Data publikacji:

Jak nie pocić się w lecie? Poznaj sposoby na świeżość podczas upałów

Plamy pod pachami, strużki potu spływające po twarzy i ten nieprzyjemny zapach – problem z nadmierną potliwością może stać się prawdziwym utrapieniem. Zamiast nosić przy sobie kilka koszul na zapas, przygotuj się na letnie upały całościowo. Zaczniemy od wyboru odpowiednich ciuchów, a skończymy na sposobach radzenia sobie z nadmierną potliwością.

Jak nie pocić się w lecie?

Wybierz przewiewne i lekkie ciuchy

Podstawowym problemem w czasie upałów wcale nie jest nadmierne wydzielanie potu, a noszenie niewłaściwych ubrań. Syntetyczne tkaniny sprawią, że spocisz się zanim jeszcze zdążysz dojść do pracy. Kluczem do sukcesu w doborze ubrań jest to, by były przewiewne oraz dobrze oddawały wilgoć. Zależy to nie tylko od materiału, ale i od splotu. Lniane koszule z płóciennym splotem nie mają sobie równych i w konfrontacji z promieniami słońca stoją na wygranej pozycji. Pamiętaj także o tym, by ubierać się możliwie jasno – czerń kumuluje promienie słoneczne i mocno się nagrzewa.

Zmień dietę na lżejszą

Karkówka z grilla, sos z pikantnych papryczek, a do tego zimne piwo – to pokusa, której bardzo łatwo ulec podczas letnich biesiad w ogrodzie. Jeśli jednak nie chcesz tonąć we własnym pocie, postaw na lżejszą kuchnie. Zaczerpnij pomysłów od narodów śródziemnomorskich, które doskonale wiedzą jak sobie radzić w upałami. Zamiast tłustych i pikantnych potraw wrzuć na ruszt sałatki, owoce, warzywa oraz lekkie dania. Unikaj zaś rosołu, bo, jak powszechnie wiadomo, fizycznie niemożliwe jest, aby się przy nim nie spocić. 

Stosuj skuteczne antyperspiranty

Dezodoranty i antyperspiranty – wbrew pozorom to nie to samo. Czym się różnią? Te pierwsze neutralizują przykry zapach potu, zaś drugie blokują jego produkcję, osuszają newralgiczne miejsca lub tworzą gęsty film ochronny. Jeśli nie pocisz się nadmiernie i chcesz jedynie zapobiec nieprzyjemnym zapachom, wybierz ten pierwszy. Antyperspiranty oraz dezodoranty dostaniesz nie tylko w sprayu, ale i sztyfcie bądź kulce. Te ostatnie mają jedną ważną zaletę – możesz używać ich na siłowni lub basenie bez zmieniania mikroklimatu całej szatni. Przed pierwszym użyciem sprawdź, czy nie jesteś uczulony na żaden ze składników. Niektóre dezodoranty mogą uczulać lub powodować bolesne zaczerwienienia.

Pomogą kosmetyki z mentolem

Mentol to cudowny środek, który oddziałuje na receptory zimna, więc często znajdziesz go w letnich kosmetykach. Woda po goleniu z dodatkiem mentolu lub balsam chłodzący potrafi zdziałać cuda. Świetnie sprawdzi się także mentolowy krem do golenia, który złagodzi podrażnienia i wprowadzi przyjemne orzeźwienie. Chwilę dla ochłody przyniesie również woda termalna w sprayu. Na krótko, ale zawsze to coś.

Pij wodę

Pot składa się w 98% z wody, więc nadmierne pocenie może doprowadzić do odwodnienia. Mogłoby się wydawać, że ograniczając podaż wody zredukujesz pocenie do minimum, jednak nic bardziej mylnego. Woda potrzebna jest komórkom organizmu do prawidłowego działania. Pamiętaj, że pocenie na skutek wysokiej temperatury jest naturalnym stanem dla organizmu i zapobiega jego przegrzaniu, a dodatkowo pozwala pozbyć się toksyn. Nie chodzi więc o to, by się go całkowicie pozbywać, a zniwelować negatywne skutki.

Wspomóż się suplementami

Osoby zmagające się z hiperhydrozą, czyli nadmierną potliwością, mogą sięgnąć po suplementy obniżające produkcję potu. Działają one globalnie od wewnątrz i nie blokują kanalików potowych, jak ma to miejsce w przypadku nakładanych miejscowo blokerów. Suplementy obniżające potliwość działają moczopędnie, czym przyczyniają się do mniejszego wydzielania potu przez skórę. Mogą mieć także właściwości uspokajające, co hamuje potliwość w sytuacji stresowej (np. tej wywołanej… potliwością).

Pamiętaj o higienie

Choć dezodoranty, antyperspiranty, blokery oraz inne kosmetyki są w stanie świetnie maskować zapach potu, najważniejsza jest higiena. To właśnie brak higieny prowadzi do nieprzyjemnych zapachów, gdyż sam pot w gruncie rzeczy jest bezwonny. Dopiero po zmieszaniu z bakteriami i brudem staje się bukietem znanym chociażby z komunikacji miejskiej. Częste, krótkie i chłodne prysznice powinny załatwić sprawę.

Skonsultuj się z dermatologiem

Jeśli dostępne w drogeriach i aptekach specyfiki nie przynoszą ulgi oraz nie popełniasz żadnego z wymienionych wcześniej błędów, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Dermatolog doradzi Ci odpowiednią kurację oraz wyeliminuje inne możliwe przyczyny potliwości. Nadpotliwość może bowiem towarzyszyć różnego rodzaju chorobom, np. otyłości, cukrzycy, nadczynności tarczycy czy nowotworom.

Aby przetrwać lato w doskonałej kondycji, pamiętaj o naszych wskazówkach. Niestety, większość osób popełnia błąd już na starcie, wybierając niewłaściwe ubrania. Poliestrowy garnitur może wyglądać na wygodny, ale w rzeczywistości będzie dla Twojej skóry barierą nie do pokonania. Po co sobie utrudniać życie? Połącz sposoby na ograniczenie powstawania potu i ciesz się świeżością.