Data modyfikacji:

Jak sauna wpływa na zdrowie? 5 powodów, dla których powinieneś korzystać z sauny zimą

Uwielbiają ją w szczególności Skandynawowie, ale znana jest na całym świecie. Znajdziesz ją m.in. na basenach, w SPA czy nawet klubach fitness. Pobyt w saunie pomoże Ci nie tylko odreagować, ale i przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia. W jaki sposób? Oto 5 powodów, dla których powinieneś korzystać z sauny zimą!

1. Pomoże Ci w odchudzaniu


Zima to okres, w którym łatwo się odrobinę zapuścić. Ponura aura nie zachęca do aktywności fizycznej, a świąteczny i sylwestrowy szał jest w stanie popsuć dietę nawet najwytrwalszym. Walcz z nadprogramową tkanką tłuszczową w inny sposób i wykorzystaj do tego saunę. Dowiedziono, że sesja w saunie pobudza układ współczulny i podnosi (chwilowo) metabolizm oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Czy sauna odchudza? Nie, ale choć nie spala tłuszczu bezpośrednio, a niższa waga po wyjściu z sauny jest skutkiem utraty wody, to warto wprowadzić regularne sesje do swojego kalendarza. Z pewnością pomogą w redukcji.

2. Zregenerujesz się po ciężkim treningu


Regeneracja to obok diety i treningu najważniejszy czynnik w budowie doskonałej sylwetki. Wyczerpujące sesje treningowe mogą prowadzić do bólów mięśniowych i stawowych, z którymi ciężko sobie poradzić. Pomocna okazuje się sauna. Regularne seanse w saunie pozytywnie wpływają na zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz poprawiają elastyczność torebek stawowych.  Dzięki saunie pozbędziesz się także z mięśni kwasu mlekowego, a co za tym idzie, unikniesz zakwasów. Nie zapominaj o psychologicznym wpływie sauny. Wychodząc z niej poczujesz się rześko i przyjemnie, co pozwoli Ci zapomnieć o tym, że jeszcze przed chwilą ledwo wytoczyłeś się spod sztangi.

3. Zapobiegnie przeziębieniom


Temperatura panująca w saunie może wynosić od ok. 60 stopni C (na poziomie niższych ław) do ok. 120 stopni C (przy suficie). Tak wysokie ciepło podniesie temperaturę Twojego ciała o ok. 1-2 stopnie C, wywołując stan przypominający gorączkę. Kąpiel w saunie pozwala zahartować organizm i zmniejsza ryzyko złapania infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Pamiętaj jednak, że efekt ten wystąpi tylko wtedy, gdy po wyjściu z sauny schłodzisz się pod prysznicem zimną (poniżej 18 stopni C) wodą. Jeśli o tym zapomnisz i udasz się do szatni, efekt może być odwrotny. Sauna na przeziębienie to doskonały pomysł, o ile robisz to dobrze.

4. Poprawi stan skóry


Sauna otwiera pory i pomaga pozbyć się z niej nadmiaru sebum. Korzystając z niej zafundujesz sobie także kurację oczyszczającą ze złuszczonego naskórka oraz pobudzisz warstwę rozrodczą naskórka. Zauważysz też pewnie, że Twoja skóra stanie się bardziej jędrna i gładka. To efekt naprzemiennego działania wysokich i niskich temperatur, jakie towarzyszą prawidłowo zażytej kąpieli w saunie. Jeśli jednak posiadasz choroby skórne, przed pierwszą wizytą skonsultuj się z dermatologiem. Wysoka temperatura może zaognić stany zapalne.

5. Pozytywnie wpłynie na układ oddechowy


Zastosuj podczas kąpieli w saunie parowej olejki eteryczne, a zafundujesz sobie prozdrowotną inhalację. Pozwoli Ci ona pozbyć się dokuczliwych alergii lub nawracającego regularnie kataru. Oczyszczenie dróg oddechowych sprawi, że od razu poczujesz się lepiej i doznasz przypływu energii. Kąpiele w saunie suchej mogą zaś być dodatkiem do leczenia farmakologicznego astmy. Wizyta w gorącym pomieszczeniu poprawia ukrwienie płuc, rozszerza oskrzela i pomaga w pozbyciu się zalegającego śluzu.

Jak korzystać z sauny?


Przed pierwszą wizytą w saunie zdejmij wszystkie ubrania, bieliznę oraz dodatki (np. obrączkę lub zegarek). Przygotuj dwa ręczniki. Jeden posłuży Ci do wytarcia, drugim owiniesz nagie ciało. Do sauny koniecznie zdejmij kąpielówki lub bokserki, bo doprowadzisz do nieprzyjemnych odparzeń. Pierwszy raz w saunie powinien trwać kilka minut. Jeśli poczujesz się źle, natychmiast przerwij sesję. 
Zacznij od najniższej ławy, gdyż czym wyżej, tym wyższa temperatura. Możesz na niej leżeć lub siedzieć. Jednorazowy cykl nie powinien trwać dłużej niż 8-12 minut. Zacznij od jednego, a z każdą kolejną wizytą zwiększaj ich liczbę. Po zakończeniu każdego cyklu schłódź organizm pod prysznicem. Wybierz ten zimny, który zahartuje Twój organizm. Nie pomijaj tego etapu, jest niezbędny, aby sesja miała charakter prozdrowotny. Po kąpieli pod prysznicem udaj się na leżak i odpocznij przez kilkanaście minut. Wypij 2-3 szklanki wody, aby uzupełnić jej poziom w organizmie.

Przeciwwskazania do sauny:
- krwawienia,
- niewydolność krążeniowa,
- padaczka,
- duże wyczerpanie organizmu (np. po chorobie),
- przeziębienie, grypa itd.,
- choroby przewlekłe w ostrym okresie,
- żylaki,
- nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- ostre stany reumatyczne,
- gorączka,
- choroby zakaźne.

Jeśli nie posiadasz żadnych przeciwwskazań do korzystania z sauny, wypróbuj gorące kąpiele i korzystaj z ich prozdrowotnych dobrodziejstw. Wystarczy jedna sesja tygodniowo, by wyraźnie poprawić zdrowie i poczuć się lepiej.