Data modyfikacji:

Co zabrać na wiosenne górskie wędrówki?

Tatry, Pieniny, Bieszczady, Gorce, Karkonosze – polskie pasma górskie być może nie należą do najwyższych, za to zachwycają urodą. Są doskonałym miejscem do przemierzania pieszych wędrówek, których sezon zaczyna się już niebawem. Nie czekaj do wiosny i skompletuj ekwipunek na wypad w góry już dziś. Co warto mieć ze sobą na szlaku?

Buty


Co jest najważniejszym elementem ekwipunku podczas długiej wędrówki? Ci, którzy kiedykolwiek wrócili z niej z opuchniętymi, obdartymi i odparzonymi stopami z pewnością stwierdzą, że buty. Dobrej jakości buty trekkingowe męskie to w górach absolutna podstawa. Gruba i sztywna podeszwa zabezpieczy Cię przed kamieniami, wysoka cholewa usztywni staw skokowy, a solidny bieżnik zapewni Ci przyczepność do podłoża. Buty trekkingowe na długą wyprawę powinny być przewiewne i wygodne. Nie sugeruj się jednak tym, jak czujesz się w nich w sklepie. Przed wyjściem na wielokilometrową wędrówkę przetestuj je w mieście. Wczesną wiosną w górnych partiach gór zalega jeszcze śnieg oraz lód, dlatego weź ze sobą nakładki na buty z kolcami oraz stuptuty. 

Odzież


Nie daj sobie wmówić producentom sprzętu trekkingowego, że do spacerowania potrzebujesz odzieży za kilka tysięcy złotych. Wystarczy, że wybierzesz tę wykonaną z dobrych, przewiewnych oraz zapewniających komfort termiczny materiałów. Postaw na wełnę lub syntetyczne materiały stworzone z myślą o trekkingu. Bawełniany podkoszulek będzie mokry od potu zanim jeszcze znajdziesz się na szlaku turystycznym. Pamiętaj też o tym, że w górach warunki mogą zmienić się w mgnieniu oka. Na wysokości powyżej 1000 m będzie znacznie chłodniej niż u podnóża gór. Bez względu na porę roku zabierz ze sobą co ciepłego (np. polar lub kurtkę), czapkę (lub chustę chroniącą przed słońcem), kurtkę przeciwdeszczową (lub ponczo) oraz okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnij o pasku, bo osuwające się spodnie będą bardzo uciążliwe. 

Plecak


W czym przenieść cały ekwipunek? Ludzkość jeszcze nie wymyśliła niczego lepszego niż plecak. Jaki wybrać? Możliwie najmniejszy. Pakowanie zbyt dużej ilości sprzętu to największy błąd początkujących. Choć dwudziestokilogramowy ekwipunek w pierwszej chwili nie wydaje się ciężki, to już po kilku kilometrach może wgniatać Cię w ziemię. Zadbaj raczej o to, by plecak był trwały i dobrze przemyślany. Kieszenie boczne na butelki wody ułatwią wędrówkę, a system nawiewników na plecach zapobiegnie nadmiernemu poceniu. 

Kijki trekkingowe


Każdy fan motoryzacji wie, że napęd na cztery łapy jest najskuteczniejszy. Dotyczy to nie tylko samochodów. Kijki trekkingowe, które być może kojarzą Ci się ze starszymi paniami uprawiającymi nordic walking, będą w górach nieocenione. Zapewnią Ci dodatkowe podparcie, ułatwią pokonywanie strumieni i przeszkód, a w trakcie zejścia z góry posłużą jako hamulce. Musisz bowiem wiedzieć, że schodzenie z gór bywa trudniejsze niż wchodzenie na nie.

Mapy i kompas


Oznakowania szlaków zazwyczaj są dobre, ale mogą zawieść. Głupio byłoby się w górach zgubić, więc najprostszym sposobem będzie skorzystanie z map. Możesz posiłkować się tymi internetowymi, ale papierowa mapa ma jedną ważną zaletę – nie rozładuje się w najmniej oczekiwanej sytuacji. Weź też kompas, który pozwoli Ci ustalić kierunek i w awaryjnej sytuacji posłuży Ci do nawigacji na azymut.

Apteczka


Wielbiciele gór dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy noszą apteczkę oraz tych, którzy jeszcze nigdy nie musieli jej użyć. Nawet drobne skaleczenie czy otarcie może doprowadzić do niebezpiecznej lub niekomfortowej sytuacji. Weź ze sobą kilka plastrów, bandaż, środek przeciwbólowy, tabletkę na biegunkę oraz koc termiczny. Ten ostatni nie zajmuje wiele miejsca, a może się przydać w sytuacji, gdy któryś z Twoich kompanów złamie nogę i będziecie musieli oczekiwać na transport. Do apteczki wrzuć także gwizdek ratunkowy i mały zestaw naprawczy (nitka, igła, sznurek, opaski zaciskowe), którym naprawisz np. urwane ucho plecaka, zerwaną sznurówkę czy urwany guzik od spodni. 

Latarka


Wiosna to nadal okres, w którym zmrok może przyjść zaskakująco szybko. Zabezpiecz się na wypadek przedłużającej się wędrówki i weź ze sobą latarkę. W awaryjnych sytuacjach wystarczy najprostszy model, nawet ten przypinany do kluczy. Zwróć uwagę na liczbę lumenów (min. 100 lm) oraz czas świecenia na jednej baterii. Najlepiej, jeśli latarka będzie posiadała kilka trybów np. najmocniejszy, o połowę słabszy oraz ekonomiczny (1 lumen). Wolne ręce podczas maszerowania po zmroku zapewni Ci zaś latarka czołowa, często polecana przez doświadczonych wędrowców. A, ważna sprawa! Wybierz model renomowanej marki, specjalizującej się w produkcji latarek. Te bazarowe są bardzo słabe i psują się już po kilku użyciach. 

Przygotowywanie jedzenia oraz picia


Jedzenie i picie podczas wędrówki? Nic prostszego! Wystarczy wziąć dużą butelkę wody oraz suchy prowiant, np. suchary, mieszankę studencką, kabanosy itd. Ale po co się ograniczać? W dłuższej trasie morale z pewnością podniesie Ci ciepła herbata z termosu lub gorący posiłek podgrzany na składanej gazowej kuchence turystycznej. Lekka kuchenka waży mniej niż półlitrowa butelka wody i zajmuje podobną ilość miejsca. 

Jeśli zaś nie lubisz non stop sięgać po butelkę z wodą, wybierz pojemny bukłak na wodę. Kierując się zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” weź ze sobą kilka tabletek do uzdatniania wody. Zmieszczą się nawet do portfela, a gdy zabraknie Ci napoju do picia, będziesz mógł uzdatnić wodę nawet z jeziora lub strumyka. 

Piesze wycieczki to doskonały sposób na wiosenną i letnią aktywność. Nie musisz posiadać sprzętu o wartości dobrego samochodu, by ruszyć na górskie szlaki. To mit. Wystarczą Ci chęci, dobre towarzystwo i kilka powyższych elementów, które zadbają o Twoją wygodę oraz bezpieczeństwo.

Szymon Sonik