Swetry wełniane, szczególnie te wykonane z wełny merynosów, kaszmiru lub moheru, są dosyć drogie. Cena nie gwarantuje jednak jakości. Coraz częściej można spotkać bardzo drogie swetry wykonane nie z wełny, a z imitującego ją akrylu. Czym jest akryl? Jest to włókno syntetyczne, które do złudzenia przypomina wełnę. Akryl stosuje się do produkcji swetrów, czapek, szalików i innych elementów garderoby.
Choć w pierwszej chwili sweter akrylowy może wyglądać naprawdę porządnie, jego wady unaocznią się już podczas pierwszego prania. Włókno akrylowe bardzo szybko się mechaci, traci połysk, zaś na samym swetrze pojawiają się nieestetyczne kuleczki. Dodatkowo akryl jest bardzo podatny na rozciąganie, dlatego po kilku praniach sweter traci swój kształt i przypomina zwisający smętnie worek.
To jednak nie koniec wad akrylu. Warto wspomnieć, że nawet gruby sweter akrylowy nie da nam takiego komfortu termicznego, co sweter wełniany. Ponadto włókno akrylowe nie wchłania wilgoci oraz nie przepuszcza pary wodnej, więc zakładając akrylowy sweter moementalnie zaczniemy się pocić. Szczególnie uciążliwe będzie to w połączeniu z bawełnianym podkoszulkiem, który szybko nasiąknie wodą. To ostatnia rzecz, o której marzymy podczas mroźnych dni.
Dlaczego więc stosowany jest akryl? Odpowiedź jest niezwykle prosta – chodzi o cenę. Włókno akrylowe jest czterokrotnie tańsze od runa wełnianego. Nie wspominając oczywiście o bardziej szlachetnych gatunkach wełny. Nie przeszkadza to jednak producentom, by oferować swetry akrylowe w cenach podobnych do cen swetrów wełnianych. Jak rozpoznać akryl? Najlepiej znaleźć metkę i odczytać procentowy skład dzianiny swetra. Nie dajmy się zwieść pięknemu projektowi oraz pozornej solidności, gdyż już po miesiącu sweter akrylowy będzie wyglądał na mocno zużyty.