażone w jak najdokładniejszy sensor. Przyda się również opcja programowalnych przycisków.
Profesjonalny pokój gamingowy powinien być wyposażony również w słuchawki lub głośniki, które w sposób realistyczny oddadzą dźwięk i przeniosą w wirtualny świat możliwie w najbardziej realistyczny sposób. W przypadku drugiej opcji należy jednak pamiętać, by dopasować nagłośnienie do wielkości pomieszczenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!