Data modyfikacji:

Jeden portfel męski to za mało?

Niezależnie od tego czy nosisz przy sobie grube miliony, czy jedynie drobne miedziaki – portfel jest Ci niezbędny. Nawet tylko po to, aby trzymać w nim kartę bankomatową i wizytówki. W naszej kulturze utarło się przekonanie, że wygląd portfela zaświadcza o statusie mężczyzny. Zarówno majątkowym, jak i społecznym. Jaki portfel męski wybrać, aby móc bezpiecznie przechowywać w nim pieniądze i dokumenty?

Wbrew pozorom wypchany portfel skórzany męski nie zrobi na nikim wrażenia, a jedynie zaświadcza o niedbalstwie jego właściciela. Pokaźnych rozmiarów portfel męski dowodzi, że trzymasz w nim najprawdopodobniej drobne przedmioty (wizytówki, rachunki), które są bezużyteczne. W pierwszej kolejności pozbądź się ich, a potem zacznij wybierać nowy portfel. Ten dodatek męski powinien dobrze współgrać z całym Twoim codziennym wizerunkiem oraz stylem życia, który prowadzisz. Najlepszym wyjściem jest posiadanie przynajmniej dwóch portfeli męskich: jednego na co dzień (portfel skórzany męski) oraz drugiego w sytuacjach bardzo nieformalnych.  Przy wyborze portfela równie ważna jest jego funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz wygląd. Dlatego też przy wyborze konkretnych modeli zwróć uwagę na grubość portfela (im cieńszy, tym lepiej), a także ilość przegródek. W tym przypadku nie ma jednej zasady; wszystko zależy od Twoich potrzeb i tego w jakich sytuacjach będziesz używać tego dodatku. Ogólnie rzecz biorąc możemy przyjąć, że każdy portfel (bez różnicy czy klasyczny, czy portfel sportowy męski) powinien posiadać jedną przegródkę na banknoty, drugą na monety, trzecią na różnego rodzaju karty i czwartą na rachunki.Portfel męski klasyczny

Najbardziej popularnym modelem portfela męskiego jest ten klasyczny, czyli składany pojedynczo lub podwójnie. Idealnie sprawdzi się on w sytuacjach formalnych, jak i codziennych. Najczęściej  zapinany jest na zamek lub magnes. Występuje on w kształcie prostokąta lub kwadratu  – podobnie jak pozostałe modele portfeli męskich. Ten typ portfela będzie dobrze komponować się ze stylizacjami casualowymi i smart casualowymi. Najlepiej, aby ten dodatek występował w formie portfela skórzanego męskiego. Powiedzmy sobie szczerze, że dorosłym mężczyznom nie za bardzo przystoi noszenie na co dzień portfeli wykonanych z innych materiałów. W tym przypadku możesz postawić oczywiście na skórę naturalną lub ekologiczną.  Pamiętaj, aby wybierać taką wielkość portfela, która jest Ci niezbędna. Choć w większej wersji zmieści się wiele drobiazgów, to trudniej go schować do kieszeni spodni lub kurtki. Z kolei mały portfel skórzany męski bardzo łatwo będzie niepotrzebnie "wypchać". Na marginesie: pamiętaj o tym, aby nigdy nie wkładać tego typu akcesoriów męskich do tylnej kieszeni spodni lub plecaka! Mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei.

Jeżeli chodzi o portfel skórzany męski, to na rynku znajduje się bardzo duży wybór gatunków skóry. I tak mamy do czynienia z najbardziej popularną skórą bydlęcą, która cechuje się dużą wytrzymałością i przez długi czas utrzymuje swój dobry wygląd.  Tego typu modele znajdziemy także w różnych wersjach kolorystycznych np. barwionych na czerwono. Mimo wszystko najbardziej uniwersalnym kolorem tego typu dodatków pozostanie, czerń, brąz, granat. Portfel skórzany męski znajdziemy także wykonany z delikatnej skóry włoskiej, która jest garbowana roślinne. Są to stosunkowo najtańsze wyroby galanteryjne, które możemy kupić. W tym przypadku cena przekłada się także na jakość. Pamiętajmy, że Włosi w przeciwieństwie do nas mają w zwyczaju dość częstego wymieniania portfeli, dlatego też czas użytkowości takiego dodatku nie będzie wynosić paru lat. Niemniej jednak, taki portfel będzie wyróżniać się gustownością. Oprócz wyżej wymienionych gatunków skóry znajdziemy także portfel męski wykonany z...krokodyla lub węża! Oczywiście tego typu akcesoria należą do produktów luksusowych. Cechują się one bardzo dużą wytrzymałością oraz delikatnością. W przypadku skóry węża, na uwagę zasługuje także stylowy wygląd wynikający z naturalnego ubarwienia tego zwierzęcia.

Portfel sportowy męski

Portfel sportowy męski będzie idealny dla osób, które na co dzień ubierają się w sposób bardzo swobodny. Tego typu portfel męski dobrze sprawdzi się podczas różnego rodzaju wycieczek oraz podróży. Jest on dedykowany dla mężczyzn uprawiających sport i ceniących sobie wygodę. Portfel sportowy męski wykonany jest najczęściej z nylonu, cordury oraz innych tworzyw sztucznych. Bardzo często jest wodoodporny oraz wytrzymalszy od klasycznych portfeli. Ponadto znajduje się w nim więcej zamków i zatrzasków – to oczywiście zależy od konkretnego modelu. Mimo wszystko większość portfeli sportowych męskich jest zapinana jedynie na rzep. Niekiedy w tego typu męskich dodatkach znajdują się także dodatkowe udogodnienia w postaci różnego rodzaju smyczy i łańcuszków przypinanych do spodni. Sportowa wersja w przeciwieństwie do portfela skórzanego męskiego  występuje w wielu różnych kolorach i wzorach. Producenci prześcigają się w coraz to bardziej oryginalnych printach.


Portfele sportowe męskie, jak i modele klasyczne w zasadzie nie różnią się od siebie stopniem funkcjonalności. A zatem żaden z nich nie stanowi alternatywy dla drugiego. Mimo wszystko powinniśmy przyjąć do wiadomości, że portfel nie jest dodatkiem uniwersalnym, który pasuje do każdej sytuacji. A Ty, jaki typ portfela używasz na co dzień?

Bartłomiej K.