Data modyfikacji:

5 męskich książek o lesie, drewnie i przyrodzie, które pozwolą Ci wyluzować

Wiemy, gonią Cię terminy, w pracy obowiązki nie maleją, a po powrocie do domu masz całą masę rzeczy do zrobienia. Pora wyluzować. Pomoże Ci w tym nasza lista 5 męskich książek, które przybliżą Cię do natury i rozrywek z gatunku „offline”. Odnajdywanie przyjemności w prostych czynnościach to popularny trend, który z przyjemnością popieramy! To co, jesteś gotowy?

1. „Jak rozpalić ognisko, czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu” - Sally Coulthard


Wieczór spędzony przy kominku nie ma sobie równych. Kominek w połączeniu z gorącą kawą, książką i kocem może być doskonałym panaceum na jesienno-zimową słotę lub chłodniejsze letnie dni. Książka „Jak rozpalić ognisko, czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu” to apoteoza magii płynącej z tej formy relaksu. 

Mogłoby się wydawać, że rozpalanie ognia jest czymś wyjątkowo prostym. Czy wiesz jednak, które drewno pali się najlepiej, które daje najwięcej strzelających iskier, a które wypełni salon zapachem lasu? Książką Sally Couthard w niezwykle prostej i krótkiej formie wyjaśnia zawiłości ognia i wszystkiego, co z nim związane. Bez względu na to, czy planujesz wieczór przy grillu, ognisko na biwaku, czy po prostu chcesz nacieszyć się urokiem kominka – warto ją przeczytać. Co ciekawe, w rozpaleniu ognia pomoże Ci sama książką: na grzbiecie posiada draskę do zapałek!

Oprawa: twarda
Liczba stron: 208

2. „Księga dzikości” - David Scarfe


Chyba każdy mężczyzna czuł się kiedyś małym odkrywcą, przemierzającym dziki i nieokiełznany świat… własnego osiedla lub wioski. Jeśli dzieciństwo spędziłeś na zrywaniu mirabelek z drzew, budowaniu baz wśród zarośli i graniu w podchody do późnego wieczora, książka „Księga dzikości” jest stworzona właśnie dla Ciebie. To powrót do wciągających rozrywek, które odciągną Cię od komputera, smartfona czy konsoli. I to bez względu na to ile masz lat.

Dzięki „Księdze dzikości” poznasz przydatne węzły, zrobisz własnoręcznie łuk oraz dowiesz się, jak grać w pétanque. Gwarantujemy, że na nowo odkryjesz w sobie ciekawe świata dziecko i z przyjemnością wyjdziesz na dwór (lub na pole, jeśli mieszkasz w Krakowie).

Oprawa: twarda
Liczba stron: 272

3. „Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury” - Tristan Gooley

Czy zastanawiałeś się kiedyś co komunikują między sobą ptaki i dlaczego tak pięknie śpiewają, gdy wchodzisz do lasu?  A może zauważyłeś, że drzewa rosnące na skraju lasą wyglądają inaczej niż te tkwiące w jego środku? Książka „Przewodnik wędrowca” autorstwa  Tristana Gooleya pozwoli Ci zrozumieć otaczającą Cię przyrodę i z detektywistyczną skrupulatnością wytłumaczy zawiłe zależności. Wskazówki zawarte w tym podręczniku będą nieocenione podczas spacerów, a otaczająca Cię natura nagle stanie się areną niezwykłych wydarzeń. Wydarzeń, których nie widać na pierwszy rzut oka. „Przewodnik wędrowca” to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli wędrówek, lasów i gór.

Oprawa: twarda
Liczba stron: 424

4. „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” - Lars Mytting


Czy vademecum o drewnie opałowym ma sens? Lars Mytting, norwerski dziennikarz, udowadnia, że drewno jest nie tylko materiałem opałowym, ale przede wszystkim skandynawskim stylem życia. Przygotowanie drewna na opał traktuje on jako sztukę oraz relaksujący rytuał, a jego umiejętności gawędziarza wciągną Cię na długie godziny. 

Dzięki książce „Porąb i spal” dowiesz się, jak najefektywniej obrabiać oraz składować drewno, a także jak rozpoznać to, które będzie paliło się najlepiej. Przybliżysz sobie także procesy pozyskania drewna oraz poznasz historię stosowania drewna opałowego. Nawet jeśli w swoim domu posiadasz kocioł węglowy lub gazowego Junkersa, książka Larsa Myttinga da Ci ogrom przyjemności i praktycznej wiedzy.

Oprawa: miękka
Liczba stron: 256

5. „Instrukcja obsługi lasu” - Peter Wholleben


Pierwsza zasada korzystania z lasu: w lesie to my jesteśmy gośćmi. Zasad jest, rzecz jasna, znacznie więcej, a wszystkie przybliży Ci Peter Wholleben w książce „Instrukcja obsługi lasu”. Kto wie, może to pierwszy krok do tego, by pokochać wędrówki po lesie? 

„Instrukcja obsługi lasu” pozwoli Ci czerpać ogromną przyjemność z przemierzania lasów oraz podpowie, jak nie straszyć zwierząt, co warto obserwować w czasie leśnych spacerów oraz jak uniknąć ataku kleszy i komarów. Jeśli dotychczas spędzałeś weekendy na kanapie lub w miejskich dżunglach, a las wydawał Ci się ostoją grzybiarzy, czas poznać „Instrukcję”. Twoje podejście do lasu zmieni się o 180 stopni.

Oprawa: twarda
Liczba stron: 376

Bez względu na to, którą książkę wybierzesz, już od pierwszych strun poczujesz klimat lasu i dzikiej przyrody. Nie będziemy jednak o tej sielance pisać, najlepiej poczuć ją samemu. Spakuj książkę do plecaka, idź do lasu, rozwieś hamak i ciesz się chwilą.