Data modyfikacji:

Jak wybrać dobry klub fitness?

Jak wybrać siłownię, w której będziesz czuć się dobrze i swobodnie? Możesz skorzystać z poleceń znajomych lub opinii znalezionych w Internecie, jednak to nie zawsze wystarczające. Podpowiadamy, po czym poznać dobry klub fitness i jak go odróżnić od złego.

Kadra trenerska


W każdej dobrej siłowni nad ćwiczącymi czuwają trenerzy personalni, dlatego zwróć uwagę na ich obecność. Są nie tylko skarbnicą wiedzy, która przyda Ci się w rozwianiu wątpliwości na temat ćwiczeń, ale i gwarancją bezpieczeństwa. W początkowym etapie przygody najważniejsze jest szlifowanie techniki ćwiczeń, a pomoc trenera bywa nieoceniona. Dobre kluby fitness oferują w cenie karnetu trening personalny, pomiar składu ciała oraz indywidualne przygotowanie planu treningowego i diety.

Sprzęt


Choć większość ćwiczeń na siłowni można wykonać ze sztangą, dobrze jest mieć alternatywę w postaci różnorodnego sprzętu. Dobrze wyposażona siłownia pozwoli Ci na urozmaicenie treningu, dzięki czemu nie zdążysz się nim znudzić. Zwróć uwagę także na liczbę stanowisk, ławeczek, sztang czy obciążeń. W godzinach szczytu, gdy na siłowni jest wiele osób, oczekiwanie w kolejce do ławki płaskiej to wątpliwa przyjemność. Równie ważna jest jakość sprzętu. Dobre siłownie wyposażone są w sztangi i obciążenia olimpijskie, a także wytrzymałe maszyny o dużej możliwości regulacji w różnych płaszczyznach. Trening na tanich i źle zaprojektowanych maszynach często wymusza nieprawidłowy, niefunkcjonalny ruch, co grozi kontuzjami.

Stan sprzętu


Gdy już rzucisz okiem na ilość sprzętu, sprawdź jego stan. Dość popularnym problemem jest porozrywana tapicerka, odchodząca guma z obciążeń i hantli oraz ogólne zużycie maszyn. O ile względy wizualne są drugorzędne, to trudności z wyregulowaniem stanowiska bądź brak płynnej pracy maszyn może przysporzyć wiele problemów. Nie mówiąc już o pęknięciach, wygięciach lub innych uszkodzeniach, które bezpośrednio zagrażają Twojemu zdrowiu.

Zajęcia dodatkowe


Kupując karnet, najczęściej masz dostęp nie tylko do siłowni, ale i do różnorodnych zajęć fitness. Jeśli ich nazwy nic Ci nie mówią, sprawdź na czym polegają. Być może okażą się idealnym uzupełnieniem treningu siłowego lub sposobem na rekreację. Większość ćwiczeń fitness adresowanych jest dla pań, jednak spotkasz także wiele męskich propozycji, m.in. boks, sztuki walki czy crossfit. A może wolisz jogę?

Czystość


Rozrzucone hantle i obciążenia, zalegający na stanowiskach brud, śmierdzące szatnie — to tylko część problemów, które mogą Cię spotkać, jeśli nie obejrzysz klubu fitness wystarczająco dokładnie. Na treningu próbnym przyjrzyj się czystości, ze szczególnym naciskiem na szatnie i sanitariaty. Możesz też spytać, jak często ekipa sprzątająca odwiedza klub oraz w jaki sposób są dezynfekowane np. prysznice. Zwróć uwagę przy okazji na to, czy współćwiczący korzystają z ręczników. To podstawa higieny, która powinna być przestrzegana na każdej siłowni.

Klimatyzacja


Jedną z największych zalet siłowni jest możliwość komfortowego ćwiczenia latem, gdy wysokie temperatury na zewnątrz zniechęcają do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Aby jednak trening nie był nierówną walką z potem, sprawdź czy dana siłownia wyposażona jest w klimatyzację. Wystarczy rzut oka na sufit i ściany, a powinieneś szybko zlokalizować szereg klimatyzatorów i kanałów doprowadzających powietrze. Jak łatwo się domyślić, jedna mała klimatyzacja do schłodzenia dużej hali siłowni nie wystarczy.

Atmosfera na siłowni


Atmosfera to czynnik, który trudno wyjaśnić słowami. Musisz po prostu czuć się w danym miejscu dobrze, a wpływa na to wiele rzeczy. Na treningu próbnym zwróć uwagę na to, czy odpowiada Ci muzyka, oświetlenie, czy nie jest zbyt dużo osób, czy możesz swobodnie ćwiczyć itd. Warto również wybrać takie miejsce, w którym spotkasz ludzi podobnych do Ciebie. Wiadomym jest, że niektóre siłownie przyciągają doświadczonych kulturystów, inne zaś hobbystów pracujących na co dzień w biurze.

Jeśli już uda Ci się wybrać najlepszą siłownię, upewnij się jakie są szczegółowe zapiski w umowie. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy jest możliwość jej wypowiedzenia (za niewielką opłatą) przed końcem terminu trwania. Na wypadek kontuzji, wyprowadzki lub rezygnacji z treningu nie warto wiązać się restrykcyjną umową.