Data modyfikacji:

Buty zamszowe męskie - jesienny trend czy jednorazówka?

Zamsz jest materiałem, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Ubrania wykonane z tego rodzaju skóry są przyjazne w dotyku, a także występują w oryginalnych kolorach. Jednym z najbardziej popularnych produktów są oczywiście buty zamszowe męskie. Zawsze jednak pojawia się pytanie, czy ten typ skóry nadaje się na chlapę lub chodniki pokryte śniegiem? Jak czyścić buty zamszowe, aby zachowały dobry wygląd?

Zamsz prezentuje się dobrze jedynie wtedy, kiedy jest czysty. Niestety przejściowe pory roku obfite są w deszcze, a co za tym idzie - łatwo jest się pobrudzić. Jednym z pojawiających się problemów jest odpowiedni dobór obuwia na niepogodę. Faktura butów zamszowych męskich jest niezwykle delikatna, przez co łatwo ją uszkodzić. Wielu posiadaczy tego rodzaju butów zna problem pojawiających się plam na skórze lub blaknącego koloru. A zatem czym czyścić zamsz i w jaki sposób go pielęgnować, aby móc przez długi czas cieszyć się ich elegancją?

Pamiętaj o pielęgnacji!

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu swojego obuwia. Buty zamszowe męskie pokryte są charakterystycznym "meszkiem", dlatego przy ich pielęgnacji warto użyć profesjonalnego sprayu lub impregnatu z aplikatorem gąbkowym. Te specyfiki w przeciwieństwie do różnego rodzaju kremów i wosków – nie spowodują, że faktura butów ulegnie nadmiernemu zmatowieniu. Jednakże w mniejszy sposób ingerują one w materiał butów, przez co mogą okazać się trochę mniej skuteczne. Rola impregnowania w wątku czym czyścić zamsz jest nie do przecenienia, ponieważ chroni ona buty przed działaniem wilgoci oraz rozwijania się bakterii i grzybów. Skóra pod wpływem tego rodzaju specyfiku lepiej "oddycha", co ma bezpośredni wpływ na naszą higienę oraz komfort.

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czym czyścić zamsz, to miej na uwadze potrzebę odpowiedniego sposobu przechowywania tego typu obuwia. Skóra jest wyczulona zarówno na wilgoć, jak i na ostre promienie słoneczne. Pod wpływem tego drugiego czynnika, buty mogą stracić swój pierwotny kolor i blask. W domu nie przechowuj ich w zamkniętych pudełkach, ani też nie stawiaj  obok kaloryfera.


Jak czyścić buty zamszowe?

Stało się – jest plama. Może nie największa, ale na pewno widoczna. W przypadku zamszu nie należy czekać, aż plama wyschnie i może "zniknie". Buty zamszowe męskie są na tyle delikatne, że brak natychmiastowej interwencji z Twojej strony może kosztować je nieodwracalnym zniszczeniem. Jeżeli obuwie jest wilgotne, to najpierw musisz poczekać do momentu jego wyschnięcia. W tym celu wyjmij sznurówki i "otwórz" but. Nigdy nie susz przy pomocy suszarki do włosów lub stawiając obuwie na kaloryferze. Źle wysuszony but spowoduje, że bez różnicy czym wyczyścisz zamsz –  skóra i tak nie wchłonie dobrze środka czyszczącego.
W kwestii – jak czyścić buty zamszowe, trzeba być bardzo ostrożnym. Używanie chemicznych detergentów nie zawsze jest wskazane. Wyjątkiem są oczywiście specjalne pasty do butów. Z całą pewnością dobrze jest wykorzystać środki, które posiadamy w domu. Niekiedy to właśnie one są najlepszą odpowiedzią na pytanie, czym czyścić zamsz? Jeżeli wysuszyliśmy już nasze obuwie, to w pierwszej kolejności pozbądźmy się błota. W tym celu możemy użyć zarówno specjalnej szczotki, jak i zwykłą ściereczką nasączoną wodą. Taki rodzaj pielęgnacji powinieneś stosować po każdym dniu noszenia butów zamszowych męskich


W przypadku usuwania plam dobrym sposobem może okazać się gumka do mazania. Choć tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne, to niestety takie rozwiązanie może zostawić ślady na zamszu. Dlatego warto zakupić dostępną na rynku specjalną gumkę do czyszczenia obuwia. Innym sposobem – jak czyścić buty zamszowe, jest nałożenie na plamę kilku kropli octu spirytusowego, a następnie starcie plamy czystą ściereczką lub szczoteczką do butów.
Na rynku dostępne są również pianki oraz inne środki do zamszu. Ich skład odpowiada specyfice tego rodzaju skóry i sposobu, w jaki należy czyścić buty zamszowe. Najczęściej preparaty te stosuje się bezpośrednio na but lub przy użyciu szczotki.

Buty zamszowe męskie - idealne na suchą jesień?

Choć buty zamszowe można bez większych problemów szybko wyczyścić, to sprawdzą się one przede wszystkim na porę suchą. Nie oznacza, to jednak, że lekkie opady deszczu zniszczą to obuwie. Jeżeli wiemy czym czyścić zamsz, to buty posłużą nam podczas deszczu, ale nie podczas ulew! Na ten drugi rodzaj pogody przeznaczone są kalosze. Jeżeli decydujemy się na noszenie rakich butów w niepogodę, to pamiętajmy o tym, aby skóra miała cza, by dobrze wyschnąć. Tym samym w sprawie jak czyścić buty zamszowe, pamiętaj: w deszczowych sezonach należy zainpregnować obowie parę razy.

Bartłomiej K.