Data modyfikacji:

Jak zwiększyć libido?

Brak ochoty na seks to stan, który niepokoi większość mężczyzn. Od jakiegoś czasu borykasz się z takim problemem i zastanawiasz się, jak zwiększyć libido? Zapraszamy do poniższego poradnika – podpowiadamy w nim, co zrobić, aby odzyskać prawidłowy popęd seksualny. Ponadto zastanawiamy się, co może być przyczyną spadku libido oraz kiedy taki problem powinien być powodem do niepokoju. 

Polecamy: Domowy lubrykant

jak zwiększyć libido

Zastanawiasz się, jak zwiększyć libido? Najpierw poznaj, co to jest libido

Libido to popęd seksualny, czyli chęć na intymne zbliżenia. Mężczyzna o prawidłowym poziomie libido ma ochotę na seks (częściej lub rzadziej, a to kwestia mocno subiektywna), bez problemu osiąga erekcję i ją utrzymuje. Niskie libido to brak chęci do kontaktu seksualnego. Oczywiście jednorazowe sytuacje, w których mężczyzna nie ma ochoty na seks są całkowicie normalne.

Pamiętaj, że u każdego libido będzie nieco inne, dlatego zamiast porównywać się z innymi rówieśnikami, lepiej przeanalizuj ostatnie miesiące swojego życia. Jak często uprawiałeś, inicjowałeś seks w ciągu ostatnich dwóch miesięcy? Jeśli zauważyłeś, że kochasz się z partnerką lub partnerem z przymusu, unikasz takich zbliżeń, a sam nie myślisz o seksie i ten stan ci przeszkadza, to znak, że twoje libido spadło.

Zastanawiasz się, jak zwiększyć libido? Zanim o tym opowiemy, najpierw sprawdź, co może być przyczyną jego spadku. 

Niskie libido – przyczyny 

Bardzo często niskie libido u mężczyzn wiąże się z niskim poziom testosteronu. Jeśli więc zauważyłeś u siebie brak ochoty na seks, a domowe sposoby na poprawienie tego stanu rzeczy nie dają efektów, warto wybrać się do lekarza i poprosić o zbadanie poziomu testosteronu. Kiedy spadek libido może oznaczać chorobę? Jeśli towarzyszy mu brak erekcji i niemożność jej osiągnięcia mimo prób.

Taki stan może być spowodowany cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami endokrynologicznymi. A może przyjmujesz na stałe leki? Koniecznie sprawdź w ulotce, czy skutkiem ubocznym nie jest spadek libido. Dotyczy to zwłaszcza leków psychotropowych, przeciwdepresyjnych oraz tych stosowanych w nadciśnieniu tętniczym. 

Najczęściej jednak spadki libido to kwestia stresu, przepracowania, złego trybu życia. Często niechęć do seksu jest także wynikiem problemów, takich jak stany lękowe, depresja lub nerwica. Wówczas spadkowi libido towarzyszą inne objawy, np. stale utrzymujący się niepokój, brak chęci do życia czy myśli samobójcze. 

Jak zwiększyć libido? Domowe sposoby 

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn boryka się ze spadkiem libido. Co więcej, problem dotyka już nie tylko panów dojrzałych, ale także młodych mężczyzn. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów i nawyków, dzięki którym libido powinno wrócić do normy. 

Aktywność fizyczna

Przynajmniej trzy razy w tygodniu. Bieganie, pływanie, squash, siłownia to tylko niektóre z aktywności, które pomogą ci podnieść poziom libido. Jak wiadomo, podczas wysiłku w naszym organizmie wydziela się serotonina, czyli hormon szczęścia. Ponadto badania pokazują, że regularnie trenujący mężczyźni mają wyższy poziom testosteronu, a ten też może być odpowiedzialny za niskie libido.

Dieta

Nieregularne posiłki, żywność przetworzona, fast foody, brak warzyw i owoców w diecie to bardzo złe nawyki, których należy się pozbyć, jeśli chcesz podnieść swoje libido. Popęd seksualny zwiększają m.in. owoce morza, truskawki, brokuły, awokado, szparagi, kawior, czekolada gorzka, a także przyprawy, takie jak cynamon lub kardamon. Warto więc na stałe wprowadzić te produkty do swojego jadłospisu. Obowiązkowo należy każdego dnia wypijać dwa litry płynów!

Zioła 

W szczególności lubczyk, miłorząb, żeń-szeń, korzeń maca, damiana pustynna czy kozieradka. Pamiętaj, aby nie brać wszystkich ziół jednocześnie, a jeśli regularnie przyjmujesz leki, to skonsultuj ich przyjmowanie ze swoim lekarzem.

Relaks

Stres to współcześnie jeden z głównych winowajców spadku libido u mężczyzn – szczególnie tych młodych. Jeśli więc ostatnio miałeś wiele stresujących sytuacji, to zadbaj o siebie. Jak? Zacznij ćwiczyć jogę, medytować, korzystać z maty do akupresury. Chodź na spacery. Pamiętaj o dniach, w których całkowicie odetniesz się od smartfona, komputera czy telewizora.

Wypoczynek

Czasem spadek libido to znak, że twój organizm potrzebuje wytchnienia. Nie lekceważ tego! Urządzaj sobie drzemki. W weekend śpij dłużej, weź urlop i wyjedź za miasto. Takie naładowanie baterii jest potrzebne każdemu. 

Ogranicz używki

Alkohol i papierosy kradną nam nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wiesz, że alkohol zaliczany jest do depresantów, a więc może utrudnić erekcję? Unoszący się z papierosów dym osadza się z kolei w twoich naczyniach krwionośnych i blokuje przepływ krwi. Stąd już niedaleka droga do problemów z erekcją. Spadek libido może być więc sygnałem, że należy wyeliminować lub ograniczyć używki. 

Rozmowa z partnerem

Czasem spadek libido wiąże się z problemami w związku. Szczególnie, jeśli nie możemy zaspokoić w nim swoich potrzeb seksualnych lub nie czerpiemy radości ze zbliżeń ze swoją drugą połówką. Otwarta rozmowa o tym, co nam przeszkadza i czego oczekujemy może rozwiązać wasz problem. Ty też dzięki niej będziesz mógł jeszcze lepiej poznać potrzeby swojej partnerki lub partnera. 

Jak poprawić libido? Skorzystaj z suplementów diety 

Suplementy diety połączone ze zdrowym trybem życia i odpowiednią dietą często są w stanie zdziałać cuda. Nie wiesz, jakie suplementy wybrać? Sprawdź poniżej najlepsze tabletki na libido dla mężczyzn.

Co podnosi libido? Odpowiednie witaminy i minerały 

Męskie libido mogą także podnieść takie minerały jak cynk, magnez, beta-karoten czy selen. Witaminy E oraz D również pozytywnie wpłyną na twój popęd seksualny. 

Autorka: Klaudia Borycka