Data modyfikacji:

Jak wybrać torbę fotograficzną - top 5 funkcjonalnych toreb

Każdy fotograf - niezależnie od tego czy jest profesjonalistą, czy też amatorem - powinien mieć poza kompletem sprzętu również odpowiednią torbę. Taka torba na aparat zapewni nie tylko wygodę samemu fotografowi, ale zagwarantuje też, że sprzęt będzie miał odpowiednie warunki. Dobra torba pomieści aparat, przynajmniej jeden duży obiektyw, lampę błyskową oraz inne gadżety czy akcesoria fotograficzne - na przykład karty pamięci, ładowarkę, filtry czy kable. A jakich pięć toreb jest wyjątkowo wartych polecenia ze względu na swoją funkcjonalność oraz inne zalety? 

Top 5 toreb na aparaty - przegląd wybranych modeli

1. Canon Deluxe Gadget Bag 10EG

Ta torba fotograficzna firmy Canon zwykle kosztuje około 200 złotych. Ma bardzo wygodny pasek naramienny oraz metalowe sprzączki. Posiada także paski na spodzie, które można wykorzystać do podpięcia statywu. W zestawie jest również pas biodrowy. Ta torba fotograficzna bez problemu pomieści nawet większych rozmiarów aparat, ale również dwa albo trzy obiektywy oraz lampę błyskową. Ta torba z przegródkami firmy Canon jest wykonana z nylonu i jest dostępna w kolorze czarnym. Dodatkowym plusem tego modelu jest uniwersalna i bardzo praktyczna kieszeń w klapie torby. Wymiary wewnętrzne tej torby to 20,5 na 26,5 na 19 centymetrów.

2. Camrock Tank X60

Camrock Tank X60 to torba na lustrzankę dla fotografów, którzy często wyjeżdżają ze swoim aparatem w teren. Ten model jest bowiem zarówno wodoodporny, jak i wstrząsoodporny. Nie są to jednak jedyne zalety tego modelu. Torba jest wyjątkowo pojemna i jest w stanie pomieścić nawet dwie lustrzanki i do tego zestaw aż ośmiu obiektywów. Zmieści się też standardowa lampa błyskowa, karty pamięci, kable, akumulatory, czytniki czy też piloty. Wymiary wewnętrzne tego modelu to 22 na 43 na 24 centymetra. Ta wykonana z nylonu torba na aparat jest dostępna zwykle za około 180 złotych.

3. Lowepro ViewPoint BP 250 AW

Niektórzy uważają, że najbardziej praktyczne oraz funkcjonalne do przenoszenia aparatów są specjalnie wykonane plecaki. Właśnie z myślą o nich powstał model Lowepro ViewPoint BP 250 AW. Zmieszczą się w nim nawet 2 lub trzy zestawy profesjonalnych lustrzanek, a do tego kompaktowy statyw i wszystkie niezbędne akcesoria. W tym plecaku można też wygodnie przenieść nawet większych rozmiarów laptop. Do zalet modelu należy również wyjmowany wkład na aparat oraz akcesoria oraz miękka tylna ścianka oraz paski, które z pewnością poprawiają komfort noszenia plecaka. U góry z kolei ten model firmy Lowepro ma wygodny uchwyt, który bardzo ułatwia przenoszenie plecaka. Jest tam też niewielka, zapinana kieszeń na akcesoria czy też dokumenty. Lowepro ViewPoint BP 250 AW można nabyć w większości sklepów za około 389 złotych. Choć więc cena jest stosunkowo wysoka, należy pamiętać, że otrzymuje się za nią wygodny plecak, który można wykorzystywać nie tylko do jedynie przenoszenia sprzętu fotograficznego.

4. Lowepro Flipside 500 AW

Lowepro Flipside 500 AW to z kolei jeszcze większy plecak na aparaty, przeznaczony dla najbardziej wymagających fotografów. Jest wykonany z nylonu oraz poliestru bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu jest zarówno wodoodporny, jak i wstrząsoodporny. Również pojemność plecaka należy bez wątpienia do mocnych punktów - ma wymiary wewnętrzne 18,5 na 28 na 48 centymetrów. Nie tylko zmieści się w nim lustrzanka dobrej klasy z wymienną optyką oraz nawet cztery sporych rozmiarów obiektywy. Zmieści się też oczywiście lampa błyskowa standardowych rozmiarów, statyw, ładowarka, kable, karty pamięci oraz akumulatory. Jest też miejsce na tablet lub też na laptop niewielkich rozmiarów. Jednak jest to dość kosztowna propozycja - we większości sklepów ten model można dostać za około 651 złotych.

5. Case Logic SLRC201

Model Case Logic SLRC201 to z kolei bardziej klasyczna torba, która jednak również jest odporna na wstrząsy oraz na wodę. Jej wymiary wewnętrzne to 20 na 13 na 10 centymetrów. Wystarczy to na lustrzankę z obiektywem, akumulatory, karty pamięci, ładowarkę, filtry oraz kable. Cena tej torby to około 120 złotych. Jest to więc ciekawy kompromis pomiędzy rozsądną ceną a spora funkcjonalnością.

Torba na lustrzankę - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając odpowiednią torbę najlepiej przede wszystkim się zastanowić, w jaki sposób będzie wykorzystywany aparat. Jeżeli ktoś spędza bardzo dużo czasu w terenie, lepszy będzie plecak fotograficzny. A jeżeli jest to często trudny czy podmokły teren, to oczywiście dobrze się zdecydować na wodoodporne modele, jak na przykład Lowepro Flipside 500 AW. Warto też pamiętać, że plecaki zdecydowanie mniej obciążają plecy niż zwykłe torby.

Plecaki często są wybierane przez profesjonalnych fotografów, którzy poza samymi aparatami, muszą zabierać też ze sobą dużą ilość sprzętu oraz akcesoriów. Jednak oczywiście plecaki mają swoje wady. Jedną z nich jest na przykład poręczność. W końcu zdecydowanie łatwiej wyjąć szybko odpowiedni obiektyw z torby niż z plecaka. A w końcu w fotografii liczą się często nawet sekundy, więc może mieć to spore znaczenie. Jednak taka torba bez wątpienia może obciążać kręgosłup, zwłaszcza gdy często nosi się aparat ze sobą. Są oczywiście też i alternatywy dla takich plecaków oraz toreb - chociażby pasy biodrowe, które często są często wybierane przez fotoreporterów sportowych czy newsowych. Są one wygodne, dość dobre dla kręgosłupa, ale jednocześnie można szybko z nich wyjąć aparat oraz wszelki niezbędny sprzęt. Są i specjalne kamizelki - i one wyróżniają się wygodą, choć problemem może być to, że fotograf może bardzo zwracać w nich na siebie uwagę. Inne ciekawe torby to slingbagi, czyli tak zwane torby przewieszane. 
Jest więc dużo propozycji dla miłośników fotografii, jeśli chodzi o torby. Modeli na rynku jest naprawdę dużo, więc jest w czym wybierać. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że odpowiednia torba to wręcz niezbędna inwestycja dla fotografa. Zapewnia komfort, z którego zdecydowanie nie warto rezygnować - i oczywiście bezpieczeństwo dla całego sprzętu, który przecież nieraz jest bardzo kosztowny.