Data modyfikacji:

5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Podobno z poparzeniami słonecznymi jest tak samo, jak z upojeniem alkoholowym: orientujesz się wtedy, gdy jest już za późno. Dziś przedstawimy kilka domowych sposobów na to, by szybko złagodzić skutki nazbyt optymistycznego wylegiwania się na słońcu. Jakie łatwo dostępne środki złagodzą oparzenia słoneczne?

1. Chłodny prysznic


Wracasz z plaży do hotelowego pokoju i ogarnia Cię panika – Twoja skóra jest cała czerwona. Jeśli oparzenia nie są zbyt duże i nie pojawiły się bolące bąble, skorzystaj z pierwszej deski ratunku, jaką jest chłodny prysznic. Zaznaczamy jednak, że „chłodny” jest w tym przypadku pojęciem względnym. Kąpiel pod zimną wodą mogłaby doprowadzić do szoku termicznego, a nawet zasłabnięcia, więc skorzystaj z letniej wody, którą po kilku chwilach zmienisz na nieco chłodniejszą. 15 minutowa sesja pod prysznicem powinna przynieść Ci dużą ulgę. Co ważne, nie szoruj skóry za pomocą gąbki lub kąpielowej myjki – doprowadzi to do podrażnień skóry. Najbardziej poparzone strefy to najczęściej twarz, kark oraz ramiona, więc możesz zastosować w tych miejscach okłady z mokrych ręczników.

2. Nabiał


Zapewne dobrze znasz sposób z kefirem. Jak się okazuje, okłady z nabiału to nie mit, one naprawdę działają. Oprócz kefiru możesz wykorzystać także maślankę oraz zsiadłe mleko. Ważne, aby nie był to napój słodzony, gdyż cukier może dodatkowo zaognić poparzenia. Chłodne okłady ściągną skórę, zaś zawarte w nabiale białko oraz witaminy pomogą zregenerować skórę. Duże znacznie ma tutaj także to, że zimna oraz gęsta substancja złagodzi pieczenie skóry, co pozwoli Ci skupić uwagę na przyjemniejszych rzeczach. Wszak po co psuć sobie wakacje z powodu chwili nieuwagi? 

3. Aloes


Olejek z aloesu to popularny dodatek do wielu kosmetyków. Aloes działa przeciwzapalnie, a stosowany bezpośrednio na poparzone miejsca znacznie przyspiesza proces gojenia ran. Ponadto aloes posiada właściwości przeciwbólowe, oczyszczające oraz łagodzące. Pamiętaj tylko o tym, że z dobrodziejstw aloesu mogą skorzystać wyłącznie dorośli. Nie wolno stosować go w przypadku dzieci, gdyż ich skóra jest zbyt delikatna i wrażliwa, więc kuracja aloesowa mogłaby nawet pogłębić poparzenia. 

4. Warzywa


Masz pod ręką pomidory lub ogórki? Świetnie! Możesz wykorzystać ich działanie przeciwzapalne. Zawarte w warzywach przeciwutleniacze (np. likopen) zapobiegną tworzeniu się bolesnych ran, zaś witaminy i minerały odżywią skórę. W jaki sposób przygotować okłady z warzyw? Najprostszą metodą będzie po prostu pokrojenie je na plastry. Okłady z ogórka szczególnie dobrze sprawdzą się na delikatnej skórze twarzy, nie bez powodu stosuje się je w zakładach kosmetycznych. Nieocenione właściwości posiada także zwykły ziemniak. Zawarte w nim substancje wykazują działanie przeciwbólowe i łagodzące. 

5. Płatki owsiane


Jeśli lubisz zdrowy styl życia, pewnie już dawno temu zamieniłeś płatki kukurydziane na owsiane. To bardzo dobrze, bowiem posłużą Ci one również w przypadku poparzeń. Wyciąg z owsa to popularny składnik łagodzący kosmetyków do wrażliwej skóry. Okład z płatków owsianych pomoże Ci pozbyć się podrażnień wywołanych poparzeniami oraz przyspieszy gojenie skóry. Jak zastosować okład z płatków? Możesz po prostu namoczyć je w wodzie i nałożyć na poparzone miejsce lub przygotować za pomocą blendera jednolitą pastę. 

Co zrobić w przypadku poważniejszych poparzeń?


Wszystkie powyższe rady sprawdzą się tylko wtedy, gdy poparzenia nie są zbyt duże. Jeśli masz po prostu zaczerwienioną, lekko łuszczącą się skórę, korzystaj z nich do woli. W przypadku większych poparzeń, w których pojawiają się bąble, nie obędzie się bez wizyty w aptece. Skorzystaj z aptecznych środków na poparzenia, które zawierają m.in. d-panthenol oraz alantoinę.

Jeżeli oprócz bąbli występują także ropne wycieki, gorączka, opuchlizna oraz wysokie ciśnienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nawet jeśli oparzenie nie okaże się bardzo groźne, dostaniesz profesjonalne wytyczne jak radzić sobie z ranami oraz jakie leki przyniosą Ci największą ulgę.

Przede wszystkim zapobiegaj


Opisaliśmy najpopularniejsze awaryjne sposoby na radzenie sobie z poparzeniami słonecznymi, jednakże nic nie zastąpi przezorności. Udając się na słońce zabezpiecz skórę za pomocą kremu z filtrem oraz ubierz się po szyje w ubrania, które zapewnią Ci komfort termiczny. Jak już kiedyś wspominaliśmy, najgorsze co możesz zrobić, to wystawić całe ciało na działanie promieni słonecznych. Pamiętaj także o tym, by mieć w rezerwie apteczny środek na poparzenia. Z pewnością zmieści się do wakacyjnej kosmetyczki, a w razie wypadku uratuje Ci skórę. I to dosłownie.

Szymon Sonik

Więcej artykułów na temat pielęgnacji