Data modyfikacji:

11 mitów mody męskiej, które usłyszysz z ust sprzedawców


Udając się do sklepu odzieżowego, sądzisz, że otrzymasz fachową pomoc? W wielu przypadkach rzeczywiście tak się stanie, jednak z dużym prawdopodobieństwem możesz trafić na mniej doświadczonego sprzedawcę, który posili się jednym z poniższych stwierdzeń. To najpopularniejsze mity mody męskiej, w które, niestety, wciąż wiele osób wierzy. Rozprawmy się z nimi.

1. „Nogawka powinna sięgać do połowy obcasa”


Podstawowy błąd. Dopasowanie długości nogawki do połowy obcasa sprawi, że będzie ona o wiele za długa. Efektem tego jest najczęściej nieestetyczne marszczenie się przodu nogawki na cholewie buta, przez co łydka wygląda tak, jakby była spłaszczona. W doborze długości nogawki kieruj się przede wszystkim tym, jak prezentuje się ona z przodu. Jeśli tworzy się na niej więcej niż jedno zagięcie, skróć nogawki. Dotyczy to zwłaszcza spodni o wąskiej nogawce, opierającej się wysoko na podbiciu stopy. Tyłem nogawki nie zawracaj sobie głowy.

2. „Czarny pasuje do wszystkiego”


Czerń oraz biel to kolory, z którymi łatwo łączyć inne barwy. Nie oznacza to jednak, że pasują do wszystkiego. Niekorzystnymi połączeniami mogą być m.in. fuzje czerni z granatem lub odcieniami brązu. Mało kontrastowe zestawienia często gryzą się ze sobą, dając nieciekawy efekt. Z podobnych względów powinieneś być ostrożnym w łączeniu zieleni z czerwienią, żółtego z niebieskim czy czerwieni z różem. Inna sprawa, że czarny może nie pasować do barwy, której nie jesteś w stanie zmienić, czyli odcienia cery.

3. „Kremowa koszula jest bardziej elegancka”


Wielu sprzedawcom zwykła biała koszula kojarzy się zbyt pospolicie. Biel zakłada się przecież na wszelkie okazje, więc trudno doszukiwać się w niej wysublimowanych cech. Proponowane są zatem zdobione koszule kremowe, przedstawiane jako bardziej eleganckie. Jak jest naprawdę? Kremowa koszula nie dość, że wygląda na pożółkłą, to na dodatek niekorzystnie zlewa się z kolorem skóry. Szukasz eleganckiej koszuli? Wybierz tę śnieżnobiałą.

4. „Do muchy trzeba założyć koszulę z krytą plisą”


W wyjątkowo formalnych zestawach ze smokingiem lub frakiem rzeczywiście stosuje się eleganckie koszule z krytą listwą guzików lub guzikami jubilerskimi. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju koszuli musisz używać w połączeniu z muchą zawsze. Do zwykłego garnituru, marynarki lub zestawu koordynowanego wybierz zwykłą koszulę z odkrytymi guzikami. Większość wzorzystych much dostępnych w sklepach odzieżowych to muchy nieformalne.

5. „Fason slim pasuje tylko nastolatkowi”


Z niewiadomych przyczyn przyjęło się, że fasony slim zostały stworzone z myślą o nastolatkach. Owszem, korzystają z nich głównie młodzi ludzie, ale to dlatego, że są szczupli. Szczupły pięćdziesięciolatek również może skorzystać z kroju slim i nie jest to błędem. Starsi panowie nie są zobligowani do noszenia obszernych, workowatych ubrań. Najlepszym tego przykładem są targi mody męskiej Pitti Uomo, przyciągające dwa razy do roku najlepiej ubranych mężczyzn z całego świata. Tych starszych również.

6. „Długość rękawów mierzy się poprzez wyciągnięcie dłoni przed siebie”


Spoglądając na próby przymierzenia marynarki garniturowej, dojdziesz do wniosku, że nastąpił atak zombie. Wyciąganie ramion przed siebie w celu sprawdzenia długości rękawów to wyjątkowo popularna bzdura. Tak dobrane rękawy niemal na pewno będą zbyt długie. Jak więc przymierzyć je prawidłowo? Wystarczy opuścić dłoń luźno. Rękaw powinien kończyć się ok. 1 cm nad nadgarstkiem i eksponować 1-1,5 cm rękawa koszuli.

7. „Złota lub srebrna kamizela jest doskonałym dodatkiem do stroju pana młodego”


Złota kamizela, srebrny marszczony krawat, białe lakierki z wywiniętym czubem — te koszmarki naprawdę są polecane przez sprzedawców. Strój pana młodego to temat na długi artykuł, dlatego od razu przejdziemy do sedna: nie rób tego. Planując swój ślub sięgnij po klasykę mody męskiej, czyli elegancki granatowy garnitur, śnieżnobiałą koszulę oraz jedwabny krawat o szerokości 7-8 cm. Nie dość, że będziesz wyglądał stylowo, to użyjesz tego zestawu wielokrotnie.

8. „Czarny garnitur jest najbardziej uniwersalny”


Jeszcze kilkanaście lat temu większość mężczyzn wybierała czarne garnitury, niezależnie od okazji. Polecane były przez sprzedawców jako najbardziej eleganckie i uniwersalne. Jaka jest prawda? Otóż czarne garnituru są wyjątkowo... nieuniwersalne. Pasują wyłącznie do wieczorowych wydarzeń oraz pogrzebów. Jeśli szukasz prawdziwie uniwersalnego garnituru, wybierz garnitur granatowy (nie kobaltowy).

9. „Koszula garniturowa z krótkim rękawem będzie wygodniejsza”


W sklepach odzieżowych bez trudu znajdziesz koszulę garniturową z krótkim rękawem. Co gorsza, nawet dobre marki z elegancką konfekcją oferują usługę obcinania rękawów. Założenie takiej koszuli na formalna imprezę (np. ślub i wesele) jest jednak poważną wpadką stylistyczną. Co więc zrobić, gdy musisz ubrać się elegancko, a jest upał? Rozwiązaniem jest wybór koszuli i marynarki z naturalnego, przewiewnego materiału, w którym nie spocisz się tak jak w poliestrowych imitacjach.

10. „Czym droższy zegarek, tym lepszy”


Każdy dobry zegarek musi "swoje" kosztować, ale nie każdy drogi zegarek jest dobry. Szczególnym przypadkiem są tzw. majtkowce, czyli drogie czasomierze sygnowane popularnymi markami odzieżowymi, które właściwie nie oferują nic poza krzykliwym wyglądem. Pod ich pokładem znajduje się tani mechanizm kwarcowy, będący zaprzeczeniem definicji wysokiej jakości zegarka. 

11. „Krawat należy dobrać do sukienki partnerki”


Na koniec zajmiemy się mitem stawiającym mężczyzn w wyjątkowo złym świetle. Według niego mężczyzna jest jedynie dodatkiem do stroju kobiety, bo trudno inaczej zinterpretować konieczność doboru krawata do koloru sukienki. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o kolorze krawata i to do Twojego stroju powinien on pasować. Sukienka osoby towarzyszącej nie ma większego znaczenia.