Data modyfikacji:

Jak wybrać funkcjonalny plecak fotograficzny - porównanie 5 modeli

Każdy kto profesjonalnie bądź półprofesjonalnie zajmuje się fotografowaniem, potrzebuje odpowiedniego plecaka do przenoszenia sprzętu. Statywy, obiektywy, aparat i wiele więcej elementów, które są wykorzystywane przez fotografów, wymagają często przenoszenia, nieraz w trudnych warunkach, np. w górach. Są to sprzęty bardzo wartościowe, dlatego wybór odpowiedniego plecaka na aparat nie jest taki prosty. Musi on nie tylko umożliwiać nam zapakowanie urządzeń, ale również odpowiednio je chronić.

Czym powinien charakteryzować się plecak fotograficzny?

Przede wszystkim powinien być wykonany z solidnego materiału. Takiego, który będzie chronił nasz sprzęt przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, np. zalaniem w wyniku deszczu. Musi być odpowiednio gruby i wytrzymały, tak aby zapewniał stabilność i ograniczał przemieszczanie się zapakowanych w plecak rzeczy. Był odporny na przecieranie, gdy będziemy go kłaść na różne rodzaje powierzchni. Dno plecaka powinno być odpowiednio usztywnione, z jednej strony aby chronić sprzęt, z drugiej aby utrzymywać plecak w pionie i zapobiegać przesuwaniu się sprzętu.

Równie ważne są trwałe klamry i sprzączki. Powinny być wykonane z na tyle mocnego materiału by się nie wyginać i nie łamać. Ważna jest też jakość wykonania mocowań do tych elementów, aby zapobiec urwaniu bądź przetarciu taśmy. Zwróćmy również uwagę na zamki, jeśli ulegną one zepsuciu podczas przenoszenia sprzętu, może on wypaść i ulec zniszczeniu.

Sprzęt do fotografowania potrafi ważyć bardzo dużo kilogramów, dlatego potrzebujemy takiego plecaka, który będzie bardzo wygodny i umożliwi komfortowe noszenie przez dłuższy czas. Powinno się wybierać plecaki z szerokimi szelkami i elastycznymi pasami piersiowymi oraz biodrowymi do mocowania na talii, tak aby nie wbijały się one boleśnie w ciało.

Warto również zwrócić uwagę, czy plecak umożliwia przenoszenie sprzętu zewnętrznego i posiada, np. mocowanie na statyw. Istotnym elementem jest system wentylacji pleców, sprawdzi się on zarówno podczas długich wędrówek, jak i w cieplejszej porze roku lub klimacie. Przed zakupem najlepiej zapakować sprzęt, który zwykle używamy podczas fotografowania i przymierzyć plecak. Warto poświęcić na to dłuższą chwilę i uważnie sprawdzić czy dany plecak jest dla nas w pełni komfortowy. 

Plecak na aparat z przegrodami, czyli jak ważna jest organizacja

Każdy fotograf pewnie niejednokrotnie znalazł się w sytuacji, gdy niespodziewanie zobaczył w swoim otoczeniu okazję na zdjęcie idealne. Piękny krajobraz, charakterystyczni ludzie i odpowiednie światło. W takich momentach chcemy zrobić zdjęcie jak najszybciej, by uwiecznić tę konkretną chwilę, gdyż z każdą sekundą może ona ulec zmianie. Aby było to wykonalne musimy mieć łatwy i szybki dostęp do naszego sprzętu. Jest to łatwiejsze jeśli posiadamy plecak z przegrodami, który pozwala na odpowiednią organizację i umożliwia łatwe wyjęcie wszystkich potrzebnych elementów.

Na pewno nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy szansa na piękne zdjęcie przeszła mu koło nosa, przez bałagan w plecaku. Niektóre plecaki zapewniają łatwy dostęp poprzez odpinaną tylną ściankę, dzięki temu nie musimy nawet go ściągać. Jest to możliwe również w przypadku plecaków typu sling, a więc z jedną szelką, można je łatwo przesunąć z pleców na pierś. Obciążają one jednak nierównomiernie nasze plecy, przez co noszenie plecaka może być uciążliwe w dłuższym czasie. Niektóre modele mają możliwość konfiguracji szelek, dzięki czemu możemy nosić plecak w standardowy sposób lub jako sling.

