Data modyfikacji:

Jaki alkomat kupić? Ranking alkomatów

Alkomaty to urządzenia adresowane przede wszystkim do kierowców zawodowych, jednak mogą znaleźć zastosowanie u każdego kierującego. Nawet jeśli spożywasz alkohol sporadycznie, nigdy nie masz pewności, po jakim czasie twoje ciało jest gotowe do zajęcia miejsca za kierownicą. Jaki alkomat wybrać? Oto ranking najpopularniejszych alkomatów.
alkomat

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Jazda na „podwójnym gazie” to powszechna i bardzo groźna przypadłość kierowców. Stąd też nie mogą dziwić szeroko zakrojone kontrole drogowe, zwłaszcza w okresach świątecznych. Jakie konsekwencje grożą za prowadzenie samochodu po alkoholu. Polskie prawo rozróżnia dwa stany:
  • Od 0,2 do 0,5 promila alkoholu: stan po spożyciu — wykroczenie
  • Powyżej 0,5 promila alkoholu: stan nietrzeźwości — przestępstwo
W pierwszym przypadku kierowca ryzykuje aresztem (od 5 do 30 dni) lub grzywną w wysokości od 50 do 5000 zł. Dodatkową karą, zwłaszcza dla kierowców zawodowych, jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (od 6 miesięcy do 3 lat).

Jeszcze dotkliwsze kary obowiązują za jazdę w stanie nietrzeźwości, co ustawodawca zaliczył jako przestępstwo. Tutaj grozi ograniczenie wolności (np. prace społeczne), więzienie (do 2 lat) i zakaz prowadzenia pojazdów (od 3 do 15 lat). Ponadto sąd nakłada karę w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych.

Należy pamiętać, że jazda po pijanemu to także okoliczność, która w razie kolizji lub wypadku może ściągnąć na kierującego dodatkowe problemy. Ubezpieczyciel wystąpi o regres ubezpieczeniowy, czyli zwrot poniesionych kosztów, natomiast sąd zasądzi dodatkową karę. Przestępstwo będzie też odnotowane w Krajowym Rejestrze Karnym, co uniemożliwi w przyszłości objęcia stanowiska wymagającego niekaralności.

Dlaczego warto mieć alkomat?

Intuicyjne określenie poziomu alkoholu we krwi jest niemożliwe. Dobre samopoczucie i brak dolegliwości po spożyciu nie świadczą jeszcze o trzeźwości. Wsiadanie za kierownicę po spożyciu jest bardzo ryzykowne, dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest przebadanie się alkomatem.

Co ważne, musi to być dobrej jakości alkomat, dający wiarygodne wyniki pomiaru. Unikaj natomiast wyjątkowo tanich urządzeń i breloków z alkomatem — mogą wprowadzić cię w kosztowny błąd. Jaki alkomat wybrać?

Podsumowanie wyboru alkomatu

Alkomat to urządzenie, które może uchronić cię od poważnych konsekwencji, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Szacowanie szybkości trzeźwienia na podstawie internetowych kalkulatorów nie ma sensu, bo każdy organizm inaczej reaguje na alkohol i trudno przewidzieć szybkość jego metabolizowania. W awaryjnych sytuacjach wykorzystaj jednorazowy alkomat — zawsze to lepsze niż nic.
Autor: Szymon Sonik