Data modyfikacji:

Jak wybrać sweter dobrej jakości?

Zima nieodłącznie kojarzy się z ciepłymi swetrami. Zwłaszcza tymi wełnianymi, dzierganymi przez nasze babcie. Gruby sweter zapewni nam komfort termiczny nawet podczas największych mrozów i sprawi, że droga do pracy będzie choć odrobinę lżejsza. Jak wybrać dobry sweter? Jak się okazuje, czyha na nas kilka pułapek. 

Po pierwsze - materiał

Do wykonania dobrych jakościowo swetrów używa się wełny, czyli naturalnego materiału pozyskiwanego ze zwierzęcej sierści, najczęściej owiec. Włókna wełny zapewniają doskonałą izolację termiczną, a jednocześnie przewiewność materiału, dzięki czemu wydzielany przez nasze ciało pot swobodnie odparowuje z dzianiny. Zaletą wełny jest też to, że dobrze radzi sobie z rozciąganiem, jest elastyczna i powraca do swojego oryginalnego kształtu. Posiada właściwości antyelektrostatyczne, więc nie musimy się obawiać „kopania prądem”, elektryzowania się o przedmioty czy klejenia do innych materiałów. Choć w pierwszej chwili może sprawiać wrażenie gryzącej, po kilku chwilach łatwo się do wełny przyzwyczaimy, doceniając wszelkie zalety wełnianych swetrów.

Jeszcze lepsze właściwości ma wełna pozyskiwana z runa owiec rasy merynos. Charakteryzuje się  bardzo dużą delikatnością. Zawdzięcza to niezwykle cienkiemu włosiu merynosów, które ma średnicę 25 mikrometrów, czyli cztery razy mniejszą od ludzkiego włosa. Swetry z wełny merynosa są bardzo miękkie, zwiewne i ciepłe. Znajdziemy zarówno te bardzo cieniutkie, idealne pod marynarkę, jak i grube zimowe swetry. 

Wełniane swetry są stosunkowo wymagają łagodnego prania w niskiej temperaturze. W innym przypadku mogą się spilśnić lub skurczyć. Aby wzmocnić wełniany sweter, a przy okazji zaoszczędzić na kosztach materiału, wielu producentów swetrów stosuje domieszki włókien syntetycznych (poliamid, nylon). Nie powinno być ich więcej, niż 20%.

Uwaga na podróbki

Swetry wełniane, szczególnie te wykonane z wełny merynosów, kaszmiru lub moheru, są dosyć drogie. Cena nie gwarantuje jednak jakości. Coraz częściej można spotkać bardzo drogie swetry wykonane nie z wełny, a z imitującego ją akrylu. Czym jest akryl? Jest to włókno syntetyczne, które do złudzenia przypomina wełnę. Akryl stosuje się do produkcji swetrów, czapek, szalików i innych elementów garderoby. 

Choć w pierwszej chwili sweter akrylowy może wyglądać naprawdę porządnie, jego wady unaocznią się już podczas pierwszego prania. Włókno akrylowe bardzo szybko się mechaci, traci połysk, zaś na samym swetrze pojawiają się nieestetyczne kuleczki. Dodatkowo akryl jest bardzo podatny na rozciąganie, dlatego po kilku praniach sweter traci swój kształt i przypomina zwisający smętnie worek.

To jednak nie koniec wad akrylu. Warto wspomnieć, że nawet gruby sweter akrylowy nie da nam takiego komfortu termicznego, co sweter wełniany. Ponadto włókno akrylowe nie wchłania wilgoci oraz nie przepuszcza pary wodnej, więc zakładając akrylowy sweter moementalnie zaczniemy się pocić. Szczególnie uciążliwe będzie to w połączeniu z bawełnianym podkoszulkiem, który szybko nasiąknie wodą. To ostatnia rzecz, o której marzymy podczas mroźnych dni.

Dlaczego więc stosowany jest akryl? Odpowiedź jest niezwykle prosta – chodzi o cenę. Włókno akrylowe jest czterokrotnie tańsze od runa wełnianego. Nie wspominając oczywiście o bardziej szlachetnych gatunkach wełny. Nie przeszkadza to jednak producentom, by oferować swetry akrylowe w cenach podobnych do cen swetrów wełnianych. Jak rozpoznać akryl? Najlepiej znaleźć metkę i odczytać procentowy skład dzianiny swetra. Nie dajmy się zwieść pięknemu projektowi oraz pozornej solidności, gdyż już po miesiącu sweter akrylowy będzie wyglądał na mocno zużyty.

Sztuka doboru rozmiaru

Zbyt duży, zwisający sweter to powszechny widok wśród mężczyzn. Niestety, wybieramy najczęściej zbyt duże rozmiary, często nawet kilkukrotnie. Workowaty sweter zniekształci naszą sylwetkę, skróci nogi i sprawi, że będziemy wyglądać dziecinnie. Mniejszy rozmiar zaś podkreśli muskulaturę, a przylegając do talii, klatki piersiowej, barków i ramion wydłuży optycznie sylwetkę.  Warto zwrócić uwagę na długość swetra. Najbezpieczniej, jeśli będzie sięgał do paska, wtedy nasza sylwetka zyska na smukłości. Częstym błędem jest wybór swetrów sięgających za pośladek, zakrywających biodra. Tego typu swetry nienaturalnie wydłużają tors i skracają nogi, dlatego nadają się niemal wyłącznie jako świadomy element oversize.

Jaki krój swetra wybrać?

Wybór kroju i rodzaju swetra zależy przede wszystkim od jego zastosowania. W komplecie z marynarką i koszulą najlepiej sprawdzi się cienki sweter z wełny merynosa o kroju slim. Powinien mieć wycięcie dekoltu w „serek”, aby móc wyeksponować węzeł krawatu lub rozpięty guzik koszuli. Jako jedyny element góry sprawdzi się zaś sweter grubszy. Z uwagi na to, że nie zakładamy na niego marynarki, może mieć przetłoczenia, wzory lub gruby kołnierz. Grubszy sweter może być odrobinę luźniejszy, jednak w dalszym ciągu powinien być dopasowany do ciała, zwłaszcza w okolicy talii i rękawów.

Dobry wełniany sweter to niezwykle ważny element męskiej garderoby. Jeśli wybierzemy ten wykonany z wysokiej jakości przędzy, posłuży nam przed długie lata, cały czas zachowując swój wygląd. Na szczęście jest to dość proste – wystarczy zaufać metce.

Szymon Sonik