Data publikacji:

Sygnet męski – tylko dla pozerów?

Sygnet męski jest dość kontrowersyjnym elementem biżuterii. Wielu osobom taki dodatek kojarzy się z kiczem, subkulturami młodzieżowymi lub zwykłym pozerstwem. W starożytności pierścień nosili faraonowie, choć można było go także spotkać na palcu cezara. Współcześnie tego typu biżuterię z powodzeniem prezentowali Brad Pitt oraz 2Pac.

Krótka historia

Sygnet jest ozdobnym pierścieniem, który od samego początku swojego istnienia związany był z symbolem władzy. Faraonowie, cezarowie rzymscy i inni władcy używali sygnetu, jako pieczęci wszelkich oficjalnych dokumentów. W starożytnej Grecji ten typ biżuterii męskiej nosili wyłącznie dygnitarze oraz senatorowie.W przeszłości wykorzystywano go również do przechowywania trucizn.

Od XVII wieku sygnet męski zaczęli nosić dostojnicy, którzy w ten sposób manifestowali swoją wysoką pozycję społeczną, a także przynależność do danego rodu. Jeszcze w okresie międzywojennym popularne było noszenie tego rodzaju biżuterii męskiej z  wizerunkiem rodzinnego herbu. Nie będzie nikogo dziwić fakt, że ten dodatek zapisał się w historii kultury, jako przedmiot odzwierciedlający męskość i odwagę noszącego.


Jeżeli przyjrzymy się strojom poszczególnych zespołów rockowych od połowy XX wieku, to zobaczymy, że prezentowany przez nich styl był wewnętrznie niezwykle zróżnicowany. O ile ubiór The Ramones składał się najczęściej z kurtki skórzanej męskiej w typie ramoneski, to z kolei David Bowie wolał zakładać na siebie dopasowane do ciała kombinezony z ekscentrycznymi zwierzęcymi wzorami. Do tego dochodzą jeszcze flanelowe koszule w kratę, które chętnie wybierali wielbiciele rocka alternatywnego. Nie można oczywiście zapominać o koszuli jeansowej męskiej i katanie z tego samego materiału. Najsłynniejszymi kolorami rockowego stylu pozostaje czerń z elementami bieli, a także różnego rodzaju odcienie szarości i niebieski. Jeżeli chodzi natomiast o fasony, to najpopularniejszymi będą te proste przylegające do ciała.

Rodowy, czy z czaszką?

Tradycyjną formą sygnetu pozostaje model z wygrawerowaną na nim pieczęcią. Innymi typami tego pierścienia będą tzw. wersje „śliskie” , które nie posiadają żadnych grawerowań. Obecnie na rynku znajdziemy modele z herbami, kamieniami, jak i bardziej minimalistyczne wersje. Istnieje także wiele legend, w których główną rolę odgrywa właśnie sygnet męski. Możemy tu przywołać, chociażby historię króla Salomona, który w tym niewielkim przedmiocie miał uwięzić wszystkie demony.

Sygnet męski wykonywano początkowo ze złota i szlachetnych kamieni. Obecnie noszenie na palcu dużego, ozdobnego pierścienia wydaje się dość dużą przesadą. Ogromną popularnością cieszą się natomiast modele wykonane z kruszcu stali, białego złota oraz wolfranu. Tego typu biżuteria męska występuje współcześnie w bardzo zróżnicowanej formie. Wszystko zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób chcemy być odbierani przez otoczenie. Oczywiste jest, że mężczyźni noszący rodowy sygnet będą postrzegani, jako osoby o tradycjonalistycznych poglądach. Podobnego odbioru można spodziewać się przy pierścieniach zawierających godła narodowe.

Także wielbiciele filmów fantasy i członkowie subkultur znajdą interesujące dla siebie modele np. z wizerunkiem czaszki lub lwa. Co ciekawe, sygnety bardzo często zakładane są przez studentów amerykańskich elitarnych uczelni wyższych – uczniowie noszą tego typu dodatek na znak akademickiej przynależności.
W jaki sposób nosić sygnet męski?

Od kilku lat możemy zauważyć, że noszenie sygnetu męskiego staje się coraz bardziej popularne. Pierścień wybierają zarówno dojrzali mężczyźni, jak i młode osoby. Może czas odrzucić wszystkie stereotypy dotyczące pierścieni i znów zacząć je nosić? Bez dwóch zdań tego typu dodatek może uatrakcyjnić nasz wygląd i ożywić codzienną stylizację.

Wybierając sygnet męski pamiętaj, aby pasował on kolorystycznie do pozostałych części stroju np. spinek  do mankietów, zegarka. Jeżeli chcesz, aby Twoja biżuteria męska wykonana była z naprawdę dobrych materiałów, to wybierz białe złoto. Kruszec ten cechuje się srebrnym kolorem, przez co nie rzuca się zbytnio w oczy.

Więcej trudności z noszeniem może sprawić biżuteria męska z kolorowymi kamieniami. W tym przypadku zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zostaniemy uznani za osoby bardzo pretensjonalne. Czy jednak warto przejmować się tego typu komentarzami? Jeżeli zdecydujesz się na tego typu pierścień, to kolor kamienia powinien komponować się z jakąś inną częścią Twojej stylizacji np. marynarką lub koszulą. W tym przypadku zrezygnuj także z zakładania innej biżuterii. Bez względu na typ wybranego pierścienia, unikajmy noszenia ich w dużej ilości – te czasy minęły bezpowrotnie.Na którym palcu nosić sygnet?

Wielu mężczyzn zastanawia się, na którym palcu powinno się nosić sygnet? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ „ co kraj, to obyczaj”. Na marginesie warto zaznaczyć, że noszenie pierścieni na poszczególnych palcach posiada głębokie znaczenie symboliczne. Już w starożytnej Grecji przywiązywano dużą uwagę do takich szczegółów; sądzono na przykład, że noszenie pierścionka na kciuku ma przynieść pomyślność.

W Polsce przyjęło się, że tego typu biżuteria męska, zakładana jest na serdeczny palec u lewej ręki. Z kolei w krajach anglosaskich ten dodatek najczęściej nosi się na małym palcu u lewej ręki. Sygnet męski jest oryginalnym dodatkiem, do którego warto się przekonać. Niestety biżuteria dla mężczyzn wciąż jest traktowana przez wiele osób, jako niepotrzebny wymysł współczesności. Przykład pierścienia pokazuje jednak, że tego typu twierdzenia nie mają żadnego pokrycia w historii.

Bartłomiej K.