Data modyfikacji:

Rozmiary spodni męskich. Jak je prawidłowo odczytywać i dobierać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru spodni to droga przez mękę. Nie ułatwiają tego rozmiarówki sklepów, które różnią się między sobą i wykorzystują inne przedziały rozmiarów. Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia rozmiarów i jak dobrać spodnie?
rozmiary spodni męskich

Jak oznaczane są rozmiary spodni męskich?

Istnieje wiele sposobów podawania rozmiaru spodni. Najbardziej intuicyjnym wydaje się polski system literowy, najczęściej od XS do XXXL. Najczęściej dotyczy jednak spodni dresowych oraz sportowych i w eleganckich kolekcjach próżno go szukać. Jak więc odczytać rozmiar spodni męskich?

Zacznijmy od podstaw: rozmiar spodni wynika głównie z obwodu bioder oraz talii. Na tej podstawie dobierana jest długość nogawki. Obwód bioder należy zmierzyć w najszerszym miejscu, a obwód talii w najwęższym miejscu tułowia. Znając te wartości, można dopasować je do rozmiarówki sklepu.

Poniżej znajdziesz przykładową tabelę dotyczącą rozmiarów męskich spodni. Jak łatwo zauważyć, rozmiary jeansów podawane są w innej skali (angielskiej).

Tabela  rozmiarów męskich spodni


Rozmiary męskich spodni


Rozmiar424446485052545658
Obwód bioder (cm)88909296100104108112118
Obwód talii6870727780869196101
Rozmiar jeansów282930/313233/3436384042

Uwaga! Rozmiarówki sklepów różnią się między sobą, więc dany rozmiar nie oznacza tego samego w każdym z nich. Co więcej, różnić się mogą nawet dwie różne kolekcje obecne w tym samym sklepie, w zależności np. od typu spodni, kroju, materiału itd. Przed zakupami koniecznie sprawdź tabelę producenta znajdującą się na stronie internetowej sklepu.


Przeczytaj także: Spodnie męskie 7/8 - jakie wybrać i jak je nosić?

Oznaczenia W/L

Na niektórych typach spodni można też znaleźć dodatkowe oznaczenia W i L. Zawierają dwa rozmiary, a ich kombinacje mogą być różne. Są to skóry od angielskich terminów:
  • W (width) – szerokość
  • L (lenght) – długość
W tego rodzaju oznaczeniu długość nogawki oraz szerokość w pasie nie są ujednolicone. Dzięki temu można w danej kolekcji znaleźć rozmiar jak najlepiej dopasowany do sylwetki, np. długi i wąski lub krótki i szeroki. Same liczby wyrażone są w calach, więc aby uzyskać wynik w centymetrach, należy pomnożyć je przez 2,54.

Nie tylko rozmiar spodni

Pamiętaj, że dobierając spodnie liczy się nie tylko rozmiar. Zupełnie inaczej będą układać się spodnie o kroju regular fit, slim fit czy tapered. Kupując spodnie, musisz więc zastanowić się, jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jaki fason najlepiej pasuje do twojej sylwetki. Przykładowo, jeśli masz mocno rozbudowane nogi, zamiast spodni skinny fit, lepiej wybrać spodnie proste lub zwężane poniżej kolana (tapered).

Nie bój się skrócić spodni męskich

Jednym z najczęstszych błędów w doborze spodni jest wybór zbyt długich nogawek. Wynika to z faktu, że długość spodni dobierana jest najczęściej do wymiarów w pasie i musi być uniwersalna dla wszystkich typów sylwetek.

Najczęściej nogawki są zdecydowanie zbyt długie, przez co włóczą się po asfalcie i tworzą fałdy materiału na łydce. Rozwiązaniem doraźnym problemu jest podwinięcie nogawki, ale nie ze wszystkimi spodniami można tak zrobić. Lepiej od razu oddać spodnie do skrócenia, zanim zdążą się przetrzeć na piętach.

Kupowanie spodni w internecie

Mogłoby się wydawać, że zakup spodni bez przymierzenia jest ryzykowny. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości internetowe tabele rozmiarów oraz konfiguratory pozwolą ci bardzo precyzyjnie dobrać rozmiar i to bez straty czasu w kolejce do przymierzalni.

Pamiętaj jednak, że podstawą jest sporządzenie precyzyjnych pomiarów sylwetki, tj. obwodów tułowia, przekroku czy długości nogi. Zrobisz to jednak tylko raz, a z zalet zakupów internetowych skorzystasz wielokrotnie.

Rozmiary męskich spodni - najczęściej zadawane pytania

Jakie są standardowe rozmiary spodni męskich?
Standardowe rozmiary spodni męskich to: 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50 itd. Rozmiary te oznaczają obwód talii w calach.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar spodni?
Sposobem na to by dobrać odpowiedni rozmiar spodnin jest zmierzenie obwodu talii oraz długości nogawki. Następnie należy porównać te wartości z tabelą rozmiarów producenta.

Czy istnieją różnice w rozmiarach spodni między różnymi producentami?
Tak, istnieją różnice w rozmiarach spodni między różnymi producentami, dlatego ważne jest, aby zawsze sprawdzać tabelę rozmiarów producenta przed zakupem.