Data modyfikacji:

Jak się ubierać w zależności od typu męskiej sylwetki?

Czy często zdarza Ci się kupić coś, co spodobało Ci się na manekinie, jednak po dłuższym zastanowieniu nie czujesz się w tym dobrze? Najprawdopodobniej powodem tego rozczarowania jest… sylwetka manekina inna niż Twoja. Jak ubierać się w zależności od typu męskiej sylwetki?

Liczy się nie tylko rozmiar


Przy wyborze ubrań musisz liczyć się z tym, że nie wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar, by dobrze w nich wyglądać. Często zdarzy się tak, że pomimo przymierzenia kilku rozmiarów, nadal coś nie będzie Ci odpowiadać. Co z tego, że marynarka doskonale leży w talii, skoro jej ramiona są zbyt szerokie, zaś rękawy zbyt krótkie?

Winowajcą są wykroje ubrań, które przygotowane zostały z myślą o innym typie męskiej sylwetki. Są one bardzo różne i wbrew pozorom nie ma sylwetki idealnej, która pasowałaby do wszystkich ubrań. Na szczęście coraz więcej sklepów wprowadza możliwość wyboru fasonu. Najpopularniejszymi z nich są regular fit (ubrania klasyczne, obszerne), slim fit (ubrania dopasowane, zwężane) oraz skinny fit (ubrania obcisłe). Który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie?

Sylwetka szczupła, zwana ołówkiem (typ I)


Wysoka i szczupła sylwetka to cecha, której możesz nie lubić, ale mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – dzisiejsze trendy Ci sprzyjają. Wiele marek preferuje kroje bardzo szczupłe, które dobrze wyglądają wyłącznie na chudych mężczyznach. Nie oznacza  to jednak, że powinieneś sięgać po ubrania obcisłe. Wręcz przeciwnie, nieco obszerniejsze ubrania nadadzą Ci nieco kilogramów, co w przypadku sylwetki typu I jest zaletą. Doskonale sprawdzą się dwurzędowe marynarki, ubrania z poziomymi pasami oraz mocno wzorzyste tkaniny. Unikaj zaś pionowych pasów oraz ubrań mocno przylegających do ciała, które podkreślą chudość. Sporym problemem może być wybór marynarki. Czasami sam krój slim fit nie wystarczy i będziesz musiał sięgnąć po marynarkę typu long ze stosunkowo wąskimi klapami (ale bez przesady).

Wybierz:
- dwurzędowe marynarki,
- luźne, choć nie za duże ubrania,
- puchowe kurtki i grube tkaniny/dzianiny,
- trencz,
- puchowe kurtki,
- fason slim fit,
- jasne stroje,

Unikaj:
- mocno przylegających ubrań,
- zbyt dużych ubrań, w których przypominasz wieszak,
- ubrań w pionowe pasy,
- krótkich i obcisłych marynarek, wyglądających jak damski żakiet,
- koszul wyciągniętych ze spodni,
- fasonu regular fit,
- ciemnych strojów.

Sylwetka wysportowana, zwana trójkątem (typ V)


Sylwetka typu V nazywana jest sylwetką idealną. Mawia się, że jeśli posiadasz idealne proporcje, wszystko na Tobie wygląda dobrze. To mit. W rzeczywistości kroje przygotowywane są na przeciętne sylwetki, a mocno wysportowani panowie o szerokich barkach i wąskiej talii mogą mieć problem z doborem ubrań. Klasycznym przykładem jest problem z koszulą, która zazwyczaj jest zbyt obcisła w klatce piersiowej lub zbyt obszerna w pasie. Jeśli wybierzesz zaś fason slim fit, nazbyt opięte będą ramiona, co też nie wygląda zbyt dobrze. Często jedynym ratunkiem dla muskularnych panów jest szycie ubrań na miarę lub zwężanie ich w pasie (w przypadku góry) i nogawkach (w przypadku spodni). Umięśniony mężczyzna nie ma tak łatwo, jak się wydaje.

