Data modyfikacji:
podciąganie

Podciąganie się na drążku: czemu nie możesz wykonać tego ćwiczenia?

Lata treningów na siłowni procentują. Nasze mięśnie wyglądają coraz lepiej, sylwetka wzbudza zazdrość innych mężczyzn i pożądanie kobiet, a sprawność i siła z każdym dniem rosną. Często zdarza się jednak, że pomimo starań i tysięcy prób, nie potrafimy się… podciągnąć. Jak temu zaradzić?

Wydaje się, że to podstawowe ćwiczenie nie powinno być dla nas żadnym problemem, a jednak tak nie jest. Jeśli konkurs na liczbę podciągnięć nie jest dla Ciebie, a drążek kojarzy Ci się jedynie z rozczarowaniem, nie ma powodu do załamania – wyjaśniamy skąd biorą się problemy z tym ćwiczeniem i w jaki sposób je rozwiązać.

Podciąganie

Niezależnie od wybranej techniki podciągania, to ćwiczenie angażuje wiele grup mięśni i jak żadne inne pozwala nam równomiernie rozwijać naszą muskulaturę. Niektórzy (zwłaszcza fani street workoutu) twierdzą nawet, że jego codzienne praktykowanie jest w stanie zastąpić pozostałe ćwiczenia siłowe. Jeżeli podczas pociągania stosujemy nachwyt, a dłonie umieszczamy na szerokości barków, zmuszamy do pracy mięśnie szerokie grzbietu, obręcz barkową, mięśnie proste i skośne brzucha, kaptury, mięsień czworoboczny oraz biceps. W przypadku wykorzystania podchwytu (odwrócenia grzbietów dłoni) do pracy zaprzęgamy nasze bicepsy, barki, mięśnie szerokie grzbietu, mięsień czworoboczny, mięśnie proste brzucha, kaptury, a nawet pośladki.

Dlaczego nie wychodzi?

Wydawałoby się, że skoro w trakcie podciągania angażujemy tyle grup mięśniowych, ćwiczenie powinno być proste do wykonania. Nic bardziej mylnego – aby udźwignąć ciężar całego ciała, potrzebna jest naprawdę spora siła. Dlaczego nam nie wychodzi? Większość mężczyzn przyczyny niepowodzeń upatruje w zbędnych kilogramach – to jednak nieprawda. W rzeczywistości winowajcą jest mięsień zębaty przedni . Jest to jeden największych mięśni w organizmie, charakteryzuje się szerokim przyczepem w kształcie zębów piły. To on odpowiada za stabilizację mięśni barku i łopatki i w związku z tym bierze na siebie największe obciążenia. Jeżeli w czasie podciągania czujemy brak siły – to właśnie ten mięsień okazuje się być za mało wytrenowany i elastyczny. Jego rozwojowi nie sprzyja wiele czynników – nasz siedzący tryb życia blokuje jego rozwój, a i grawitacja nie ułatwia mu zadania . Na szczęście, możemy mu pomóc i sami na tym skorzystać.

Jak trenować podciąganie?

Dzięki wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oraz dobraniu prawidłowej techniki, już po kilku tygodniach staniemy się prawdziwymi mistrzami drążka. Najefektywniejszym środkiem okaże się podciąganie z wykorzystaniem taśm elastycznych. Przywiązane z jednej strony do drążka, z drugiej do naszego ciała, odciążą nas i zredukuje obciążenie. Podobnie zadziała podstawianie krzesła bądź podciąganie z podskoku – wykonanie kilku, nawet niepełnych, powtórzeń w serii, pomoże nam po kilku tygodniach podciągać się bez żadnych problemów. Przydatne okażą się także hantle lub sztangi -  mięsień zębaty przedni rozwiną prawie wszystkie ćwiczenia angażujące klatkę piersiową, szczególnie te wykonywane w pozycji leżącej. Równie ważnym elementem podciągania jest dobranie właściwej techniki. Należy zrobić wszystko, aby ustabilizować ciało. Przede wszystkim wyprostuj się i ściągnij łopatki, spójrz w górę, a w czasie samego podciągania skrzyżuj nogi – dzięki temu maksymalnie odciążysz mięśnie i znacznie ułatwisz im pracę.
bieganie po górach

Jakie ćwiczenia i treningi wykonywać przy przygotowaniu do biegu górskiego?

2022-01-15
Bieganie bieganiu nierówne, i to dosłownie, ponieważ zupełnie inaczej biega się po płaskim terenie, a inaczej po pagórkach. Jeśli w grę wchodzą góry, warto odpowiednio przygotować swój organizm na specyficzne warunki, które związane są z biegiem górskim. Jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby wzmocnić ciało i uniknąć kontuzji? Którym partiom ciała warto poświęcić więcej czasu i w jaki sposób?
kurtka przeciwdeszczowa w góry

Kurtka przeciwdeszczowa w góry - jaką kurtkę przeciwdeszczową w góry wybrać?

2022-02-08
Wypad w góry? Nie zapominajmy o podstawowym wyposażeniu, które zwiększy nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo wędrówek po pięknych szczytach. Wśród obowiązkowych elementów wyróżnić możemy solidne buty górskie, wygodny plecak, ale też kurtkę przeciwdeszczową, która w wymagającym terenie może przydać się o każdej porze roku. Na co zwrócić uwagę podczas szukania idealnej kurtki przeciwdeszczowej w góry?
czapsy a sztylpy

Czapsy a sztylpy - czym się różnią? Co wybrać?

2022-02-03
Rozpoczynając swoją przygodę z jeździectwem, trzeba posiadać choć podstawowe informacje na temat koni. Potem poznaje się technikę jazdy. Ale nieodłącznym elementem jest też wyposażenie jeźdźca. Warto zatem dowiedzieć się, czym są czapsy, a czym sztylpy i wybrać odpowiednie akcesoria, które wpłyną na bezpieczeństwo i wygodę.
jakie suplementy na redukcji

Jakie suplementy na redukcji przyjmować?

2022-01-25
Redukcja tkanki tłuszczowej to jeden z elementów walki o idealną sylwetkę. Sportowcy często przeplatają etap odchudzania z etapem przyrostu masy. Po jakie suplementy na redukcji warto sięgnąć? Przekonajcie się sami!