5. Płatki owsiane
Jeśli lubisz zdrowy styl życia, pewnie już dawno temu zamieniłeś płatki kukurydziane na owsiane. To bardzo dobrze, bowiem posłużą Ci one również w przypadku poparzeń. Wyciąg z owsa to popularny składnik łagodzący kosmetyków do wrażliwej skóry. Okład z płatków owsianych pomoże Ci pozbyć się podrażnień wywołanych poparzeniami oraz przyspieszy gojenie skóry. Jak zastosować okład z płatków? Możesz po prostu namoczyć je w wodzie i nałożyć na poparzone miejsce lub przygotować za pomocą blendera jednolitą pastę.
Co zrobić w przypadku poważniejszych poparzeń?
Wszystkie powyższe rady sprawdzą się tylko wtedy, gdy poparzenia nie są zbyt duże. Jeśli masz po prostu zaczerwienioną, lekko łuszczącą się skórę, korzystaj z nich do woli. W przypadku większych poparzeń, w których pojawiają się bąble, nie obędzie się bez wizyty w aptece. Skorzystaj z aptecznych środków na poparzenia, które zawierają m.in. d-panthenol oraz alantoinę.
Jeżeli oprócz bąbli występują także ropne wycieki, gorączka, opuchlizna oraz wysokie ciśnienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nawet jeśli oparzenie nie okaże się bardzo groźne, dostaniesz profesjonalne wytyczne jak radzić sobie z ranami oraz jakie leki przyniosą Ci największą ulgę.