Data modyfikacji:

Co można zabrać do samolotu - pakujemy bagaż podręczny

Po powstaniu tanich linii lotniczych coraz więcej osób stać na przemieszczenia się między miastami czy państwami właśnie samolotem. Jest to o wiele wygodniejsza podróż, podczas której nie musimy skupiać się na drodze czy tkwić w korkach na autostradzie. Loty umożliwiają także skrócenie czasu podróży nawet o kilka godzin. Jednak dużo osób nie orientuje się w pojęciu bagażu podręcznego i rejestrowanego oraz rzeczy, które można przewozić czasami za darmo.

Bagaż podręczny, a bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany jest głównym ekwipunkiem, który jest opłacany i przechowywany w luku bagażowym. Po przybyciu na lotnisko można go przekazać bezpośrednio przy odprawie lub wcześniej w specjalnym punkcie zrzutu bagażu. Podobnie jak każdy ekwipunek składany w ręce linii lotniczych wymaga odpowiednich rozmiarów i wagi, a także listę rzeczy zakazanych.

Bagaż podręczny znajduje się razem z pasażerem podczas lotu, na specjalnej półce nad siedziskiem lub pod poprzedzającym fotelem. W tym miejscu należy wyróżnić kilka podstawowych zasad, kierując się nimi można zaoszczędzić dużo miejsca i niepotrzebnie nie dopłacać za nadbagaż. W przypadku niektórych linii lotniczych cena może zaczynać się od 50 Euro wzwyż.

  • Zamiast walizki najlepiej wybrać plecak podróżny. Jest to dobre rozwiązanie także z tego względu, iż w niektórych liniach lotniczych pod uwagę brane są elementy wystające, czyli kółka, rączki czy uchwyty. Plecak jest bardziej elastyczny. Należy dobrze zastanowić się, czy niektórych rzeczy nie kupimy na miejscu i zabrać tylko najpotrzebniejsze przedmioty.
  • Przy przewozie kosmetyków należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących substancji płynnych. Tyczy się to nawet płynu do soczewek czy wody.
  • Rzeczy poddawane kontroli powinny znaleźć się na wierzchu pakowanych rzeczy.
  • Dokumenty, portfel czy paszport powinno przechowywać się w zewnętrznej kieszonce. W bagażu podręcznym dobrym pomysłem jest rolowanie ubrać i pakowanie ich obok siebie.

Niemowlętom nie przysługuje bagaż podręczny. Wszelkie produkty przewozić muszą ich opiekunowie, co nie upoważnia do zwiększenia ilości czy pojemności ekwipunku podręcznego. Jeśli chcesz bezproblemowo przewieźć większą ilość rzeczy, możesz skorzystać z klasy biznesowej lub pierwszej, gdzie panują inne zasady przewozu pakunków. Należy także pamiętać, że jeśli bagaż podręczny przekroczy dozwolony limit objętościowy lub wagowy, może zostać przemianowany i odesłany jako bagaż rejestrowany.

Ponieważ bagaż rejestrowany w luku bagażowym może ulec uszkodzeniu, w ekwipunku podręcznym należy mieć wszystkie wartościowe i delikatne przedmioty, jak aparat fotograficzny, dokumenty, laptop, biżuteria czy pieniądze.

Lot - bagaż podręczny

Każda linia lotnicza posiada ściśle określone przepisy dotyczące bagażu, sposobu jego przewozu i rzeczy dozwolonych/zakazanych. W przypadku linii Lot ilość ekwipunku zależy od klasy podróży :

  • Klasa Business – dozwolone są 2 sztuki bagażu maksymalnie do 9 kg każda.
  • Premium Economy, obejmująca loty międzykontynentalne – możemy zabrać 2 sztuki bagażu ważących do 12 kg, gdzie jedna sztuka maksymalnie 8 kg.
  • Premium Economy, obejmująca loty międzynarodowe; Klasa Ekonomiczna oraz Economy Simple – jedna sztuka bagażu do 8 kg.

