Data modyfikacji:

Bojówki męskie - najgorszy model spodni?

Bojówki męskie były popularne przede wszystkim w latach 90. Szybko, jednak zostały uznane przez stylistów za przejaw kiczu i złego smaku. Po kilkunastu latach nieobecności ten model spodni znów powraca do świata mody tyle, że pod nazwą spodni cargo. W jaki sposób powinno się nosić te szerokie spodnie, aby zachować męski i modny out fit? Czy nadają się one tylko do zestawów w stylu militarnym?
Spodnie bojówki męskie należą do tych elementów męskiej garderoby, które wywodzą się bezpośrednio z ubioru wojskowego. Od 1938 roku nosili je żołnierze brytyjskich sił zbrojnych. Szeroki krój spodni wraz ze zwężającymi się u dołu nogawkami, miał zapewnić mundurowym całkowitą swobodę poruszania się.  Dodatkowe obszerne kieszenie po bokach spodni, umożliwiały chowanie w nich amunicji lub opatrunków. Po latach bojówki męskie stały się popularne wśród różnego rodzaju subkultur, a następnie okazały się  ulubionym modelem spodni dla wędkarzy i mechaników. To wszystko oczywiście za sprawą licznych i dużych kieszeni. W tamtym czasie spodnie występowały przede wszystkim w dwóch podstawowych kolorach: khaki i piaskowym. Współczesne spodnie cargo charakteryzują się dużym zwężeniem nogawek, przez co wpisują się w ogólny modowy trend. Choć ich kolorystyka jest bardziej urozmaicona, to trzeba przyznać, że spodnie bojówki męskie najlepiej prezentują się w czerni, granacie, szarym i oliwkowym.

Bojówki męskie w stylu militarnym

Spodnie cargo ze względu na niezbyt dobrą sławę, nie są najłatwiejszym elementem stylizacyjnym. Bardzo łatwo jest w tym przypadku popełnić modową gafę i wyglądać dość śmiesznie. Szeroki krój spodni z całą pewnością utrudnia dopasowanie odpowiedniego zestawu. Jednakże coraz węższe bojówki męskie znajdą swojego sprzymierzeńca w stylu safari i militarnym. Tym samym powyższy model spodni zawsze będzie dobrze komponować się z bomberką męską lub innymi skórzanymi kurtkami, prostymi T-shirtami z długim/krótkim rękawem oraz botkami męskimi. Oczywiście królującym kolorem tego typu stylizacji pozostanie ciemnozielony lub khaki.  T-shirt możemy również zamienić na sportową koszulę, a do całej stylizacji dodać również męską biżuterię w postaci prostej skórzanej bransoletki lub zegarka. Innymi dodatkami podkreślającymi militarny styl spodni bojówek męskich będą z całą pewnością różnego rodzaju naszywki na kurtce.

Oliwkowe spodnie bojówki męskie możemy równie dobrze zestawić z białym T-shirtem oraz granatową bomberką męską. Inną stylizacją mogą być spodnie w kolorze szarym wraz z ciemnozieloną dłuższą kurtką z kieszeniami oraz czarnym T-shirtem. W tego typu zestawach możemy postawić na bardziej "militarne" buty (botki, oficerki) lub zwykłe czarne adidasy.

Spodnie cargo - jak nosić?

Czy spodnie bojówki męskie można nosić w nieco bardziej eleganckiej wersji? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna, ponieważ z gruntu ten typ spodni należy do mody casualowej. Choć z jednej strony nie ma sensu na siłę dodawać szyku tego typom spodni, to z drugiej strony zawsze warto trochę poeksperymentować. Czasami wystarczy odrobinę chęci, aby efekt był zdumiewający. Wbrew powszechnym opiniom warto zaryzykować i spróbować połączyć spodnie cargo ze sportową koszulą lub marynarką. Należy jednak pamiętać, aby wybrać taki model spodni, który będzie miał faktycznie zwężone nogawki. Możemy także poszukać bojówek z nieco mniejszą ilością kieszeni po boku. Współcześnie ich praktyczność jest znikoma, ponieważ używamy plecaków i toreb. Ponadto, wypchane kieszenie nie należą do najbardziej estetycznego widoku.

Oliwkowe spodnie bojówki męskie spróbujmy ubrać do niebieskiej koszuli w drobną kratę. Choć oba te elementy wywodzą się zupełnie z innych stylizacji, to możemy je połączyć za pomocą pikowanego lub wełnianego bezrękawnika. W wersji wiosenno-letniej do takiego zestawu możemy dobrać mokasyny męskie, a w okresie jesiennym dobrze sprawdzą się botki lub sztyblety. Niemal za każdym razem do spodni cargo warto używać skórzanego paska, który zaznaczy i oddzieli męską sylwetkę.


Jeżeli chcielibyśmy do bojówek dopasować marynarkę, to musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Pod żadnym pozorem nie próbujmy zakładać jednolitych, gładkich marynarek.  Tego typu zestawy smart casual nigdy się nie sprawdzają. Bojówki męskie wyglądają w takich zestawach bardzo kiczowato. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór ciemnoszarej marynarki w kratę oraz dopasowanie jej do butelkowej zieleni spodni. Pod spód marynarki powinniśmy ubrać koszulę lub sweter, który będzie łączyć te dwa skrajne style. W tym przypadku sprawdzi się czarny sweter z jakimś casualowym wzorem lub sportowa koszula z jeansu. Bez dwóch zdań spodnie z cargo nie będą nadawać się do zestawów z elegancką koszulą oraz krawatem.

Bartłomiej K.