Data modyfikacji:

Jaką walizkę na wyjazd służbowy wybrać?

Wybierasz się na wyjazd służbowy? Jednym z ważniejszych elementów ekwipunku jest więc walizka podróżna. W ofercie wielu firm znajdziesz specjalne, dedykowane walizki, przeznaczone na firmowe wyjazdy. Niektóre z nich mogą być dostosowane nawet do wymiarów bagażnika konkretnego samochodu. Na co jednak zwrócić uwagę, kupując walizkę na wyjazd służbowy?

Jaka walizka na wyjazd służbowy sprawdzi się najlepiej?


Zanim przejdziemy do funkcji praktycznych, warto zastanowić się nad wyglądem walizki służbowej. Może zdarzyć się bowiem tak, że będziesz musiał pojawić się z nią na spotkaniu z klientem bądź lub na innych mniej lub bardziej formalnych spotkaniach. Walizka podróżna na wyjazdy służbowe jest więc nie tylko miejscem przechowywania bagażu, ale i elementem wpływającym na wizerunek. Wybierz więc klasyczny, elegancki model w stonowanym kolorze (np. czarnym, granatowym, brązowym czy ciemnozielonym), który dobrze pasuje do garnituru. Najładniej prezentują się usztywniane walizki kabinowe, chroniące dodatkowo zawartość przed zgnieceniem.  Pojawienie się w hotelu z torbą sportową lub trekkingowym plecakiem mogłoby zostać uznane za brak profesjonalizmu.

Co powinna mieć dobra walizka na wyjazd służbowy?


Większość walizek posiada jedną komorę, wyposażoną ewentualnie w gumowe ściągacze i niewielką kieszonkę wykonaną z siatki. Nieco droższe podręczne walizki posiadają praktyczne organizery i kieszenie, które ułatwią Ci zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki nim zabezpieczysz przed uszkodzeniem elektronikę, laptopa, cenne dokumenty oraz delikatne drobnostki. Niektóre walizki biznesowe wyposażone są w specjalne etui na garnitur i koszule, gwarantujące dowiezienie ich na miejsce w nieskazitelnym stanie. To ważne zwłaszcza wtedy, jeśli po dotarciu na miejsce spotkania nie będziesz mieć zbyt dużo czasu na ewentualne poprawki.

Nie bez znaczenia są kółka, jakie muszą sprostać ciężarowi bagażu. Przede wszystkim powinny być solidne, wykonane z kauczuku i osadzone na trwałych łożyskach. W tańszych walizkach stosuje się pojedyncze kółka plastikowe, które mogą pęknąć na mrozie. Równie ważne jest ich liczba: walizka na czterech kółkach jest łatwiejsza w manewrowaniu niż ta wyposażona w jedynie dwa koła. Można ją bowiem prowadzić z przodu, a nie jedynie ciągnąć za sobą. Zwróć uwagę na rozmiar kółek — te małe mogą klinować się na kostce brukowej i nierównościach.

Co oprócz walizki?


Co warto kupić oprócz walizki podróżnej? Elementem, o którym nie możesz zapomnieć, jest niewielka kosmetyczka, do której schowasz szampon, żel pod prysznic czy przybory do golenia. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, weź przezroczystą kosmetyczkę, która ułatwi i przyspieszy kontrolę bagażową. Na krótki wyjazd biznesowy nie ma sensu brać dużych butelek kosmetyków, więc lepszym wyborem będzie zakup małych opakowań. Możesz także przelać kosmetyki do małych pojemników, które dostaniesz w każdej drogerii.

Jeżeli zaś obawiasz się o stan ubrań po dotarciu na miejsce, skorzystaj z pokrowców lub worków próżniowych. Zabezpieczą ubrania przed zabrudzeniem, podarciem i zagnieceniem. Elegancką koszulę warto włożyć zaś do specjalnego usztywnianego etui. Nie zapomnij o zabezpieczeniu bagażu przed niepowołanymi osobami. Jeśli walizka nie posiada szyfrowanych zamków, dokup do zestawu kłódkę spinającą zamek oraz pasek bagażowy. Nie gwarantuje to pełnego bezpieczeństwa, ale zniechęci drobnych złodziejaszków.

Jak się spakować na wyjazd służbowy?


Sama walizka to nie wszystko, ważne jest też jej umiejętne spakowanie. Podstawową zasadą jest to, aby najcięższe przedmioty znalazły się u dołu walizki. Mowa oczywiście o części znajdującej się przy kółkach walizki, a nie jej „plecach”. Buty, aby nie ubrudziły ubrań oraz nie porysowały się od twardych elementów, najlepiej włożyć w worki. Dobrym pomysłem jest upchnięcie skarpet do wnętrza krawatów. Uchroni je to przed powstaniem nieestetycznych zagnieceń. Wszystkie delikatne przedmioty powinny znajdować się w górnej części walizki, tuż przy rączce.

Jak jednak zabezpieczyć marynarkę, aby nie pomięła się w czasie podróży? Przede wszystkim warto użyć pokrowca, który zapobiegnie zmechaceniu materiału. Sposobem na uniknięcie zagnieceń marynarki jest zaś złożenie jest w taki sposób, aby jeden rękaw wszedł w drugi. Najlepiej, jeśli unieruchomisz ją dodatkowo za pomocą innych ubrań i zabezpieczysz elastycznymi pasami. Całość walizki powinna pozostawać w tym samym miejscu, bez względu na to, w jakiej pozycji znajduje się walizka. Tutaj dochodzimy do ważnego punktu: na wyjazd biznesowy nie warto wybierać zbyt dużej walizki. Nie dość, że będzie ciężka i mniej wygodna w noszeniu, to na dodatek nie uda się jej w pełni zapełnić.

Wysokiej jakości walizka biznesowa to inwestycja, która posłuży Ci przez wiele lat. Nie ma sensu wybierać tej najtańszej. Łamiące się plastikowe kółka i zacinające zamki to ostatnia rzecz, jakiej oczekujesz podczas pełnej stresu podróży. Solidna i elegancka walizka to gwarancja spokoju, jak i profesjonalnego wizerunku.

Więcej artykułów na temat pielęgnacji