Dozwolone wymiary bagażu w Locie to 55 cm x 40 cm x 23 cm. W cenie biletu na pokład można zabrać ze sobą :
torebkę damską, męską lub laptopa o wymiarach 40 cm x 35 cm x 12cm,
osoby z dziećmi pokarm oraz wózek dziecięcy,
osoby niepełnosprawne wózek inwalidzki, kule lub inny sprzęt umożliwiający poruszanie się.

Ryanair - bagaż podręczny

Linie lotnicze Ryanair oferują taryfę Plus/Flexi Plus, która pozwala wnieść na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego do 10 kg, która nie przekracza wymiarów 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz jedną torebkę lub laptopa o wymiarach 35 cm x 20 cm x 20 cm. 

Podobnie jak w Locie darmowy bagaż nie przysługuje niemowlętom w wieku od 8 do 23 miesięcy, które podróż odbywają na kolanach rodziców. Jednak osoba towarzysząca, oprócz standardowego ekwipunku może zabrać ze sobą torbę z akcesoriami dziecięcymi, jednak nie może ona przekraczać 5 kg. Ryaniar zastrzega, że na pokładzie mieści się 90 bagaży podręcznych. W przypadku przekroczenia limitu zostają one bezpłatnie składane do luku bagażowego. 

Jeśli posiadamy torby ze sklepów bezcłowych, można je wnieść na podkład razem z bagażem podręcznym.

Bagaż podręczny – co możemy wnieść na pokład?

Płyny, kosmetyki, pasty, spraye, żywność w płynnej formie i inne substancje o ciekłej konsystencji

Dozwolone jest przewożenie substancji ciekłych do 100 ml w przeźroczystym opakowaniu możliwym do otwarcia i nieprzekraczającym 1 litr i o wymiarach 20 cm x 20 cm. Torba nie powinna być otwierana przez pasażera aż do momentu wylądowania na lotnisku.

Przedmioty ostre

Linie lotnicze zabraniają przewożenia w bagażu przedmiotów o o strych zakończeniach. Natomiast bez problemu można zapakować buty na szpilkach, jednorazowe maszynki do golenia czy cążki do skórek i paznokci, a nawet małe nożyczki.

E-papieros

Dozwolone jest posiadanie w bagażu podręcznym e-papierosa i podlega on takim samym przepisom jak przewóz płynów i substancji ciekłych. Na pokładzie samolotu panuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu, nawet w postaci e-papierosa.

Urządzenia elektroniczne

Ze względu na możliwość uszkodzenia sprzętu w luku bagażowym, zalecane jest przewożenie elektroniki w bagażu podręcznym. Są to aparaty fotograficzne, akcesoria fotograficzne bez ostrych zakończeń, baterie, ładowarki, telefon komórkowy, laptop, sprzęt do modelowania włosów, odtwarzacze mp3, kamera, depilatory, czajnik turystyczny, konsole.

Artykuły medyczne oraz leki

Leki na receptę oraz suplementy bez problemu można zamieścić w bagażu podręcznym, należy jednak uprzednio zgłosić to przy kontroli, a lekarstwa powinny być trzymane w przeźroczystej folii. Dodatkowo na pokład można wnieść ciśnieniomierz, inhalator, urządzenia dla cukrzyków czy laskę do wspierania się bez ostrych zakończeń.

Jedzenie

Na pokładzie samolotu dozwolone są produkty o stałej konsystencji, np. kanapki, ciastka, kawa czy przyprawy. Żywność płynna podlega tym samym prawom, co płyny. Należy pamiętać, że w wielu krajach niedozwolone jest przewożenie niektórych produktów spożywczych.

Przed przystąpieniem do podróży samolotem warto także zapoznać się ze szczegółowym spisem rzeczy zakazanych, których nie można wnieść do bagażu podręcznego, a nawet rejestrowanego. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotnisku. Należy pamiętać, że przewoźnik po wykryciu rzeczy niedozwolonych może odmówić wpuszczenia nas na pokład.