Data modyfikacji:

Jak czyścić i pielęgnować buty zamszowe

Zamszowe buty to kwintesencja elegancji i stylu. Na dobre zagościły w kanonie mody męskiej, a potwierdzeniem ich sukcesu może być wielki rockowy przebój Carla Perkinsa z 1955 r. - „Blue Suede Shoes”, do napisania którego były inspiracją. Ale jak zadbać o buty zamszowe, by służyły nam przez długi czas? Oto kilka ważnych porad, zwłaszcza przed sezonem zimowym.

Zamsz – czym jest?


Zamszowe buty cenione są za swoją uniwersalność. Ze względu na niewymuszoną elegancję nadają się zarówno do nieformalnych garniturów, jak i do chinosów lub nawet dżinsów. Doskonale współgrają z tweedem, flanelą oraz cięższymi tkaninami, które mogłyby gryźć się z butami wykonanymi z połyskującej skóry licowej. Co ważne, zamsz sprawdzi się w wielu warunkach pogodowych, nie tylko latem. Zamszowe trzewiki lub oxfordy posłużą nam również jesienią i zimą.

Ale czym właściwie jest zamsz? Jest to wygarbowana skóra. Nie posiada jednak gładkiej warstwy licowej, dlatego charakteryzuje ją miękkie i krótkie włosie. Z uwagi na to, że jest chłonna i ciągliwa, wiele osób unika zamszu, obawiając się trudności w jego pielęgnacji. Na szczęście w rzeczywistości pielęgnacja zamszowych butów nie jest tak trudna. Pamiętając o kilku ważnych zasadach utrzymamy ich piękny wygląd przez wiele lat. Co więcej, w wielu przypadkach utrzymanie w dobrym stanie butów zamszowych może być łatwiejsze, niż tych ze skóry licowej lub nubuku. 

Jak czyścić buty zamszowe?

Większość delikatnych zabrudzeń usuniemy za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Jeśli  wolisz podejść do tematu bardziej profesjonalnie, wybierz specjalną szczoteczkę do czyszczenia zamszu. Doskonale sprawdzi się także gumka do mazania, którą wyczeszemy nawet zasuszone ślady błota lub kurzu. Musimy jednak wybrać tę białą lub neutralną, pozbawioną barwnika, bo efekt czyszczenia byłby odwrotny. W awaryjnych sytuacjach uratuje nas zaś… skórka od chleba. Jej twarda strona całkiem dobrze poradzi sobie z suchymi zabrudzeniami. Zamsz jest materiałem miękkim, więc bez względu na to czym go wyczesujemy, musimy robić to niezwykle delikatnie.

Nieco więcej troski wymagają duże plamy i zabrudzenia, których nie usuniemy szczoteczką na sucho. Najbezpieczniej będzie użyć past do czyszczenia zamszu. Koniecznie wybierz taką, która pasuje do koloru twoich butów lub neutralną. Możesz również skorzystać z domowych sposobów. Zrób pastę z sody oczyszczonej i mleka lub nasącz ściereczkę flanelową odrobiną octu spirytusowego.

Plamę czyścimy dopiero po wyschnięciu butów. Nie wolno ich jednak suszyć suszarką lub kłaść na grzejniku. Najlepiej pozostawić do wyschnięcia w cieniu, wypychając wnętrze butów gazetami. Tłuste plamy możemy wcześniej delikatnie zebrać za pomocą chusteczki lub ściereczki, uważając, by jej nie rozetrzeć. Po wstępnym osuszeniu nakładamy pastę na zabrudzone miejsce. Nie dociskamy, ani nie wcieramy jej w materiał. Pozostawiamy na moment, a po chwili delikatnie zbieramy. W ten sposób usuniemy także przebarwienia po zimowych roztopach. Receptą na tłuste plamy okaże się zaś talk.

Ważne: przed zastosowaniem preparatu koniecznie sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu. Warto wykorzystać w tym celu małe skrawki skóry, które często dołączane są do butów.

Codzienna pielęgnacja butów zamszowych


Buty zamszowe bez przeszkód posłużą nam na co dzień, nie trzeba się obawiać ich zniszczenia. Codzienna pielęgnacja jest niezwykle prosta. W porównaniu z butami ze skóry licowej, które wymagają regularnego pastowania i polerowania, może być nawet łatwiejsza. Polega na ścieraniu drobnych zabrudzeń oraz osiadającego na butach kurzu, doprowadzającego w dłuższym okresie do przebarwień. Podczas użytkowania butów włókienka zamszu ulegają zmierzwieniu, co może wyglądać nieestetycznie. Dzięki szczoteczce do zamszu wygładzimy powierzchnię butów i nadamy im nowego blasku.

Ratujemy zamszowe buty


Niestety, niektóre plamy mogą być jednak silniejsze niż preparaty czyszczące. Nie oznacza to jednak, że musimy się rozstawać z butami. Zamsz doskonale poddaje się renowacji, którą możemy zlecić profesjonalnej firmie lub przeprowadzić samemu. Na rynku znajdziemy preparaty koloryzujące, które pomogą nam odzyskać pierwotną barwę zamszu. Ciekawym sposobem na odnowienie butów będzie także przefarbowanie ich na całkiem nowy kolor za pomocą farby. Efekt może być zniewalający!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć


Aby nie przejmować się zbyt częstym czyszczeniem, a już na pewno ratowaniem butów, musimy dokładnie zakonserwować zamsz. Specjalny środek pielęgnacyjny w spray’u zabezpieczy buty zamszowe przed nasiąkaniem wilgocią oraz tłustymi plamami. Preparat zapobiegnie przy okazji przebarwieniom zamszu, a także ułatwi jego późniejsze czyszczenie. To rzecz, o której nie możemy zapomnieć. Na koniec warto dodać, że skóra zamszowa jest bardzo wrażliwa na promienie słońca, więc aby uniknąć wypłowienia koloru, należy przechowywać buty w zacienionym miejscu.

Jak widać, czyszczenie butów zamszowych jest, w gruncie rzeczy, bardzo proste. Stosując się do powyższych wskazówek będziesz cieszyć się ich nieskazitelnym stanem przez wiele lat. A warto, bowiem dobre zamszowe oxfordy, trzewiki lub lafoersy są ponadczasowe.

Szymon Sonik