Warto również wybrać plecak z kieszeniami, jako że zazwyczaj pakujemy do niego nie tylko nasz sprzęt, ale również osobiste rzeczy, takie jak portfel lub klucze. Kieszenie powinny być solidne i trwałe. Przegrody w plecaku są często mocowane na rzepy, dzięki czemu możemy je wyciągać i powiększać przestrzeń. Jest to przydatne, aby móc dostosować miejsce w plecaku konkretnie do naszego sprzętu, również gdy będzie on ulegał zmianie w przyszłości.

Czego unikać?

W przypadku plecaka fotograficznego powinno się unikać materiałów, które przyciągają kurz mogący zanieczyścić nasze urządzenia. Ważne jest również, a by nie miał on dostępu od przodu, co jest dużym ułatwieniem dla potencjalnych złodziei. 
Rodzaj plecaka jest uzależniony od tego jakiego rodzaju zdjęcia wykonujemy. Inne będą potrzeby osoby, która zajmuje się fotografią w plenerze, co wiąże się z długim przenoszeniem sprzętu, również w trudnych warunkach, a jeszcze inne fotografa, który świadczy usługi głównie na imprezach, np. weselach. 

Ranking pięciu najlepszych plecaków:

  1. Lowepro DryZone Rover – wykonany z wodoodpornego materiału, posiada grube i solidne ścianki. W środku znajdują się regulowane przegródki oraz kieszonki na różne akcesoria. Specjalne mocowania pozwalają na dołączanie dodatkowych produktów Lowepro w systemie SlipLock. Komfort noszenia zapewniają szerokie, wyprofilowane ramiączka, a podszewka z siatki zapobiega przegrzaniu pleców. Lowepro Dryzone Rover pomieści aparat, trzy lub cztery obiektywy oraz kamerę cyfrową. Zapakujemy do niego również karty pamięci oraz osobiste akcesoria, takie jak portfel. Wymiary górnego przedziału wynosi 300x305x185 mm, wymiary przedziału na aparat to 300x220x175 mm.
  2. Benro Beyond B100 – posiada wygodne szerokie szelki, oraz boczne otwarcie, które umożliwia szybkie wyjęcie sprzętu. System zawieszeń zlokalizowany z prawej strony pozwala na zamocowanie statywu lub futerału na obiektyw. Wymiary dolnej komory wynoszą 200x150x240 mm, natomiast górnej 200x120x120 mm. Gwarancja wynosi 7 lat.
  3. Manfrotto MBLB050 – 7BB LINO PRO VII – pomieści dwie lustrzanki cyfrowe, 5-7 obiektywów,lampę błyskową oraz laptopa 17 cali. Plecak został wyposażony w wodoodporne zamki błyskawiczne, materiał zewnętrzny jest także odporny na wilgoć. Pokrowiec przeciwdeszczowy zapewnia dodatkową ochronę przed deszczem oraz trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wymiary wewnętrzne wynoszą 450x350x170 mm.
  4. Case Logic SLRC 206 - Wykonany jest z nieprzemakalnego i trwałego materiału - nylonu, spód plecaka wykonany jest natomiast z materiału EVA, który jest sztywny i dzięki temu chroni sprzęt przed uszkodzeniami. Plecak posiada osobną komorę na aparat w opatentowanym zawieszeniu. Osobna komora pozwala zmieścić 4 obiektywy, a boczne kieszenie zapewniają miejsce na dodatkowe akcesoria. Plecak posiada również 2 boczne uchwyty na statyw. Gwarancja na niego to aż 25 lat.
  5. Lowepro DZ200 DryZone – całkowicie wodoszczelny plecak na ekstremalne warunki, nawet załadowany nie tonie, tylko utrzymuje się na powierzchni wody. Posiada nieprzemakalny płaszcz oraz wodoodporny, opatentowany zamek błyskawiczny TIZIP. Zmieści się w nim lustrzanka, 4-5 obiektywów, lampa błyskowa, profesjonalny system wideo, statyw. W dodatkowych kieszonkach zmieścimy rzeczy osobiste, a regulowane ścianki pozwolą na dopasowanie plecaka pod nasz sprzęt. Ergonomiczne, wyprofilowane ramiączka oraz zapięcia na wysokości piersi i pasa zapewniają komfort noszenia. Plecak pozwala na podpinanie innych produktów Lowepro w systemie SlipLock. Producent daje wieczną gwarancję.
Przeczytaj również jak wybrać torbę fotograficzną.