Savoir vivre: jak się oświadczyć z klasą?

W życiu prawie każdego mężczyzny prędzej czy później przychodzi pora na to, by zmienić status związku na "zaręczony". Zanim jednak zaczniesz przyjmować gratulacje od rodziny i znajomych, trzeba przecież dokładnie obmyślić strategię całego przedsięwzięcia. Jak się oświadczyć i usłyszeć upragnione "tak"?

Męska rzecz

W naszej kulturze powszechnie przyjęło się, że to mężczyzna powinien się pierwszy oświadczyć. Zdarzają się oczywiście odważne panie gotowe wziąć sprawy w swoje ręce, ale póki co - przyjmijmy męski punkt widzenia. Z reguły panowie przeżywają ogromny stres związany z tym wydarzeniem. Nic dziwnego, oczekiwania kobiet są spore - romantyczne miejsce, piękny pierścionek i wzruszające słowa. Jeżeli jednak dobrze znasz swoją partnerkę, uwierz, że wbrew pozorom, nie jest to takie trudne!

1. Zestaw obowiązkowy - pierścionek i kwiaty

Bez tego ani rusz! Kwiatowym pewnikiem będą czerwone róże. Wybierając pierścionek, zwróć uwagę na to, jaki rodzaj biżuterii preferuje wybranka twojego serca. Warto również przeszperać oferty jubilerów w sklepach internetowych, żeby podpatrzeć aktualne trendy. Idealnie byłoby, gdyby pierścionek leżał jak ulał, ale bez obaw - w razie czego zawsze można go zwęzić lub poszerzyć.

2. Czas i miejsce

Nie od dziś wiadomo, że kobiety uwielbiają niespodzianki. Zanim jednak zjawisz się w miejscu jej pracy z wynajętą orkiestrą, wiedz, że wszystko zależy od temperamentu twojej ukochanej. Ludzkość była już świadkiem najbardziej zaskakujących form oświadczyn, co wcale nie oznacza, że trzeba pomysłowość niektórych kamikadze powielać. Postaraj się przypomnieć, czy twoja dziewczyna "między słowami" nie wspominała o tym, jaka forma oświadczyn jej się podoba. Być może macie jakieś ważne dla waszego związku miejsce lub ulubioną restaurację? W internecie aż huczy od oryginalnych pomysłów na oświadczyny. Gdy podświadomie czujesz, że tradycyjne sposoby odpadają, wtedy postaw na pomysłowość. Jeżeli pozostajemy przy nienagannej klasyce sprawdzonym wyjściem jest romantyczna kolacja we dwoje.

3. Jak to powiedzieć?

Taki komunikat powinien być maksymalnie prosty i jasny. Oświadczyny - zwłaszcza te niespodziewane - z reguły są pełne spontanicznych reakcji i wzruszeń. Możesz zdecydować się na krótki wstęp, czyli miłosne wyznanie lub zapewnienie, że nie wyobrażasz sobie reszty życia bez swojej drugiej połówki. Kiedy jednak już uklękniesz przed kobietą swojego życia, musi paść odpowiednia formułka językowa. Do wyboru mamy m.in. takie zwroty, jak: "Czy zostaniesz moją żoną?", "Czy zechcesz uczynić mi ten zaszczyt i zostać moją żoną?", "Wyjdź za mmnie".

4. I co dalej?

Reszta zapewne potoczy się już naturalnie. Warto przy tej okazji pomyśleć o rodzicach przyszłej panny młodej. Nie musisz powtarzać całego rytuału oświadczyn przed ojcem dziewczyny, ale wizyta z czekoladkami i kwiatami w domu wybranki będzie oznaką szacunku dla jej rodziców. W dobrym guście leży też zorganizowanie wspólnej kolacji dla waszych rodziców.