Data modyfikacji:

Jak wybrać ładne brogsy? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Nie będziemy przekonywać, że brogsy to najbardziej uniwersalne obuwie męskie. To fakt, o którym przeczytasz niemal w każdym poradniku i artykule na ich temat. Podpowiemy za to jak wybrać ładne brogsy i wyłuskać prawdziwe perły z całego morza obuwniczych koszmarków. Szukając brogsów z pewnością zauważysz, że tych drugich jest zdecydowanie więcej. Większość z tych porad znajdzie zastosowanie także przy wyborze innych półbutów.

Materiał


Rzeczą, od której musimy zacząć, jest materiał, z którego brogsy są wykonane. To punkt, którego nie przeskoczysz. Tylko brogsy wykonane z wysokiej jakości skóry licowej lub zamszowej będą się ładnie prezentować. Te wykonane z gorszej jakości skóry lub ze skóry ekologicznej, już od pierwszego momentu będą wyglądać podejrzanie. Sprawiają wrażenie mało eleganckich, pojawiają się na nich dziwne zagięcia, a nieestetyczne skazy nie są rzadkością. Co więcej, takie buty będą się wyjątkowo brzydko starzeć. Nie zawsze uda Ci się odwrócić te skutki za pomocą renowatora do skór i szczotki.

Czubek


Co sprawia, że niektóre brogsy wydają się dziwne, mało atrakcyjne i nieeleganckie? Jednym z bardziej charakterystycznych elementów psujących ich wygląd jest wąski, zadarty czubek buta. Mocno zwężony, długi czubek to pokłosie dawnego przekonania, że eleganckie buty męskie powinny posiadać smukły szpic. Swego czasu mogłeś tego typu buty dojrzeć na niemal każdym polskim weselu. Dziś to, rzecz jasna, przeszłość i zadartych nosków najlepiej po prostu unikać – zniekształcają kopyto buta. Podobnie zresztą, jak ich równie niechlubne przeciwieństwo, czyli czubek prostokątny, charakterystyczny dla tzw. trumniaków. Czubek ładnych brogsów powinien być schludnie zaokrąglony i nie za niski.

Kopyto


Urodę brogsom nadaje smukłe, zdobione kopyto. W odróżnieniu od czarnych oxfordów lub nawet derbów jest jednak nieco masywniejsze. Warto bowiem pamiętać, że brogsy wywodzą się z obuwia roboczego, a ich wiejskiego rodowodu nie należy się wstydzić. Tym bardziej, że nieco wyższe kopyto brogsów wręcz dodaje im uroku i wprowadza do stylizacji nutę nieformalnego stylu.

Co warte podkreślenia, brogsy mogą mieć zarówno otwartą przyszwę (derby) jak i zamkniętą (oxfordy). Te drugie są bardziej eleganckie i, zazwyczaj, ładniejsze.

Ozdoby


Nie da się ukryć, że cały urok brogsów tkwi w ich brogowaniu, czyli ozdobnych dziurkach na cholewie buta. Choć dziś spełniają one wyłącznie funkcję estetyczną, dawniej drążono je w praktycznym celu: przyspieszały schnięcie butów po powrocie z pracy na mokradłach. Ich liczba oraz ulokowanie może być różne. Wyróżniamy pełne brogowanie (full-brogue), połowiczne (half-brogue) oraz bardzo oszczędne, ograniczające się niemal do dziurkowania przy szwach (quarter-brogue). Każdy rodzaj prezentuje się jednak najlepiej, gdy nie będzie łączony z innymi ozdobami.

Na rynku często spotkasz obuwnicze potworki, z których aż kipi informacja, że projektant starał się zbyt mocno. Mało estetyczne brogsy posiadają kontrastowe przeszycia, dodatkowe klamerki, wielokolorowe podeszwy lub ozdobne wstawki. Nie dość, że zazwyczaj nie wyglądają zbyt dobrze, to dodatkowo odbierają brogsom ich największy aut – uniwersalność. Brązowe, koniakowe lub wiśniowe brogsy połączysz z zaskakująco dużą liczbą strojów w Twojej szafie. Klasyczne brogsy są więc idealnym punktem wyjściowym do stworzenia garderoby kapsułowej.

Podeszwa


Gruba podeszwa o wyraźnym bieżniku może dodać brogsom charakteru. Masywne brogsy wykorzystasz w wielu casualowych stylizacjach i, nie ukrywamy, bardzo nam się tego rodzaju buty podobają. Mają jednak wadę – nie są zbyt uniwersalne. W połączeniu z chinosami i marynarką mogą wyglądać topornie i sprawiać, że Twoja sylwetka stanie się przyciężka. Zanim je kupisz, przymierz do swojego ulubionego, najczęściej noszonego zestawu. Nie wszystko, co dobrze wygląda w sklepie, pasuje dobrze do konkretnych strojów. Dla bezpieczeństwa lepiej kupić brogsy na klasycznej, cienkiej podeszwie – skórzanej lub gumowej.

Jeśli jeszcze nie posiadasz brogsów w swoim zestawie, gorąco zachęcamy do zakupu. To jedna z tych inwestycji, po których pomyślisz: „jak mogłem się bez nich obyć”? Być może odrobinę przesadzamy, jednak nie bez przyczyny brogsy nazywane są najbardziej uniwersalnymi butami męskimi. Sprawdź sam!