Wybierz:
- ubrania taliowane, ale nie obcisłe,
- marynarki jednorzędowe z dwoma guzikami,
- ubrania z luźnymi rękawami, które nie będą opinać się na bicepsach i przedramionach,
- stonowane kolory (np. kolory ziemi),
- spodnie szersze w udach, ale zwężane w nogawkach,
- kamizelki.

Unikaj:
- poziomych pasów,
- ubrań nadmiernie eksponujących muskulaturę,
- marynarek z wypełnieniem barków.

Sylwetka przeciętna, zwana gruszką (typ A)


Czym jest sylwetka męska zwana gruszką? Cechują ją stosunkowo wąskie barki, a jednocześnie tęgie uda, wyraźnie zarysowany brzuch oraz dość szeroka miednica. Panowie z sylwetką A nie posiadają talii, a ich ramiona często są bardzo szczupłe. Choć proporcje ciała są w niej mocno zaburzone, można je w prosty sposób naprawić. W sukurs przychodzi… marynarka! Jest wręcz stworzona dla gruszek. Marynarka optycznie poszerza ramiona i zwęża talię, a dodatkowo może zakryć szerokie biodra. Pamiętaj tylko o tym, by posiadała dwa szlice, dzięki czemu lepiej ułoży się na pośladkach. Koniecznie wybierz tę, która je zakrywa.

Wybierz:
- marynarki z szerokimi klapami poszerzające barki,
- t-shirty z dekoltem V,
- koszulki polo z rozpiętymi guzikami,
- spodnie o prostym kroju,
- ubrania z poziomym pasem w linii barków lub klatki piersiowej (ale nie talii!),\

Unikaj:
- golfów,
- kamizelek,
- zbyt szerokich spodni,
- rurek,
- widocznego paska,
- dwurzędowych marynarek,
- obcisłych ubrań.

Sylwetka okrągła, zwana jabłkiem (typ O)


Sylwetka typu O to najczęściej sylwetka niewysokich panów z nadwagą. Charakteryzuje się równomierną otyłością całego ciała i sprawia wrażenie przysadzistej. Jak  zniwelować nieprawidłowe proporcje ciała? Zaczniemy od wydłużenia nóg. Wybierz smukłe, niskie buty. Powinny mieć kolor podobny do skarpetek oraz spodni, dzięki czemu optycznie wydłużą dół sylwetki. Dużym błędem jest noszenie butów masywnych, które sprawiają toporne wrażenie. Niekorzystne dla sylwetki jabłka jest także wybieranie ubrań zbyt obszernych, dodających kilogramów. Postaw na cienkie tkaniny i ubrania utrzymane w stylu oversize, dzięki czemu ukryjesz mankamenty sylwetki. Świetnie sprawdzą się także płaszcze do połowy uda. Będą znacznie lepszym wyborem niż puchowe kurtki ze ściągaczami w biodrach.

Wybierz:
- płaszcze zakrywające pośladki,
- smukłe spodnie i buty wydłużające optycznie nogi,
- gładkie i cienkie tkaniny bez wzorów,
- spodnie z podwyższonym stanem,
- dekolty w serek,
- pionowe paski,
- jednorzędowe marynarki zapinane na jeden guzik,

Unikaj:
- golfów,
- dwurzędowych marynarek,
- puchowych kurtek,
- kolorowych skarpetek,
- masywnych butów,
- pionowych pasów,
- jasnych i jaskrawych kolorów,
- spodni z mankietami.

Typy budowy sylwetki męskiej  są różne, ale masz mnóstwo środków do tego, by zamaskować najróżniejsze mankamenty. Odpowiednim ubiorem z powodzeniem dodasz lub odejmiesz kilka kilogramów. Wypróbuj nasze wskazówki, a efekt może Cię zaskoczyć.

Szymon Sonik