Data publikacji:

Styl grunge dla mężczyzny. Jak się ubrać?

Jak wygląda styl grunge dla mężczyzny? Jaka jest historia grunge'u oraz co musisz mieć w szafie, aby stworzyć nowoczesną stylówkę wpisującą się w ten styl? Kompleksowy poradnik na temat męskiego stylu grunge znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!
young rock band rehearsing in musical studio, band on stage concept

Styl grunge – co to? Poznaj krótką historię i cechy charakterystyczne tego stylu

Styl grunge wywodzi się z nurtu muzycznego o tej samej nazwie, zapoczątkowanego w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Styl ten narodził się w Seattle. Grunge miał być buntem oraz sprzeciwem wobec komercji i sztuczności popkultury. Warto dodać, że grunge wywodzi się z rocka alternatywnego i na samym początku był on znacznie mniej popularny. Grunge wszedł jednak do mainstreamu na początku lat 90. wraz z premierą płyty „Nevermind” Nirvany. To właśnie ten album sprawił, że grunge stał się tak popularny. I wszyscy oprócz grunge'owej muzyki zaczęli także interesować się grunge'owym stylem ubierania się.
Jaka była grunge'owa muzyka? Charakteryzowała się ona surowym brzmieniem znanym z punk rocka oraz ponurym, buntowniczym czy wręcz depresyjnym nastrojem. I taki był też styl ubierania się. Luźne, niedopasowane, często postrzępione ubrania miały za zadanie tworzyć mocno niedbały wizerunek. Ubrania wyciągnięte, wyglądające czasem nawet na stare i znoszone zyskały drugie życie. Look grunge'owy stał się nawet niechlujny. Oczywiście moda nie w całości zapożyczyła tego typu styl ubierania się. Projektanci zaczęli tworzyć ubrania i dodatki, które miały wyglądać grunge'owo, ale w niczym nie przypominały charakterystycznych stylówek Kurta Cobaina. To była jedynie inspiracja.
Grunge style w modzie jest więc złagodzony. Ciuchy mają być czyste, ale celowo podarte czy pogniecione. Styl grunge ma być autentyczny i wyrażać bunt wobec wszechobecnej klasyki i grzeczności.

Styl ubioru grunge – jakie ciuchy wpisują się w styl grunge?

Niewątpliwą ikoną stylu grunge był wokalista Nirvany Kurt Cobain, którego nonszalanckie stylizacje inspirują do dzisiaj. Klasyczny look Cobaina wyglądał jakby był zaczerpnięty z odzieży roboczej drwala albo pracownika budowlanego. Był całkowicie sprzeczny z krzykliwą estetyką obowiązującą w latach 80. Miał uosabiać nonszalancję i luźne podejście do świata. Cobain lubił zakładać porozciągane swetry, przetarte jeansy, flanelowe koszule oraz obowiązkowo trampki. Nie przywiązywał dużej wagi do tego, co zakładał. Czasem do codziennych stylizacji zakadał nawet zwykłą piżamę, żeby podkreślić swoją niefrasobliwą estetykę. Warto jednak podkreślić, że ta nie była tylko wizerunkiem scenicznym – muzyk tak samo ubierał się na co dzień. Stylizacje Cobaina były proste do odtworzenia, wykorzystywały podstawowe ciuchy – te każdy nastolatek zazwyczaj miał w swojej szafie. To dodatkowo spotęgowało łatwość utożsamiania się z artystą, jego stylem bycia czy ubierania.
Jeśli więc chcesz stworzyć grunge'ową stylówkę, to koniecznie kup flanelową koszulę i dziurawe jeansy. Sprawdzą się też luźne T-shirty. Mogą być te gładkie, ale też z nazwami rockowych czy grunge'owych kapeli. Obowiązkowo musisz mieć trampki. Ciekawym grunge'owym dodatkiem będzie też bandana. Innym charakterystycznym elementem stylu grunge jest skórzana lub sztruksowa kurtka, które były chętnie noszone na przykład przez muzyków innych legendarnych zespołów sceny grunge'owej – Pearl Jam oraz Soundgarden.

Styl grunge męski – stwórz stylizacje w grunge'owym stylu!

Zacznijmy od najbardziej prostego i klasycznego looku. Przetarte jeansy, biały T-shirt i trampki All Star albo Converse. Można taki zestaw również potraktować jako bazę do bardziej urozmaiconych stylówek. Wyciągnij z szafy stary porozciągany sweter i stylizacja, w jakiej Kurt Cobain często występował na scenie, gotowa. A jeżeli chcesz odtworzyć stylówkę Cobaina, którą miał na sobie podczas kręcenia teledysku do największego hitu Nirvany „Smeels like teen spirit”, powinieneś udać się do pobliskiego second handu w poszukiwaniu swetra w paski z krótkimi rękawami, który potem założysz na biały long-sleeve. Sam muzyk również był znany z kupowania ubrań w second handach. To właśnie z tych ciuchów pochodzi wiele z jego późniejszych kreacji scenicznych.
Kolejnym ważnym elementem stylu grunge jest warstwowość. Ponieważ grunge wywodzi się z Seattle, gdzie panuje klimat umiarkowany, a niebo jest wiecznie zachmurzone, zakładanie kilku warstw ubrań przez większą część roku było najzwyczajniej praktyczne. Zamiast wspomnianego wyżej swetra można założyć flanelową koszulę, kardigan lub sztruksową kurtkę. Flanelowa koszula powinna być oversize'owa oraz mieć charakterystyczną kratę. Najlepiej w stonowanych kolorach. Możną ją też nosić przewiązaną w pasie. Zamiast zwykłych trampek taki zestaw można uzupełnić cięższymi Martensami. Do tego obowiązkowo klasyczne jeansy. Jeżeli będą dziurawe lub poprzecierane, tym lepiej. Czyli tworzysz warstwy – najpierw T-shirt, później koszula w kratę, następnie sweter lub od razu kurtka.
Możesz również założyć szary T-shirt, do tego ciemne jeansy, a na ramiona zarzucić rozciągnięty kardigan w stonowanych kolorach, np. w granacie. Całość uzupełnij oczywiście trampkami.
Skórzana kurtka również często pojawia się grunge'owych stylówkach, podkreślając rockową estetykę. Jeżeli zdecydujesz się na założenie skóry, nie musisz zbytnio kombinować z resztą garderoby. Skóra sama w sobie jest bardzo charakterystyczna i do skompletowania looku wystarczą zwykłe jeansy i T-shirt – biały lub z subtelnym napisem.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.