Data modyfikacji:

Jak czyścić skórzane buty, by wyglądały jak nowe?

Każdy kto kiedykolwiek używał skórzane obuwie, wie że należy o nie odpowiednio dbać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, może nam ono posłużyć na długie lata. Obuwie długo zachowa swój kształt, nie popęka i będzie chroniło nasze stopy przed wpływem czynników atmosferycznych. Dobra pielęgnacja, to z jednej strony preparaty jakie stosujemy, a z drugiej strony sposób w jaki czyścimy i przechowujemy nasze buty. Jako, że skórzane obuwie, to dość kosztowna inwestycja, warto stosować się do paru, prostych reguł, byśmy jak najdłużej mogli z niego korzystać. Jak czyścić skórzane buty? Jak odnowić skórzane buty domowymi sposobami? Sprawdź!

Jak czyścić skórzane buty?

Jak impregnować buty?

W pierwszej kolejności należy nasze buty odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, zanim wyjdziemy w nich na zewnątrz. Podstawą jest impregnacja, czyli nasycenie skóry substancją, która w tym przypadku, ma zapobiec przemakaniu obuwia.
Jest to sposób na to, by skóra długo zatrzymała swe właściwości. Posłuży nam do tego impregnat do butów, bardzo ważne jest, by go nałożyć przed pierwszym założeniem obuwia. Do różnych materiałów, stosuje się różne substancje, dlatego warto upewnić się, czy kupujemy odpowiedni środek.
W przypadku butów wykonanych ze skóry licowej, należy używać impregnatów tłuszczowych, które będą nieskuteczne do impregnowania zamszu. Do zabezpieczenia obuwa, będziemy potrzebować oleju i tłuszczu do skór, oczyszczoną terpentynę, bawełniane ściereczki oraz pastę woskowo-żywiczną.

Przeczytaj również: Jak odnowić zamszowe buty? Domowe sposoby

Podczas pierwszej impregnacji, wystarczy umyć buty wilgotną ściereczką. Jeśli znajdują się na nich pozostałości past i innych środków, przemywamy je terpentyną. Następnie nakładamy olej i czekamy kilka godzin. Ten etap, może wymagać powtórek, nakładamy olej aż skóra stanie się elastyczna i nawilżona. Po olejowaniu, czekamy 24 godziny i możemy nałożyć na buty tłuszcz. Znowu pozwalamy na wniknięcie preparatu przez 24 godziny.
Na koniec na buty nakładamy pastę woskowo-żywiczną. Tak zaimpregnowane buty, będą chronione przed przemakaniem przez kilka tygodni.

Jak prawidłowo czyścić buty?

Odpowiednio wypielęgnowane buty powinniśmy regularnie czyścić i pastować. Pasta do butów, nie tylko pozwoli nam o nie zadbać, ale również sprawi, że będą się elegancko prezentować. Zapobiegnie wysuszaniu i pękaniu skóry.
Czyszczenie butów jest konieczne przed każdym ich pastowaniem, gdyż osadzają się na nich wszelkie zanieczyszczenia z ulicy. Na początek czyścimy podeszwę z ziemi i błota, za pomocą suchej miękkiej szczotki. Następnie miękką szczotką z włosia, delikatnie czyścimy powierzchnię buta. Trudniejsze zabrudzenia, możemy delikatnie zmoczyć parą wodną, będzie łatwiej je usunąć. W ten sam sposób możemy odświeżyć buty wykonane z zamszu. Plamy na nich usuniemy, pocierając je gumką lub skórką od chleba.
Pamiętajmy by nigdy nie czyścić zamszu bezpośrednio wodą, gdyż pozostawi ona nieestetyczne plamy i odbarwi materiał. Podczas czyszczenia należy pamiętać o środku buta, języku i sznurówkach.
Skórzane obuwie wymaga najwięcej uwagi w okresie zimowym. Śnieg, deszcz i sól, którą często posypywane są ulice, mogą być zabójcze dla delikatnego materiału. Jeśli na powierzchni buta pojawiły się charakterystyczne białe zacieki, to znak, że dostała się na nie sól. Jeśli nie chcemy, by wyrządziła ona szkody, należy jak najszybciej ją zmyć. Jeśli jest to świeże zabrudzenie, jest to łatwe. Wystarczy przetrzeć buty wilgotną ściereczką.
Możemy mieć zawsze przy sobie nawilżane chusteczki, by na bieżąco czyścić obuwie z soli. Jeśli plamy nie chcą łatwo zejść, znaczy to, że sól weszła głębiej w strukturę materiału. Wtedy najlepiej sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. W tym celu, mieszamy wodę z sokiem z cytryny lub octem, w stosunku 1 do 1. Nasączoną roztworem ściereczką, przecieramy buty, aż białe plamy znikną. Dobrze sprawdzi się również płyn do mycia naczyń lub woda utleniona. Również rozrabiamy je z wodą i delikatnie czyścimy nimi buty.

Jak pastować buty?

Ostatecznym krokiem, po impregnowaniu i czyszczeniu, jest pastowanie butów. Kolor pasty dobieramy do koloru butów. Jeśli posiadamy je w różnych, również bardziej oryginalnych kolorach, warto zaopatrzyć się w uniwersalną, bezbarwną pastę. Zawsze pamiętajmy, by nie czyścić obuwia ściereczką z pozostałością starej pasty.
Pastowanie zaczynamy od czubka buta aż po piętę. Dokładnie wcieramy pastę w całą powierzchnię buta, również w obcas i język. Najefektywniej i najwygodniej robić to palcem owiniętym ściereczką, na który nakładamy pastę i okrężnymi ruchami rozprowadzamy ją na materiale.
Następnie należy odczekać minimum 20 minut, do nawet paru godzin, by pasta się wchłonęła i możemy przystąpić do polerowania obuwia. Robimy to czystą bawełnianą ściereczką. Podobnie jak podczas pastowania, zaczynami od czubka buta i kolistymi ruchami usuwamy nadmiar pasty i nadajemy połysk skórze.
Dla lepszego efektu, możemy użyć rajstop, buty nabiorą wtedy większego połysku. Tak wypielęgnowane buty, są jednym z najważniejszych elementów, jeśli chcemy wyglądać schludnie i modnie. Podstawą są dobre preparaty do obuwia i regularność w ich używaniu.
Pamiętajmy, by zawsze zabezpieczyć nasze obuwie po sezonie i odpowiednio je przechowywać, gdy ich nie nosimy. Zachowają wtedy swój kształt i posłużą nam długie lata.

Tekst: Redakcja Jego-Styl.pl
Autor: Redakcja Jego-Styl.pl