Data modyfikacji:

Miejska hulajnoga dla dorosłych — dobra alternatywa dla roweru?

Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną nie mija. Świadczy o tym chociażby popularność rowerów, które stają się w okresie wiosenno-letnim doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej lub samochodów. Czy podobną rolę może spełnić hulajnoga? Podpowiadamy, jakie zalety ma hulajnoga miejska dla dorosłych i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Hulajnoga miejska dla dorosłych

Hulajnoga miejska dla dorosłych to bezcenna kompaktowość

Rower miejski ma wiele zalet i jest wciąż jednym z lepszych pojazdów napędzanych siłą mięśni, który sprawdza się w miejskim zgiełku. Niestety, ma kilka wad, które rzutują na jego użyteczność. Przede wszystkim jest duży, więc osoby mieszkające w małym mieszkaniu, na wysokim piętrze lub nieposiadające piwnicy mają utrudnione zadanie. Każdorazowe dźwiganie roweru to duży kłopot, a pozostawienie go na noc pod blokiem i kamienicą bywa ryzykowne, nawet w przypadku użycia bardzo dobrego zabezpieczenia rowerowego.
Hulajnoga dla dorosłych eliminuje ten problem. Jest lekka (ok. 4-8 kg), niewielka, a po złożeniu zmieści się w szafie lub pod łóżkiem. Bez problemu schowasz ją nawet w pokoju akademickim czy małej kawalerce. Jednocześnie zapewnia całkiem szybkie tempo przemieszczania się po mieście (nawet trzy razy szybsze niż pieszo), zaś sam zakup hulajnogi nie wiąże się z wydaniem sporej gotówki.
Dzięki kompaktowym rozmiarom hulajnogi możesz ją wziąć do sklepu, pracy czy na uczelnie i nie musisz się obawiać, że zostanie skradziona. W odróżnieniu od roweru nie musisz bowiem pozostawiać jej na parkingu dla rowerów lub przypinać do barierek, ale możesz wziąć ze sobą. Hulajnogi dla dorosłych wyposażone są najczęściej w system szybkiego składania do niewielkich wymiarów oraz pasek do wygodnego przenoszenia na ramieniu. Dzięki temu po dotarciu do celu możesz schować ją w szatni, pod biurkiem czy w pracowniczej szafce.

To nie koniec zalet miejskiej hulajnogi dla dorosłych

Do zalet hulajnogi należy zaliczyć też fakt, że w odróżnieniu od roweru możesz na niej jeździć po chodniku. To ważne zwłaszcza w miastach, gdzie sieć dróg rowerowych nie jest jeszcze zbyt rozbudowana. Co ciekawe, według prawda jazda hulajnogą po drodze rowerowej jest nielegalna i grozi mandatem w wysokości 50 zł. Przepisy te nie obowiązują w strefie zamieszkania, gdzie osoba jadąca na hulajnodze może poruszać się zarówno po drodze, jak i ścieżce rowerowej.

Duże znaczenie w wyborze tego środka transportu ma też łatwość jazdy. Opanowanie techniki jazdy na hulajnodze jest wyjątkowo proste, zaś samo prowadzenie intuicyjne. Na szczególną uwagę zasługuje łatwość manewrowania w gąszczu pieszych, co odróżnia hulajnogę od roweru, longboardu czy deskorolki.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, która odróżnia hulajnogę od roweru. W razie deszczu lub załamania pogody nie jesteś zdany na łaskę wodoodpornych ubrań. Możesz złożyć hulajnogę i skorzystać z taksówki lub komunikacji miejskiej, nawet w momencie dużego tłoku. Z rowerem wejście do autobusu lub tramwaju nie zawsze jest możliwe.

Jaką hulajnogę dla dorosłych wybrać?

Hulajnoga dla dorosłych znacznie różni się od tanich hulajnóg dla dzieci. Przede wszystkim musi być dostosowana do wzrostu i wagi użytkownika. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość kierownicy oraz maksymalny udźwig hulajnogi, ale także długość i szerokość podestu. Do wygodnego poruszania się po nierównych chodnikach lub tych z fazowaną kostką brukową niezbędne są amortyzatory lub pompowane koła. Ograniczają one drgania hulajnogi oraz zauważalnie zmniejszają jej głośność. Same koła powinny zaś być sporych rozmiarów (min. 200 mm), co ma znaczenie w pokonywaniu krawężników, nierówności i szczelin pomiędzy płytami chodnikowymi.
Dobrej jakości hulajnogi dla dorosłych wyposażone są w przednie i tylne światło, które zapewniają widoczność i bezpieczeństwo. Mają też hamulec w obsługiwanej ręką manetce. To duża zaleta, bowiem naciśnięcie hamulca nożnego nie jest tak intuicyjne i wymaga dłuższej chwili. Przed zakupem sprawdź, jak wygląda system składania hulajnogi. Możliwość wykonania tego w kilkanaście sekund jest niezwykle ważna, więc zwróć uwagę na to, czy nie wymaga to skomplikowanych i wymagających siły czynności. Niektóre hulajnogi dla dorosłych mają system błyskawicznego składania nożnego, który skraca tę procedurę do kilku sekund. Wchodząc do sklepu, tramwaju lub biura z pewnością docenisz tę cechę.

A może hulajnoga elektryczna?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są hulajnogi elektryczne, wyposażone w silnik o mocy 250W rozpędzający pojazd nawet do 25 km/h. Jeżeli codziennie przemierzasz po mieście kilka kilometrów, może to być dla ciebie doskonałe rozwiązanie. Większość hulajnóg elektrycznych umożliwia pokonanie średnio od kilku do kilkunastu kilometrów, co odpowiada typowemu dziennemu zapotrzebowaniu. Na plus należy zaliczyć też świetny design współczesnych hulajnóg elektrycznych (np. Xiaomi Mijia Scooter), który przystoi nawet mężczyźnie w średnim wieku. Wadą hulajnóg elektrycznych są zaś większe gabaryty, zwiększona waga oraz sporo wyższa cena.

Hulajnoga dla dorosłych — czy warto kupić?

Jeszcze do niedawna hulajnoga kojarzyła się z zabawką dla dzieci. Trzeba jednak odnotować, że hulajnogi dla dorosłych znacznie odróżniają się od nich designem i nie wyglądają infantylnie. Są dostępne w stonowanych kolorach, a ich stylistyka nawiązuje do rowerów, czyli „poważnych” środków transportu. Nie dziwi więc widok mężczyzny w garniturze jadącego na hulajnodze i z miesiąca na miesiąc będzie to widok coraz powszechniejszy.

Dobrej jakości hulajnogę dla dorosłych kupisz już za kilkaset złotych, a posłuży Ci ona w niezliczonej ilości sytuacji. Wybierzesz się na niej na pocztę, do sklepu, do pracy czy na rekreacyjną przejażdżkę po okolicy. Możesz też zapakować ją do bagażnika samochodu i wykorzystać zwiedzając inne miasto. Sprawdź hulajnogi elektryczne - ranking. Kto wie, może hulajnoga dla dorosłych okaże się twoim odkryciem roku?

Autor: Szymon Sonik