Data publikacji:

Przewodnik po dronach: od hobby do profesjonalnego zastosowania 

Drony niegdyś zarezerwowane były wyłącznie dla osób z głębokimi kieszeniami, koszt zakupu pojedynczego modelu wynosił wiele tysięcy złotych. Dzięki spadkom cen podzespołów oraz rozwojowi technologii, solidne urządzenia dla początkujących dostaniem już w cenie kilkuset złotych. Przedstawiamy krótki przewodnik wprowadzający w świat dronów. 
jaki dron na początek

Jaki dron na początek?

Drony kupowane są zazwyczaj w dwóch podstawowych celach. Pierwszym z nich jest rekreacyjna zabawa z urządzeniem w domu lub na zewnątrz. Zazwyczaj sprzęt o takim przeznaczeniu trafia w ręce nastolatków i dzieci. Najlepsi piloci dronów uczestniczą w zawodach i eventach, w których mogą pokazać swoje umiejętności. Latanie sprawia tyle samo satysfakcji, co kontrolowanie zdalnie sterowanego auta lub lotniczego modelu.
Drony wybierają również amatorzy i profesjonaliści parający się fotografią i realizacją materiałów wideo. Zdjęcia wykonywane z powietrza niegdyś były praktycznie niedostępne dla zwykłych osób, dziś dzięki dronom ich realizacja jest dziecinnie prosta. Dron sprawdzi się zarówno w trakcie rejestracji rodzinnej imprezy lub nagrywaniu wideobloga, ze sprzętu korzystają obecnie także ekipy filmowe i telewizyjne. 
Decydując się na kupno drona należy więc rozważyć, w jakim celu będzie używany. Drony przystosowane do robienia zdjęć lub filmów są z reguły droższe i bardziej skomplikowane w obsłudze niż te do zabawy rekreacyjnej, wybierając je musimy zwracać też uwagę na dodatkowe aspekty techniczne sprzętu.

Dron rekreacyjny dla początkujących

Drony przeznaczone do latania są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla początkujących, ze względu na ich niską cenę, w razie wypadku nie odczujemy aż tak mocno ich uszkodzenia lub utraty. Najprostsze modele odznaczają się też niewielkimi rozmiarami i wagą. Sterowanie jest tutaj w większości oparte o dołączony kontroler lub aplikację mobilną, z którą urządzenie komunikuje się za pośrednictwem sieci Wi-Fi. 
Prosty dron może z reguły wykonać kilka zaprogramowanych sztuczek i szybko zmieniać kierunek logu, dodatkowym plusem jest to, że wspomaga go również często opracowane przez producenta asysta, zapobiegającą zderzeniom i popełnianiu największych pomyłek przez niedoświadczonego pilota. Ze względu na niewielkie rozmiary i ciężar urządzenie nie wywoła też dużych uszkodzeń uderzając w ściany lub inne obiekty. Jest też łatwiejszy w kontroli i wolniejszy niż profesjonalne drony, co daje nam większą kontrolę nad jego lotem. 
Wadą prostych modeli rekreacyjnych jest ich niski zasięg, wynoszący maksymalnie kilkadziesiąt/kilkaset metrów od stanowiska operatora. Zależy on od siły sygnału Wi-Fi lub nadajnika.
Ułatwieniem w pilotowaniu jest wbudowana kamera z podglądem, w modelach dla początkujących stanowi ona jednak tylko dodatkową pomoc i nie oferuje wysokiej jakości obrazu (zazwyczaj w rozdzielczości 720p lub 1080p), który jest podatny na wstrząsy, a przez to niewyraźny. Zwłaszcza w kiepskich warunkach oświetleniowych (mocno zachmurzone niebo, wieczór itd.) sprzętu nie powinniśmy więc nigdy tracić z oczu.
Największym problemem jest jednak krótki czas pracy, wynoszący od zaledwie kilku do około dwudziestu minut. Należy więc mieć to na uwadze, zwłaszcza, że ponowne naładowanie akumulatorów może zając nawet kilka godzin.

Dron z kamerą do nagrywania filmów

Drony przeznaczone do filmowana są zdecydowanie bardziej zaawansowanym sprzętem. Wyższa cena (dobre modele kupimy w cenie od 1000 złotych), przekłada się na dłuższy czas działania, większą szybkość lotu i zwinność, a także zaawansowane funkcje automatyzujące lot, przy wykorzystaniu nawigacji GPS. Dron wraca np. do użytkownika, gdy stan jego baterii nie pozwoli na kontynuowanie lotu, komputera pokładowy bierze pod uwagę odległość od właściciela oraz pozostały ładunek w akumulatorze. 
Użytkownik może nawet zaprogramować urządzenie tak, aby śledziło ono samodzielnie konkretny obiekt, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób filmujących np. wycieczki motocyklowe lub rowerowe. Możemy mu zlecić również automatyczne wykonanie sesji zdjęć.
Dobre drony z kamerą rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości 4K, często w ponad 60 klatkach na sekundę, dzięki czemu pozwalają rejestrować klipy w slow motion. Najważniejszy jest tutaj stabilizator obrazu, eliminującym widoczne na nagraniu wstrząsy podczas lotu. Piloci otrzymują także wyższej jakości kontrolery, a także bardziej zaawansowane aplikacje. Dodajmy, że wielu profesjonalistów wybiera drony dające możliwość zamontowania w nich własnej kamery, nieraz wybierają oni do tego celu klasyczne aparaty lustrzankowe lub cyfrowe kamery z teleobiektywami. 
Znacznie lepszy jest też zasięg, który może wynosić nawet 1-2 kilometry lub więcej, dzięki wysokiej jakości wideo i pozycjonowaniu GPS mamy pełną kontrolę na dronem i wiemy gdzie się znajduje. Czas pracy urządzenia jest również znacznie wyższy i wynosi od kilkunastu minut do godziny, co pozwala na wykonanie dużej ilości nagrań lub zdjęć.

Obsługa drona a przepisy

Obsługa dronów w celach rekreacyjnych i sportowych nie wymaga zdobycia od operatora specjalnej licencji UAVO. Właściciele modeli o wadze powyżej 600 g nie powinni używać ich na terenach zabudowanych oraz w pobliżu dużych grup ludzi. Jeżeli chcemy zajmować się bardziej zawodowo obsługą dronów, zdobycie świadectwa okaże się niezbędne, egzamin można zdawać już od 13. roku życia.
Zdjęcie: Envato Elements