8 wskazówek, jak przetrwać upał i czuć się świeżo

Słupek na termometrze skoczył do góry. Pora na krótkie spodenki, t-shirty i sandały! Stop! Nie wszędzie taki strój będzie akceptowany, a nawet on nie gwarantuje pełnego komfortu, gdy z nieba leje się żar! Podpowiadamy, jak przetrwać upał i czuć się świeżo jeszcze dłużej!
Od maja zaczynamy coraz częściej uskarżać się na wysokie temperatury. Uskarżać, powiadasz? Przecież czekaliśmy na nie całą zimę! No cóż, coś za coś. Taka pogoda jest znośna, gdy nurkujesz w chłodnym morzu lub sączysz zimnego drinka na basenie. Większość czasu jesteś jednak niewolnikiem biurka lub studenckiej ławy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym przetrwasz upał i będziesz czuć się świeżo.

1. Zmień materiały

Zwróć uwagę na metkę swoich ubrań. Wiosną i latem wybieraj odzież z lżejszych, naturalnych tkanin. Twoja skóra będzie oddychać, a Ty unikniesz zgrzania, przepocenia i będących ich konsekwencją odparzeń i podrażnień. Uwaga! Dotyczy to także Twojej bielizny!

2. Zmień kosmetyki i perfumy

Latem stawiaj na lekkie i świeże zapachy. Dobrym wyborem są nuty cytrusowe oraz mięta. Zmiana kosmetyków do kąpieli (żel pod prysznic, szampon) spowoduje, że po wyjściu spod prysznica będziesz czuć się jak nowo narodzony. Nie wybieraj również zbyt ciężkich perfum. Zimą były świetne, ale teraz będziesz pachnieć jak cała drogeria! Jeśli nie chcesz się dusić (oszczędź tego również osobom dookoła Ciebie), to wybierz perfumy na lato .

3. Pamiętaj o antyperspirancie

Pocenie się nie jest przyjemne ani dla Ciebie, ani dla otoczenia. Masz wrażanie, że skóra się lepi, na ubraniach pojawiają się mokre plamy, a Ty zaczynasz brzydko pachnieć. Dla wielu jest to na tyle drażliwy i wstydliwy problem, że wywołuje u nich stres, a ten jak wiadomo objawia się m.in. wystąpieniem potów. Używaj antyperspirantu; aplikuj go nie tylko pod pachami, ale także zabezpiecz inne obszary ciała (plecy, zgięcie pod kolanem, stopy...).

4. Rozważ golenie

Latem nie tylko brodę warto podciąć. Rozważ golenie owłosienia na ciele . Nie myśl, że to niemęskie. Brak włosków na klatce czy pod pachami to naprawdę dobry pomysł: będzie Ci chłodniej, pot (i antyperspirant!) nie będzie zatrzymywał się na włosach, więc na dłużej zachowasz świeżość.

5. Zrezygnuj z kawy i słodzonych napojów

Odpowiednie nawodnienie usprawnia działanie naszego systemu termoregulacji. Wówczas organizm nie musi produkować dodatkowego sebum. Poza tym woda lepiej gasi pragnienie. Słodkie napoje i kawa odwadniają ciało. Radzimy również nie przesadzać z herbatą.

6. Jedz więcej warzyw i owoców

Produkty te są zasobne w witaminy, minerały i wodę. Poprawiają pracę organizmu, uzupełniają braki w składnikach odżywczych (zauważysz poprawę kondycji, ogólnego samopoczucia oraz urody) i po zjedzeniu rozsądnej porcji nie pozostawiają uczucie ciężkości, które towarzyszy konsumpcji innych dań.

7. Pamiętaj o filtrze przeciwsłonecznym

Nie tylko wysokie temperatury, lecz także silne słońce dadzą Ci się we znaki. Nieprzyjemne pieczenie i oparzenia to coś, czego możesz uniknąć, stosując kremy z filtrem . Aplikuj je na odkryte części ciała, a w szczególności na twarz (wybierz przeznaczony do tego krem).

8. Chłodne prysznice

Chłodne prysznice przynoszą ulgę, gdy na zewnątrz panuje żar. Jeżeli tylko masz taką możliwość, to koniecznie weź prysznic w ciągu dnia. Warto również na chwilę wskoczyć pod wodę rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem.