Data modyfikacji:

Jak przygotować psa do podróży samochodem?

Wakacje z psem to często konieczność, ale mogą okazać się doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Jeśli nie masz gdzie pozostawić swego pupila, zabierz go ze sobą. Przygotowując go do podróży zaoszczędzisz, jemu oraz sobie, sporo stresu. Jak przygotować psa do podróży samochodem oraz jakie akcesoria Ci w tym pomogą?

Oswój psa z autem


Długa podróż może być dla Twojego pupila bardzo stresująca. Jeśli nie przepada za podróżowaniem samochodem lub nigdy tego nie robił, zacznij od krótkich przejażdżek. Zachęć go do tego smakołykami, aby jazda samochodem kojarzyła mu się z czymś przyjemnym. Niestety, psy bardzo często kojarzą samochód jedynie z wyjazdami do weterynarza. Zabierając go na krótkie przejażdżki, po których nagrodzisz dzielność smakołykiem, dłuższa podróż przebiegnie prostszy sposób. Zacznij od zachęty do samodzielnego wsiadania – to często najtrudniejszy punkt.

Przygotuj adresówkę


Ucieczka psa w trakcie postoju lub po przybyciu na miejsce to wcale nie rzadkość. Pupil może zostać spłoszony lub poczuć się nieswojo, co skłoni go do ucieczki, której nie powstrzymają komendy właściciela. Przed takimi sytuacjami najlepiej zabezpieczyć się adresówką zawieszoną na szyi psa. Można wykonać ją z breloka i karteczki, jednak lepiej sprawdzi się metalowa zawieszka, która nie zniszczy się pod wpływem wody. Na adresówce powinny znajdować się informacje, które pomogą Cię odnaleźć: adres, numer telefonu lub e-mail. Chip może okazać się niewystarczający, gdyż większość osób nie odważy się zabrać psa do weterynarza.

Weź ze sobą książeczkę


Jak wiadomo, najlepiej dmuchać na zimne. Z tego względu nie zapomnij o książeczce zdrowia swojego psa, na wypadek niespodziewanej wizyty u weterynarza. Sprawdź przy okazji placówki znajdujące się w Twoim docelowym miejscu pobytu i zweryfikuj, czy nadal istnieją. Poszukiwanie weterynarza na szybko może skończyć się tułaczką pomiędzy nieistniejącymi lub zamkniętymi placówkami.

Kup szelki dla psa oraz przegrodę na fotele


Małe psy mogą podróżować w transporterach lub klatkach. Te większe należy zaś przewozić przypięte szelkami, które ochronią je oraz Ciebie podczas wypadku lub gwałtownego hamowania. Warto też rozważyć zakup specjalnej przegrody rozwieszonej na przednich fotelach. Psi towarzysze bywają ciekawscy, więc dla bezpieczeństwa lepiej się od nich odgrodzić. Jeśli składasz fotele i udostępniasz psu płaską powierzchnię bagażnika, przydatna może okazać się specjalna mata antypoślizgowa dla psa. 

Uwaga: nigdy nie przywiązuj psa za pomocą smyczy i obroży – grozi to uduszeniem.

Wszystko dla zwierząt


Weź dla psa leki uspokajające oraz te przeciwko chorobie lokomocyjnej


Choroba lokomocyjna dotyka zaskakująco dużą liczbę psów. Jeśli Twój przyjaciel cierpi na tę dolegliwość, skonsultuj z weterynarzem leki, które podasz mu tuż przed podróżą. Pamiętaj też o tym, by pies nie przejadał się na kilka godzin przed ruszeniem w trasę, gdyż często kończy się to wymiotami. Niektóre psy, które wyjątkowo trudno znoszą podróż, mogą wymagać środka uspokajającego. Nie działaj jednak na własną rękę i skonsultuj się z weterynarzem. Pomoże Ci on w zakupie sprawdzonego produktu i dobierze dawkę do rasy oraz wagi psa.


Szukasz dywaników samochodowych? Odwiedź Ceneo.pl

Nie zapomnij o misce z wodą


Duża butla z wodą oraz miska to podstawa. Korzystaj z nich na każdym postoju, zwłaszcza jeśli jest gorąco. Jeżeli zapomnisz miski, skonstruuj ją np. z dna plastikowej butelki. Możesz także skorzystać w wody udostępnianej psiakom na stacjach benzynowych lub w pobliżu centrów handlowych. Jeszcze praktyczniejsze od miski będzie automatyczne poidło, które zużyje tylko tyle wody, ile będzie chciał wypić Twój pies. Z niektórych poideł można korzystać nawet w trakcie jazdy.

Rób przerwy na sikanie


Nie można zapomnieć o innej potrzebie Twojego pupila, czyli o wypróżnianiu. Zaplanuj trasę w taki sposób, aby zrobić postoje co 2-3 godziny. Najlepiej w miejscach, w których psiak spokojnie będzie mógł skorzystać z uroków trawy. Dzięki częstym postojom pies się przewietrzy, rozrusza oraz odstresuje. Tobie też przyda się przerwa.

Zabierz jego ulubioną zabawkę


Ulubiona zabawka może okazać się panaceum na psią nudę. Znużenie podróżą objawia się m.in. wyciem, szczekaniem lub eksplorowaniem samochodu, co stwarza niebezpieczeństwo. Psia zabawka to zaś nie tylko rozrywka, ale i znajomy zapach, który pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu stresu.

Pamiętaj o kagańcu


Nawet jeśli Twój pies jest oazą spokoju oraz ucieleśnieniem łagodności, w podróży może być kłębkiem nerwów. Nie ryzykuj, że ugryzie ze strachu przypadkową osobę. Jeśli podróżujesz autobusem lub pociągiem, o taką sytuację nie trudno.

Zaaplikuj środek na kleszcze


Choroby wywołane zakażeniem odkleszczowym dotyczą także zwierząt. O ile w przypadku psów z krótką sierścią łatwo zauważyć wbitego kleszcza, milusińscy o długiej sierści często noszą intruza przez wiele dni. W tym czasie może on doprowadzić do groźnych chorób. Dla bezpieczeństwa zaaplikuj środek na kleszcze i kup przyrząd do ich wyjmowania. Nie zawsze uda Ci się to zrobić palcami lub pęsetą.

Weź akcesoria do sprzątania


Czas na punkt, o którym łatwo zapomnieć. Jeśli chcesz zachować czystość w samochodzie, niezbędne będą akcesoria do sprzątania w aucie. Podstawą będzie wydajny odkurzacz samochodowy do odkurzania sierści oraz naniesionego przez psa piachu. Weź także ściereczki do czyszczenia tapicerki z błota oraz ręcznik, którym wytrzesz pupila w czasie deszczu. Przygotuj, na wszelki wypadek, arsenał do czyszczenia wnętrza po wymiotach pieska. Choroba lokomocyjna może wyjść na jaw w najmniej odpowiednim momencie.

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie


Nie ma absolutnie żadnego znaczenia to, że uchylisz szybę i schłodzisz samochód za pomocą klimatyzacji. W czasie upałów, tuż po jej wyłączeniu wnętrze nagrzeje się do kilkudziesięciu stopni w ciągu kilku minut. Dobrym pomysłem jest zakup rolet przeciwsłonecznych, które zapewnią psu odrobinę cienia w czasie jazdy. 

Podróżowanie z psem może być naprawdę przyjemne. Przyzwyczajając go do jazdy samochodem, zafundujesz mu mnóstwo fantastycznych, wakacyjnych przeżyć. Dzięki powyższym wskazówkom uda Ci się to zrobić w najmniej problemowy sposób. 

Więcej artykułów na temat lifestylu