Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną nie mija. Świadczy o tym chociażby popularność rowerów, które stają się w okresie wiosenno-letnim doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej lub samochodów. Czy podobną rolę może spełnić hulajnoga?
Hulajnoga miejska dla dorosłych to doskonały wybór do miasta – można się nią poruszać po chodnikach, skutecznie omijając samochodowe korki i tłumy pasażerów w komunikacji miejskiej. Jak wybrać właściwy model? Podpowiadamy.
Podpowiadamy również, jakie zalety ma hulajnoga miejska dla dorosłych i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Przeczytaj również: Hulajnogi elektryczne: ranking. Jak wybrać najlepszą hulajnogę?
Jeszcze do niedawna hulajnoga kojarzyła się z zabawką dla dzieci. Trzeba jednak odnotować, że hulajnogi dla dorosłych znacznie odróżniają się od nich designem i nie wyglądają infantylnie. Są dostępne w stonowanych kolorach, a ich stylistyka nawiązuje do rowerów, czyli „poważnych” środków transportu. Nie dziwi więc widok mężczyzny w garniturze jadącego na hulajnodze i z miesiąca na miesiąc będzie to widok coraz powszechniejszy.
Dobrej jakości hulajnogę dla dorosłych kupisz już za kilkaset złotych, a posłuży Ci ona w niezliczonej ilości sytuacji. Wybierzesz się na niej na pocztę, do sklepu, do pracy czy na rekreacyjną przejażdżkę po okolicy. Możesz też zapakować ją do bagażnika samochodu i wykorzystać zwiedzając inne miasto. Sprawdź hulajnogi elektryczne - ranking. Kto wie, może hulajnoga dla dorosłych okaże się twoim odkryciem roku?
Jakość wykonania w hulajnogach elektrycznych, podobnie jak w rowerach, jest bardzo istotna. Najlepsze modele są wykonane z wysokiej jakości aluminium. Ten materiał charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością, a także niską masą. W tańszych modelach znajdziemy stalową ramę, której wytrzymałość jest bardzo dobra, jednak ten materiał nie należy do najlżejszych i trzeba liczyć się z tym, że przenoszenie takiego modelu będzie stanowiło pewne obciążenie.
Jeżeli zamierzasz podróżować ze swoją hulajnogą, to wymiary po złożeniu będą niezwykle istotne. Warto spojrzeć także, jaki jest system do składania ramy. Najlepiej sprawdzają się systemy, które za pomocą jednego kliknięcia powodują złożenie całej ramy. Jeżeli chodzi o wagę, to wszystko zależy od zastosowanych materiałów, ale również komponentów. Waga tego typu urządzenia waha się w granicach 12–15 kg. Każdy gram ma znaczenie, szczególnie jeśli będziesz wnosił hulajnogę na 4 czy 5 piętro w bloku.
Producenci hulajnóg elektrycznych pozostają zgodni i za najbardziej uniwersalne uważają koła w rozmiarze 8,5 cala. Jeżeli chcesz pokonywać pewniej nierówności, to zdecyduj się na wersje z 10-calowymi kołami. Opony w kołach hulajnogi zazwyczaj są pompowane i to rozwiązanie sprawdza się najlepiej. Gumowe wypełnienie może ulec uszkodzeniu, a wtedy jedynym sposobem jest wymiana całego koła na nowe.
Moc silnika określana jest w watach i ma ona wpływ na maksymalną prędkość, a także jazdę pod górę. To jednak nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ prawo ogranicza prędkość hulajnogi do 20 km/h. Producenci systemowo ograniczają ich możliwości, aby podążać za przepisami prawa. Dobre silniki w hulajnogach mają od 500 nawet do 700 W.
Jazda hulajnogą nawet przy 20 km/h może okazać się niebezpieczna, jeśli nie będziemy w stanie się w miarę szybko zatrzymać. Hamulce tarczowe są najbardziej skuteczne i co ważne – odporne na rozmaite warunki atmosferyczne.
Rozładowana bateria nie jest niczym przyjemnym podczas jazdy, dlatego warto wybrać hulajnogę z pojemnym akumulatorem. Hulajnogi z wysokiej półki oferują zasięg od 15 nawet do 30 km. W ten sposób możesz jeździć przez dłuższy czas bez obawy o to, że urządzenie ulegnie rozładowaniu. Spójrz także, ile czasu hulajnoga będzie potrzebowała, aby dostarczyć energię do 100%.
Tego parametru nie warto lekceważyć. Jeżeli producent podaje, że hulajnoga wytrzyma maksymalny udźwig 100 kg, to rzeczywiście tak jest. Niektóre modele ze wzmocnioną konstrukcją oferują wytrzymałość do 120–130 kg. Wystarczy, że dwie osoby wsiądą na hulajnogę i już wtedy zostanie przekroczona dopuszczalna masa. Dbaj o to, ponieważ konstrukcja może zostać naruszona lub co gorsza – uszkodzona, a to już krótka droga do ewentualnego upadku.
Hulajnogi elektryczne dla dorosłych kosztują od około 700 złotych nawet do 2–3 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wyposażenia i technologii zastosowanych. Im bardziej zaawansowane rozwiązania, tym wyższa cena.