Data modyfikacji:

Jak modnie wyglądać zimą: elegancki płaszcz męski

Zdecydowanie więcej okazji do wyróżnienia się strojem mamy w okresie letnim. To wtedy możemy codziennie zakładać inną koszulkę, za każdym razem dopasowaną do naszego aktualnego nastroju oraz reszty ubrania. Sytuacja zmienia się wraz z nadejściem zimy - szczególnie gdy jest to prawdziwa zima, taka z mrozem i śniegiem. Wiele osób wtedy rezygnuje z eleganckiego wyglądu i skupia się głównie na aspektach praktycznych stroju. Ciężko z góry potępić taki wybór, gdyż wraz z opadającym słupkiem na termometrze coraz bardziej powinniśmy się skupiać na utrzymaniu ciepła w organizmie. Nie oznacza to jednak, że pozostaje nam wtedy jedynie szara, puchowa kurtka, w której wyglądamy trochę jak ludzik z reklamy opon. Niestety, niewielu ludzi tak myśli, dlatego też nasze ulicę wypełniają zimą ludzie ubrani bardzo podobnie. Co więc zrobić, aby wyróżnić się z tej masy szarości i braku stylu? Wbrew pozorom mamy dość sporo możliwości - wystarczy tylko bardziej uważnie przyłożyć się do zakupów.

Wybieramy płaszcz na zimę

Jeżeli chwilę wcześniej rozważaliśmy puchową kurtkę to zapewne część z nas może się obawiać, że zwykły płaszcz nie da nam wystarczającego ciepła, by przetrwać ten niepokojąco zimny okres aż do wiosny. Nie przesadzajmy jednak z obawami, gdyż dobrze dobrany i wykonany z właściwego materiału płaszcz męski może nam dać tyle samo ciepła co kurtka. Poza tym wbrew pozorom nasze zimy rzadko są tak ekstremalne, jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, więc bardzo możliwe, że większym problemem będzie zapobieganie przegrzaniu niż zimno. Najprościej byłoby mieć wiele płaszczy o różnym poziomie grubości i wykonanych z różnego materiału tak, aby w miarę precyzyjnie dopasować wybrany model do aury panującej danego dnia. Niewielu z nas jednak może sobie na to pozwolić - i to nie tylko ze względów finansowych, ale czasem po prostu musimy ograniczać ilość garderoby do pewnego rozsądnego minimum. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić?

Eleganckie płaszcze sprawdzają się w różnych warunkach

Wykonany z dobrego materiału płaszcz zapewni wystarczającą ilość ciepła nawet gdy termometr pokaże kilka lub kilkanaście stopni poniżej zera, a nie pozwoli nam się spocić, gdy nadejdzie odwilż. Kluczowe tutaj jest unikanie materiałów syntetycznych. Nie można odmówić im pewnych zalet, jeśli jednak chcemy, aby nasz płaszcz długo nam posłużył w dobrym stanie, a przy tym minimalizował ryzyko, że spocimy się podczas chodzenia w odrobinę cieplejszym otoczeniu - wybierzmy wełnę. Ten materiał sprawi, że płaszcz będzie przepuszczał powietrze, a mimo to nadal będzie całkiem dobrze izolował od zimna. Jeśli uda nam się nabyć model, w którym wełna zawiera choćby niewielki dodatek kaszmiru - tym bardziej będziemy zadowoleni z efektów noszenia płaszcza.

Płaszcz puchowy na ciężkie warunki

Mimo oczywistych skojarzeń z puchową kurtką, dobrze wybrany i odpowiednio dopasowany do naszej sylwetki płaszcz puchowy może być świetnym rozwiązaniem, gdy zima postanowi pokazać nam swoje najmroczniejsze oblicze. Przy tym, jeśli wybierzemy puch o wyższej sprężystości, to zapewni nam on ciepło nawet bez niepotrzebnego pogrubiania płaszcza. Nie przesadźmy jednak - te najwyższe stopnie sprężystości przeznaczone są raczej dla kombinezonów górskich, a nie dla płaszczy. Jeśli się okaże, że nie doceniliśmy potęgi mrozu i nawet nasz puchowy płaszcz to zbyt mało - nic straconego - zawsze pozostaje nam polecane przez mamy i babcie ubieranie się “na cebulkę”. Czasem wystarczy tylko grubsza marynarka, czasem nie obejdzie się bez termoaktywnej bielizny, warto też rozważyć założenie swetra lub cieplejszej bluzy. Jeśli skorzystamy z wersji naturalnej (np. wełna plus kaszmir - podobnie jak zalecaliśmy w przypadku płaszcza) lub z zaawansowanych technologii (specjalistyczna odzież termoaktywna) to nawet w najtrudniejszych warunkach przetrwamy w płaszczu.

A może jednak kurtka do garnituru?

Co prawda podtrzymujemy, że w większości przypadków elegancki prochowiec męski czy inny płaszcz na zimę to coś, bez czego nowoczesny mężczyzna nie może się obejść - czasem mimo wszystko warto pomyśleć o kurtce. Możemy się spodziewać, że będzie ona tańsza, a jeśli wybierzemy model z zaawansowanych technologicznie tkanin, to może być jednocześnie lekka, przewiewna, wytrzymała a przy tym chroniąca przed zimnem. Oczywiście wybierając kurtkę, którą będziemy chcieli zakładać do garnituru - musimy pamiętać o tym, aby była ona wystarczająco długa, a tym samym, aby nie wystawała spod niej końcówka marynarki. Tu również jednak nie możemy w przesadzić - o ile w przypadku płaszcza długość do kolan jest akceptowalna - dla kurtki jest to zdecydowanie zbyt dużo. Musimy więc umiejętnie balansować pomiędzy bezpiecznym zakryciem marynarki a unikaniem zbyt dużej długości.