Mapy i kompas
Oznakowania szlaków zazwyczaj są dobre, ale mogą zawieść. Głupio byłoby się w górach zgubić, więc najprostszym sposobem będzie skorzystanie z map. Możesz posiłkować się tymi internetowymi, ale papierowa mapa ma jedną ważną zaletę – nie rozładuje się w najmniej oczekiwanej sytuacji. Weź też kompas, który pozwoli Ci ustalić kierunek i w awaryjnej sytuacji posłuży Ci do nawigacji na azymut.
Apteczka
Wielbiciele gór dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy noszą apteczkę oraz tych, którzy jeszcze nigdy nie musieli jej użyć. Nawet drobne skaleczenie czy otarcie może doprowadzić do niebezpiecznej lub niekomfortowej sytuacji. Weź ze sobą kilka plastrów, bandaż, środek przeciwbólowy, tabletkę na biegunkę oraz koc termiczny. Ten ostatni nie zajmuje wiele miejsca, a może się przydać w sytuacji, gdy któryś z Twoich kompanów złamie nogę i będziecie musieli oczekiwać na transport. Do apteczki wrzuć także gwizdek ratunkowy i mały zestaw naprawczy (nitka, igła, sznurek, opaski zaciskowe), którym naprawisz np. urwane ucho plecaka, zerwaną sznurówkę czy urwany guzik od spodni.
Latarka
Wiosna to nadal okres, w którym zmrok może przyjść zaskakująco szybko. Zabezpiecz się na wypadek przedłużającej się wędrówki i weź ze sobą latarkę. W awaryjnych sytuacjach wystarczy najprostszy model, nawet ten przypinany do kluczy. Zwróć uwagę na liczbę lumenów (min. 100 lm) oraz czas świecenia na jednej baterii. Najlepiej, jeśli latarka będzie posiadała kilka trybów np. najmocniejszy, o połowę słabszy oraz ekonomiczny (1 lumen). Wolne ręce podczas maszerowania po zmroku zapewni Ci zaś latarka czołowa, często polecana przez doświadczonych wędrowców. A, ważna sprawa! Wybierz model renomowanej marki, specjalizującej się w produkcji latarek. Te bazarowe są bardzo słabe i psują się już po kilku użyciach.