Data modyfikacji:

Wiązanie krawata krok po kroku

Dopełnienie eleganckiej, męskiej stylizacji stworzą starannie dobrane dodatki. Doskonale skrojony garnitur i wypastowane buty nie wystarczą – uwagę przykuwają również poszetki, spinki, skarpetki oraz oczywiście jeden z najważniejszych elementów męskiej garderoby, czyli krawat. Warto zadbać o jego przemyślane dopasowanie do reszty ubioru. Podczas dopracowywania szczegółów formalnego stroju trzeba koniecznie poświęć czas na dokładne wiązanie krawata krok po kroku. Jak to zrobić, by wyglądać stylowo? Podpowiadamy!
wiązanie krawata

Przeczytaj również: Czarna koszula męska – stylizacje na różne okazje

Jak wiązać krawat krok po kroku?

Niemal każdy zna ten obrazek – nie tylko tata czy dziadek, lecz niekiedy rezolutna mama wiąże w popłochu synowi krawat przed studniówką lub też rozpoczęciem roku akademickiego. Współcześnie panowie nie noszą tej części garderoby na co dzień. W życiu każdego mężczyzny zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy stanie się on niezbędnym atrybutem świadczącym o profesjonalizmie i wyczuciu stylu. Warto poświęcić więc trochę czasu i poćwiczyć wiązanie krawata krok po kroku, by opanować tę pozornie trudną umiejętność do perfekcji.

Naukowy z Cambridge dowiedli, że krawat zawiązać można na nieskończoną ilość sposobów. Tylko 85 z nich będzie dobrze prezentować się na męskiej szyi. Czy to oznacza więc, że stylowy mężczyzna powinien znać wszystkie z nich? Nic bardziej mylnego – wystarczy poznać kilka sprawdzonych wzorów. Jak wiązać krawat krok po kroku, by był staranie ułożony i dopasowany do koszuli, okazji, a także budowy ciała? Wyjaśniamy, czym charakteryzują się najpopularniejsze węzły.

Węzeł prosty – four-in-hand

Węzeł prosty będzie zawsze doskonałym wyborem i dzięki niemu dowiemy się, jak powinno wyglądać wiązanie cienkiego krawata krok po kroku. Węzeł ten pomoże delikatnie wyszczuplić twarz, wydłużyć szyję, pasuje do kołnierzyka każdego typu i jak sama jego nazwa wskazuje – jest banalnie prosty w wykonaniu, dzięki czemu nawet niewprawiony mężczyzna z łatwością nauczy się, jak powinno wyglądać wiązanie krawata. Instrukcja, jak to zrobić, zawiera raptem kilka elementów:
  • Wiązanie krawata zaczynamy od przewieszenia go przez szyję. Jego cieńsza końcówka powinna znaleźć się po prawej stronie – musi być też krótsza od grubszej części po stronie lewej, za którą chwytamy i przekładamy na prawą stronę tak, by znalazła się nad węższym końcem.
  • Teraz szeroki koniec przekładamy na lewo pod spodem węższego końca, co pozwoli utworzyć zgrabny węzeł.
  • Szeroki koniec krawata znowu przekładamy na prawo, ale tym razem nad jego węższym końcem.
  • Szeroki koniec przekładamy od dołu do góry przez utworzoną pętlę. Gdy znajdzie się już u góry, przeciągamy go ponownie przez pętlę w dół i delikatnie ciągniemy.
  • To już prawie koniec! Teraz wystarczy uformować węzeł 6. Domknięciem zawiązania węzła będzie przewinięcie wąskiego końca przez szlufkę, która znajduje się na spodniej części grubszego języka.

Wiązanie krawata Windsor krok po kroku

Wiązanie krawata Windsor krok po kroku może wydać się odrobinę bardziej skomplikowane. Przy pierwszej nieudanej próbie nie należy się jednak zniechęcać – to w końcu trening czyni mistrza.

Węzeł windsorski zarezerwowany jest na szczególne, podniosłe okazje. Jego nazwa wywodzi się także od księcia Windsor, co wskazuje na angielski szyk i konserwatywną, stonowaną modę. Ten rodzaj wiązania powinien być wybierany również przez panów o szczupłych twarzach i długich szyjach – węzeł charakteryzuje się bowiem masywnością. Przedstawiamy wskazówki, by nauka wiązania krawata krok po kroku była bezbolesna:
  • Początek wiązania jest bardzo podobny, jak w przypadku węzła prostego. Krawat przewieszamy przez szyję tak, by cieńsza końcówka znalazła się po prawej stronie. Grubszą część z lewej strony przekładamy na prawo nad węższą część.
  • Teraz szerszą część wkładamy we wiązanie od góry tuż pod brodą, łapiemy od góry i naciągamy.
  • Szerszą część przekładamy od dołu krawata na lewą stronę i ponownie przekładamy u góry i naciągamy – wciąż po stronie lewej.
  • Szeroki koniec przekładamy tym razem z przodu na prawą stronę i wyciągamy ją od spodu pod szyję. Dzięki temu utworzymy pętlę. To w nią wkładamy szerszą część, dociągamy i delikatnie formujemy węzeł.

Wiązanie krawata pół Windsor krok po kroku

Węzeł pół windsorski stanowi pewną modyfikację swojego pierwowzoru. Wciąż warto wybierać go na specjalne okazje, najlepiej będzie jednak prezentować się u tych panów, którzy mają silnie zarysowany podbródek, długą szyję oraz dość wąską twarz. Oto recepta, jak sprawić, by wiązanie krawata pół Windsor krok po kroku było niemalże przyjemnością:
  • Ponownie krawat przewieszamy przez szyję – jego cienka część znajduje się po prawej stronie, a grubszą część łapiemy z lewej strony tak, by również znalazła się po prawo nad częścią węższą.
  • Szeroką końcówkę prowadzimy w kierunku ciała i przeciągamy przez pętlę do przodu na prawo.
  • Szeroki koniec tym razem przekładamy pod połową węzła z prawej strony na lewą i przytrzymujemy.
  • Przekładamy go wokół węzła do przodu i pozostawiamy na stronie prawej.
  • Teraz jest moment na to, by szeroki koniec krawata przełożyć od dołu do góry przez pętlę. Chwytamy go i przeciągamy ponownie przez pętlę w dół.
  • Po przeciągnięciu w dół łagodnie formujemy węzeł, a węższą część krawata wkładamy w szlufkę na odwrocie.
Opanowanie sztuki łatwego wiązania krawata nie musi wiązać się z katorżniczymi ćwiczeniami. Wystarczy lusterko, wyprasowana koszula i odrobina determinacji. Dokładne przećwiczenie kilku kroków sprawi, że można będzie zapomnieć o problemie, jak zawiązać krawat krok po kroku.
Autorka: Anna Mlonka